Pondělí 21. září 2020svátek má Matouš 23 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Z mistrovství světa 35 medailí? Takový je plán ministra Johna

Předseda Věcí veřejných Radek John. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Věcí veřejných Radek John. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Kteří čeští sportovci budou příští rok zářit? Vsaďte si na ty ze stáje ministerstva vnitra. Mají velkou motivaci. Ministr Radek John (VV) totiž spočítal, že získají 35 medailí na mistrovstvích světa a Evropy, 130 domácích titulů a překonají pětadvacet národních rekordů. Vyplývá to z návrhu rozpočtu ministerstva vnitra pro rok 2011, který mají LN k dispozici.

Předchozí ministři vnitra však nad novinkou kroutí hlavou. "Za mě rozhodně žádný takový podrobný rozpis v rozpočtu neexistoval," řekl LN exministr vnitra Ivan Langer (ODS). Stejně se vyjádřil i bývalý šéf resortu za Fischerovy vlády Martin Pecina (ČSSD).

Nad věštectvím ministra se pozastavili i poslanci z výboru pro bezpečnost a obranu, kde John rozpočet v minulém týdnu obhajoval. Na dotaz jednoho z nich, jak si představuje, že se cíl splní, ministr odvětil: "Pojistili jsme si to, máme přece Martinu Sáblíkovou."

Vnitro opustil běžec na lyžích Lukáš Bauer
Rychlobruslařská hvězda letošních olympijských her ve Vancouveru krátce po nich opustila ministerstvo obrany a přestoupila právě na vnitro. Opačným směrem naopak zamířil nejlepší český běžec na lyžích a dvojnásobný olympijský medailista Lukáš Bauer. Johnovy plány tak už v příštím roce nepomůže splnit.

Ohánět se tudíž budou muset jiní – lyžařka Šárka Záhrobská, střelec Jiří Lipták nebo rychlobruslařka na krátké trati Kateřina Novotná. "Mně osobně o nějakých plánech nikdo neřekl, ale na tlak jsme zvyklí," uvedl pro LN trenér Sáblíkové Petr Novák.

"Nevím, kolik čekatelů na medaile ministerstvo má, ale za rychlobruslení si myslím, že jsme schopni udělat z velkých akcí i šest medailí," dodal. Přesto prognózy z vnitra překvapily i zástupce "konkurenčního" ministerstva obrany.

"Armádní sportovní centrum Dukla pochopitelně má pro svoje sportovce stanoveny určité výkonnostní cíle, není to ale ve formě přesných čísel v rozpočtu. Počty medailí nebo mistrovských titulů tímto způsobem neplánuje," řekl LN mluvčí Jan Pejšek a zároveň připomněl, že armádní sportovci zaznamenali nejpovedenější sezony v historii.

Sport nejvíce podporuje ministerstvo školství
Na velkých akcích typu olympijských her, světových šampionátů a mistrovství Evropy získali 97 medailí. Rozpočet ministerstva obrany pro sportovce je proti vnitru zhruba dvojnásobný. Zdaleka nejvíce peněz na sport putuje z prostředků ministerstva školství, které podporuje přípravu osmdesáti sportovních svazů. Jen na státní reprezentaci šlo v letošním roce přes 700 milionů korun. Ani zde ale medailové plánování nepřipravují.

"Naše ministerstvo nestanovuje počet medailí pro kalendářní rok. Důvodem je, že státní podpora poskytovaná jeho prostřednictvím je orientována na celou sportovní přípravu včetně resortních sportovních center ministerstev školství, obrany a vnitra," vysvětluje Jana Holíková z tiskového odboru.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...