8. srpna 2008 12:58 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Za pomoc do vězení

Čína po katastrofickém zemětřesení | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čína po katastrofickém zemětřesení | foto: ČTK

PEKING Hu Qi Pomáhal obětem květnového zemětřesení v provincii S'čchuan a skončil za mřížemi. To je osud čínského aktivisty Hu Qi, který se měl jako bezplatný právník rodin pěti dětí, které po zemětřesení zemřely v sutinách škol, dopustit "nelegálního získání státního tajemství“. Od 10. června, kdy byl zatčen, neviděl nikoho ze své rodiny a nemohl mluvit s právníkem.

Hu Qi je ve vězení už podruhé. V roce 2000 založil webovou stránku www.64tianwang. com, která měla pomoci rodinám těch, kteří jsou pohřešováni od zásahu na náměstí Nebeského klidu v roce 1989, hledat jejich blízké. Tím, že zveřejnil jejich jména, spáchal podle čínských soudů "pokus o vyvolání převratu“. Z vězení, kde byl vystaven násilí, se dostal v roce 2005.


Olympiáda probíhá v zemi, kde si od soudu odnesl bývalý tibetský mnich Sonam Gjalpo 12 let vězení za to, že u něj úřady našly videozáznamy zachycující dalajlamu a další "inkriminující materiály“.

Seriál připravují LN ve spolupráci s českou pobočkou Amnesty International: www.amnesty.cz

Lidové noviny