Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Z mistrovství světa 35 medailí? Takový je plán ministra Johna

Sport

  12:45
PRAHA - Kteří čeští sportovci budou příští rok zářit? Vsaďte si na ty ze stáje ministerstva vnitra. Mají velkou motivaci. Ministr Radek John (VV) totiž spočítal, že získají 35 medailí na mistrovstvích světa a Evropy, 130 domácích titulů a překonají pětadvacet národních rekordů. Vyplývá to z návrhu rozpočtu ministerstva vnitra pro rok 2011, který mají LN k dispozici.

Předseda Věcí veřejných Radek John. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Předchozí ministři vnitra však nad novinkou kroutí hlavou. "Za mě rozhodně žádný takový podrobný rozpis v rozpočtu neexistoval," řekl LN exministr vnitra Ivan Langer (ODS). Stejně se vyjádřil i bývalý šéf resortu za Fischerovy vlády Martin Pecina (ČSSD).

Nad věštectvím ministra se pozastavili i poslanci z výboru pro bezpečnost a obranu, kde John rozpočet v minulém týdnu obhajoval. Na dotaz jednoho z nich, jak si představuje, že se cíl splní, ministr odvětil: "Pojistili jsme si to, máme přece Martinu Sáblíkovou."

Vnitro opustil běžec na lyžích Lukáš Bauer
Rychlobruslařská hvězda letošních olympijských her ve Vancouveru krátce po nich opustila ministerstvo obrany a přestoupila právě na vnitro. Opačným směrem naopak zamířil nejlepší český běžec na lyžích a dvojnásobný olympijský medailista Lukáš Bauer. Johnovy plány tak už v příštím roce nepomůže splnit.

Ohánět se tudíž budou muset jiní – lyžařka Šárka Záhrobská, střelec Jiří Lipták nebo rychlobruslařka na krátké trati Kateřina Novotná. "Mně osobně o nějakých plánech nikdo neřekl, ale na tlak jsme zvyklí," uvedl pro LN trenér Sáblíkové Petr Novák.

"Nevím, kolik čekatelů na medaile ministerstvo má, ale za rychlobruslení si myslím, že jsme schopni udělat z velkých akcí i šest medailí," dodal. Přesto prognózy z vnitra překvapily i zástupce "konkurenčního" ministerstva obrany.

"Armádní sportovní centrum Dukla pochopitelně má pro svoje sportovce stanoveny určité výkonnostní cíle, není to ale ve formě přesných čísel v rozpočtu. Počty medailí nebo mistrovských titulů tímto způsobem neplánuje," řekl LN mluvčí Jan Pejšek a zároveň připomněl, že armádní sportovci zaznamenali nejpovedenější sezony v historii.

Sport nejvíce podporuje ministerstvo školství
Na velkých akcích typu olympijských her, světových šampionátů a mistrovství Evropy získali 97 medailí. Rozpočet ministerstva obrany pro sportovce je proti vnitru zhruba dvojnásobný. Zdaleka nejvíce peněz na sport putuje z prostředků ministerstva školství, které podporuje přípravu osmdesáti sportovních svazů. Jen na státní reprezentaci šlo v letošním roce přes 700 milionů korun. Ani zde ale medailové plánování nepřipravují.

"Naše ministerstvo nestanovuje počet medailí pro kalendářní rok. Důvodem je, že státní podpora poskytovaná jeho prostřednictvím je orientována na celou sportovní přípravu včetně resortních sportovních center ministerstev školství, obrany a vnitra," vysvětluje Jana Holíková z tiskového odboru.

Mohlo by vás zajímat