Pondělí 14. června 2021svátek má Roland 22 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Zachrání životy? V Británii chtějí boxerům během zápasů skenovat mozky

Zbitý Nick Blackwell. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zbitý Nick Blackwell. | foto: youtube.comReprofoto

PRAHA/LONDÝN Na velké novince, kterou by chtěli otestovat už 26. února na galavečeru v Bradfordu, pracují britští boxerští funkcionáři. Lékaři by měli mít na galavečerech k ruce přístroj na skenování mozku, díky kterému by do tří minut odhalili případné mozkové krvácení boxerů.

Malý přístroj, který může pomoct zachránit životy boxerů. To je skener mozku, který se už nějaký ten pátek testuje na londýnské Air Ambulance, což je nezisková letecká lékařská záchranná služba v britské metropoli.

O co jde?

Malý kapesní snímač svítí laserovým paprskem až do hloubky 3,5 cm do hlavy. V případě, že světlo narazí na krev, je část odražená zpět do detektoru. Mozek člověka se snímá z osmi úhlů, celá procedura pak netrvá déle než tři minuty.

Skener mozku.

Skener mozku.

Ringoví lékaři dosud přitom používají při kontrole mozkové činnosti boxerů různými testy se světlem či sledem otázek. Jenže tyto metody často selhávají. Navíc při krvácení do mozku mohou být příznaky různé a někdy trvá i několik desítek minut, než se projeví, případně než postižený zkolabuje.

„Čas je v těchto případech ten nejdůležitější prvek. Čím déle trvá, než se sportovec dostane na neurochirurgické oddělení, tím může být poškození mozku či zdraví závažnější. Box je kontaktní sport, kde je riziko podobného zranění vysoké, proto je důležité jakékoliv snížení rizika,“ řekl Sky Sports Dr. Maurice Mann, který dlouhodobě pracuje jako ringový lékař u profesionálních i amatérských zápasů.

Dle zmíněného testování je přístroj účinný na více jak 90 procent. A dle BBBofC (Britská boxerské federace pro profesionální box) by mohl být skener využíván nejen po zápase, ale i v jeho průběhu a před samotnými duely.

„Pokud jde o bolest hlavy, často ji boxeři přecházejí. Oni sami jsou sobě těmi nejhoršími protivníky. Pokud bychom měli tyto skenery k dispozici, může to ušetřit spoustu životů,“ řekl Mann, který s BBBofC na tomto projektu pracuje.

„Souhlasím s tím, aby se začaly používat. ‚Zlatá hodina‘, jak se prvním šedesáti minutám od zranění mozku říká, je klíčová a mnohdy ji propásneme,“ dodal Barry McGuigan, bývalý mistr světa a nyní promotér mimo jiné třeba Carla Framptona.

Zmíněné skenery už používají například americké námořnictvo, konkrétně v boxu jej používala během poslední olympiády v Riu ruská reprezentace. Na britských ostrovech vyvolaly diskuzi na zpřísnění kontrol boxerů poslední dva vážné případy z loňského roku.

Nejprve v březnu upadl po porážce od Chrise Eubanka Jr. do kómatu Nick Blackwell (ten se ze zranění dostal, na podzim se objevil v nemocnici znovu, tentokrát po sparingu, byť měl jakoukoliv podobnou boxerskou činnost přísně zakázanou), na konci září zemřel v ringu Mike Towell, který si přitom v případě stěžoval na bolesti hlavy, tři týdny byl v kómatu i Němec Eduard Gutknecht po listopadové prohře s Georgem Grovesem.

Ve všech třech případech šlo o hodně tvrdé až brutální bitvy, ve kterých poražení věrni své odolnosti odmítali duely vzdát, přestože dostávali od protivníků pořádně naloženo. Ve všech třech případech se řešila také role ringových rozhodčích, zda neměli zápasy zastavit dříve.

Nyní by tomu tak již být nemuselo. Přístroj v ceně 15 tisíc dolarů (cca 400 tisíc korun) by mohl všemu podobnému případně předejít.

„Jsem ráda, že konečně vidím snahu a něco dobrého, co může vzejít z naší velké ztráty. Asi by k něčemu podobnému nemělo docházet až poté, co někdo zemře, ale pokud Mikova smrt pomůže zachránit něčí život, budu šťastná,“ napsala už o dříve o zmíněném testování skeneru mozku Towellova partnerka, se kterou měl zesnulý boxer malého synka.

Už za tři týdny uvidíme, zda dojde na využití přístroje v praxi a zda budou ruskou boxerskou reprezentaci i britskou profesionální federaci následovat další...

Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Pitný režim batolat: Na co rozhodně nezapomenout?
Pitný režim batolat: Na co rozhodně nezapomenout?

Letní dny jsou za rohem a s ním strašák všech rodičů: dehydratace miminek. Hlídat správný pitný režim je důležitý zvláště u dětí od 6. měsíců. Víte...