Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Britský parašutista přišel v Afghánistánu o nohy, nezemřel jen díky svým schopnostem. Teď se chystá do Koreje

Sport

  17:27aktualizováno  17:57
PCHJONGČCHANG/PRAHA - „Mám rád pocit, že vstoupím do místnosti a vím, že jsem tam nejsilnější a nejvíc ve formě,“ říká osmadvacetiletý Skot Scott Meenagh. Nebylo by to tak zvláštní, kdyby Meenagh neměl amputované obě nohy. Bývalý voják se i po těžké nehodě v Afghánistánu rozhodl nezapšknout a nyní se těší na zimní paralympiádu.

Scott Meenagh v objetí s princem Harrym během Invictus Games. foto: Repro Sky Sports

Byla v tom krutá ironie. Meenagh a další členové vojenské jednotky USA v Afghánistánu hledali vojenské vybavení jednoho kolegy, kterého den před tím zranila výbušnina nastražená na silnici. Jenže tehdy jednadvacetiletý Skot šlápl na další minu, výbuch mu utrhl obě nohy a těžce zranil i další vojáky. „Myslel jsem, že zemřu,“ svěřil se Meenagh.

Nezemřel, a to hlavně tomu, že i přes devastující zranění si sám okamžitě začal poskytovat první pomoc. „Celou tu scénu si pamatuji hodně živě, jako v HD,“ vzpomíná Meenagh, pro nějž tímto momentem skončila vysněná kariéra výsadkáře, která pro něj trvala pouhé tři roky.

Kvůli armádě v osmnácti skončil s ragby, kterému se věnoval celé mládí a v němž to dotáhl až do skotské reprezentace do 18 let. Nyní si muž, který byl podle svých slov závislý na maximální fyzické i psychické zátěži, musel zvykat na úplně nový život. Roli nemohoucího invalidy ale nikdy nepřijal, lítost odmítá.

22.března 2017 v 04:55, příspěvek archivován: 13.února 2018 v 17:12

A huge thank you to @graham_sibbald1 & Team @Redskymanagemnt for your support this year. Wouldn't be here without you! I will #DoYouProud https://t.co/VcCf6XrPaZ

„Začal jsem přemýšlet logicky o své budoucnosti, o tom, co budu ve zbytku života dělat. Je vlastně úžasné, jak přirozené je chodit s protézami, když je to vaše jediná možnost,“ udivuje svým klidem a optimismem Meenagh.

Novým životním smyslem se pro něj stal sport. Kromě protéz na běžné nošení si nechal vyrobit i další sportovní pár a vrhl se do atletiky a veslování. „Miluji pocit, že přijdu domů a vyčerpáním se svalím na gauč. To jsem od doby, co jsem byl vojákem, nezažil. Díky veslování se mi to vrátilo, rád jsem tím nejsilnějším v místnosti,“ přiznává Meenagh, že je v tom i trocha chvástání.

Už se mě neptají na sebevraždu

Průlomem byla pro něj účast na tzv. Invictus Games, sportovní akci pro bývalé vojáky, kteří mají trvalé zdravotní následky. Vznik této akce, která se konala poprvé v roce 2014, inicioval princ Harry.

„Lidé se mě ptávali, jestli jsem přemýšlel o sebevraždě. Invictus Games to změnily. Teď se mě ptají, jaký mám čas na kilometr,“ řekl v roce 2016 Meenagh po jednom z veslařských závodů. V tomto roce se jako veslař zúčastnil i své první letní paralympiády v Rio de Janeiru, následně však přesedlal z veslování a atletiky na sníh. A i zde začal sklízet úspěchy.

13.února 2018 v 09:30, příspěvek archivován: 13.února 2018 v 13:23

VIDEO: CONGRATULATIONS to Scott Meenagh, the first athlete in 20 years to represent GB in the Para Nordic Skiing at this year?s Winter @Paralympics in #PyeongChang! Post injury, Scott is rebuilding his life through sport and inspiring us all. Good luck! #Th

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

CONGRATULATIONS to Scott Meenagh, the first athlete in 20 years to represent GB in the Para Nordic Skiing at this year’s Winter @Paralympics in #PyeongChang! Post injury, Scott is rebuilding his life through sport and inspiring us all. Good luck! #TheForceForGood @ArmedForcesPST https://t.co/gYbNgkPUyk

Nyní se připravuje na zimní paralympiádu v Pchjongčchangu, kde nastoupí k biatlonu i „běhu“ na lyžích (amputáři i další hendikepovaní závodí jako sedící na speciálním lyžařském vozíku s dvěma lyžemi). Bude po 20 letech prvním britským paralympionikem v severském lyžování.

„Totálně jsem se do toho sportu zamiloval. Doufám, že povzbudím i ostatní, aby mě následovali,“ říká Scott Meenagh.  „Nemůžu se dočkat, až si zazávodím v Jižní Koreji. Cítím, že podám svůj nejlepší výkon,“ říká pár dnů před paralympiádou. Ta se na olympijských sportovištích v Pchjongčchangu koná od 9. do 18. března.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Advantage Consulting, s.r.o.
SERVICE DESK AGENT WITH GERMAN (23-35.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Mohlo by vás zajímat