Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 7 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

‚V životě jsem ji neviděl,‘ bránil se podezřelý z napadení Kvitové. Soud muže ponechal ve vazbě

Petra Kvitová při setkání s novináři po propuštění z nemocnice poté, co ji byli... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petra Kvitová při setkání s novináři po propuštění z nemocnice poté, co ji byli... | foto: MAFRA

BRNO/PRAHA Krajský soud v Brně v pondělí čtením obžaloby zahájil hlavní líčení s Radimem Žondrou, obviněným z napadení tenistky Petry Kvitové. Žondra podle žalobce Kvitové předloni v prosinci v jejím bytě v Prostějově vážně pořezal levou ruku. Muži za vydírání a přečin porušování domovní svobody hrozí až 12 let vězení, vinu popřel.

Kvitová u hlavního líčení přítomna nebyla. Soud hlavní líčení asi po hodině odročil na 8. a 9. ledna příštího roku, začít by se mělo výpovědí Kvitové. V tomto termínu bude ale tenistka na turnaji v Sydney. Žondru soud ponechal ve vazbě.

Eskorta přivedla Žondru krátce po 9:00. Podle státního zástupce Ivana Hrazdiry se třiatřicetiletý muž dostal do bytu Kvitové pod falešnou záminkou, že jde na revizi kotle. Pak ji napadl a vážně pořezal na ruce.

„Zazvonil na venkovní zvonek, a poté, co ho poškozená pustila do domu a bytu a ukázala mu, kde má ohřívač vody, v momentě, kdy k němu stála zády, přiložil jí nůž na krk a vznesl blíže nespecifikovaný požadavek,“ uvedl Hrazdira. Kvitová se začala bránit, muž ji pořezal na levé ruce, v níž drží raketu. Odešel, když mu nabídla 10 000 korun, které si vzal.

Petra Kvitová při setkání s novináři po propuštění z nemocnice poté, co ji byli...
Ceremoniál Turnaje mistryň: Petra Kvitová

Kvitová se podrobila komplikované operaci šlach všech prstů a několika nervů, k tenisu se dvojnásobná wimbledonská vítězka vrátila po pěti měsících. Od té doby získala šest titulů.

„Tohoto skutku jsem se nedopustil, nikdy v životě jsem ji neviděl, kromě televizních přenosů,“ uvedl ve své výpovědi Žondra. Řekl, že ani neví, kde Kvitová bydlí, v místě jejího bydliště se nenacházel. Doplnil, že v té době pracoval ve firmě, kde byl zaměstnaný, v Napajedlích na Zlínsku.

„O sport se zajímám všeobecně, sleduji i tenis i hru Petry Kvitové, patří jí dík za to, co všechno předvedla,“ uvedl obžalovaný.

Soud byl odročen na leden, Kvitová se asi omluví

Krajský ho ponechal ve vazbě. „Není na místě rozhodnout o propuštění pana obžalovaného,“ uvedla předsedkyně senátu Dagmar Bordovská. Podle Bordovské přetrvává obava, že by obžalovaný mohl uprchnout i z obavy možného vysokého trestu, pokud bude seznán vinným.

Žondra uvedl, že nesouhlasí s tím, aby byl ponechán ve vazbě. Soudu také navrhl, že na vlastní náklad podstoupí zkoušku na detektoru lži.

Tenistka u hlavního líčení nebyla přítomna, přítomen nebyl ani její zmocněnec Martin Paštika. V jednací síni hlavnímu líčení přihlížely asi dvě desítky lidí, převážná většina z nich byli zástupci médií.

Kvitová vypovídala v rámci přípravného řízení, obhájkyně Lucie Janovská Nejedlá dnes trvala na jejím výslechu. Předsedkyně senátu Bordovská uvedla, že výslechem poškozené by mělo začít odročené hlavní líčení. Kvitová v průběhu vyšetřování pachatele identifikovala. „Pokud by mělo dojít na její výslech, budeme hledat způsoby a cesty, aby ho vzhledem k traumatizujícímu zážitku nemusela absolvovat fyzicky v soudní síni,“ řekl její mluvčí Karel Tejkal.

Je pravděpodobné, že se termíny hlavního líčení posunou, protože hráčka se zřejmě omluví. „Pokud by se jednalo o tento termín (8. a 9. ledna), budeme předem žádat odročení, protože má pracovní povinnosti v Austrálii,“ doplnil Tejkal. Od 6. do 12. ledna se hraje velký turnaj v Sydney.

Muž není souzen poprvé

Obhajoba navrhla i výslech dalších svědků a také zpracování znaleckých posudků. Například na pachovou identifikaci nebo psychologický posudek zaměření na věrohodnost poškozené. Žádá také provedení rekonstrukce činu a poranění, kdy by byla čepel nože natřena barvou, aby zanechala barevnou stopu na poškozené. Navrhuje také zajistit půdorys bytu poškozené.

Žondra je zároveň souzen v jiném případu. V září ho soud poslal na 2,5 roku do vězení za to, že před třemi lety dal tip lupičům, kteří posléze přepadli advokáta v Lysicích na Blanensku. Útočníci advokáta mučili a oloupili o věci za 50.000 korun. Žondra vinu popírá a proti rozsudku se odvolal. Už v roce 2012 dostal u odvolacího vrchního soudu pravomocný trest 7,5 roku vězení kvůli tomu, že se podílel na přepadávání osamělých důchodců. Později ho soud propustil na podmínku.

Případ napadení Kvitové olomoucká krajská policie vyšetřovala jako vydírání, loni v listopadu jej odložila. Letos jej znovu otevřel útvar policejního prezidia. Krajské státní zastupitelství dostalo návrh na obžalobu Žondry v srpnu, muže obžalovalo 5. října.

Nový most se nepovedl. Kraj žádá firmu, ať ho postaví znovu. Ta odmítá

Stavba dvou nových mostů nad čtyřproudou silnicí a železnicí ve Frýdlantu nad... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium S takovou situací se Moravskoslezský kraj jako investor ještě nesetkal. Odmítá převzít most přes železnici ve Frýdlantu...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!