Neděle 25. července 2021, svátek má Jakub
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zachránil jí ruku i kariéru. Teď chirurg Kebrle požene Kvitovou za grandslamem

Sport

  20:38
Melbourne / Praha - Pobýval zrovna s manželkou na dovolené v Thajsku. Zachránce kariéry Petry Kvitové tak nemusel do Melbourne letět přes půl světa. I proto lékař Radek Kebrle, který v prosinci 2016 operoval tenistce pořezanou levačku, uvidí její finále na Australian Open na vlastní oči.

Radek Kebrle, chirurg foto: Michal Sváček

Pro české i zahraniční kolegy je jeho čtyřhodinová operace dvou přetnutých nervů a sedmi šlach takřka zázračným dílem. Bez Kebrleho dovedností by Kvitová nedostala šanci začít svou druhou kariéru, jak sama nazývá období po přepadení v Prostějově v prosinci 2016.

„Opravdu hrozilo, že už nikdy nebude hrát,“ řekl předloni ve Wimbledonu, kde osobně fandil své patrně nejslavnější pacientce. „A když to dopadne takhle, není to nic jiného než pohádka. Šílenství, které se proměnilo v pohádku.“

Nevšední příběh, v němž se chopil tuze důležité role, pokračuje nyní v Melbourne, kde se Kvitová probojovala do finále Australian Open.

Tisková konference po French Open 2017, na kterém se Kvitová vrátila mezi tenistky:

A aby v něm nebylo podivuhodných zápletek málo, Kebrle v sobotu večer usedne na tribunu v Laver Areně, aby tenistku podpořil v utkání s Japonkou Naomi Osakaovou.

Přispěla k tomu náhoda. Z Kebrleho se stal velký příznivec Kvitové, který sleduje každý výsledek. Před čtvrtečním návratem z dovolené v Thajsku se s manželkou na letišti dívali na její semifinálové utkání s Američankou Danielle Collinsovou.

„Jak Peťa proměnila mečbol, ozval se, jestli by třeba nemohli dorazit na finále,“ popisuje David Vydra, kondiční trenér Kvitové.

Celý tým v Melbourne dodržuje vítězné rituály. Nedá například dopustit na ustálený program volných dnů. Nemění se zasedací pořádek v hráčském boxu, kde trůní pouze Vydra, kouč Jiří Vaněk a agent Marijn Bal.

„Když se ale ozval pan doktor, Petra odpověděla, ať samozřejmě přiletí,“ říká Vydra.

Aby se štěstí neurazilo, v lóži zůstanou na stejných místech pouze tři vyvolení muži. Manželé Kebrlovi ovšem při zápase usednou za zábradlím hned za nimi.

Autor: