4. prosince 2007 9:44 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Začít turnaj není snadný úkol

Nedočkavost stoupá. Nejen maskoti Trix (vlevo) a Flix už odpočítávají dny do prvního zápasu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nedočkavost stoupá. Nejen maskoti Trix (vlevo) a Flix už odpočítávají dny do prvního zápasu. | foto: AFP

PRAHA Opona se zvedá, fanoušci hoří nedočkavostí. Zahajovací zápas velkého fotbalového turnaje vždy přitahuje pozornost nejen příznivců zúčastněných týmů. Předchází mu slavnostní ceremoniál, měsíce příprav jsou definitivně u konce. Atraktivitou se úvodní utkání může měřit i se závěrečnými vrcholy šampionátu.

Víkendový los EURO 2008 rozhodl, že Češi budou podruhé v historii evropských šampionátů u toho. V sobotu 7. června nastoupí na basilejském stadionu proti domácímu Švýcarsku.

V minulosti dostávali privilegium otevřít program obhájci titulu. Při posledním šampionátu se ale zavedená zvyklost změnila. Rozjezd obstará už podruhé mužstvo z pořádající země proti nalosovanému soupeři.

"České" zahajovací zápasy na ME

1980:
ČESKOSLOVENSKO - NĚMECKO 0:1
Partě kolem Panenky a Vízka se úvod nepovedl, reprízu „zlatého“ bělehradského finále ztratila po přestávce. Nakonec ale čs. tým přivezl bronz.

2000:
NIZOZEMSKO -ČESKO 1:0
Vyrovnaný duel rozřešil sudí Collina, který v poslední minutě daroval Holanďanům penaltu. Křivdu setřásal český národ hodně dlouho.

Třeba před čtyřmi lety se zrodila v Portugalsku pořádná senzace. Počáteční domácí nadšení zchladili vítězstvím Řekové. A to málokdo tušil, že jde o jen o začátek pohádkového příběhu budoucích mistrů.

Co by bylo považováno za překvapení v Basileji? Asi úspěch Švýcarů. Sázkové kanceláře favorizují s předstihem jednoznačně Česko. Jenže v čtyřicetitisícovém kotli plném červených vlajek s bílými kříži se mohou rozdíly smazat.

„Takový zápas klukům nezávidím. Tak trochu nevíte, do čeho jdete. Jste vlastně takoví předskokani,“ tvrdí Ladislav Vízek. Někdejší reprezentant si vyzkoušel, jaké to je otvírat turnaj při mistrovství Evropy 1980 v Itálii.

Českoslovenští obhájci prvenství si tehdy na začátek základní skupiny zopakovali bělehradské finále s Německem. Ovšem s opačným výsledkem. V Římě prohráli 0:1. „Každý byl nervózní. Nikdo nevěděl, jestli se třeba rozhodčí nechystají nasadit nové přístupy. Turnaj se rozjíždí až při třetím, čtvrtém zápase. Ty jsou také nervózní, ale už trochu jinak,“ míní Vízek.

Suverenita jen v hledišti
Specifický náboj prvního utkání v Basileji ještě zvýrazní silná divácká podpora, na niž se mohou Švýcaři jistě spolehnout.

Vzpomínky na vstupní zápas proti týmu z pořádající země jsou u českých fotbalistů čerstvější. Začátek evropského šampionátu 2000 pokřtili soubojem s domácím Nizozemskem den po oficiálním zahájení turnaje. V zaplněné amsterdamské aréně byla v plánu oranžová smršť především na hřišti. Nakonec byla znát pouze v hledišti. „Fanoušci nám vždy hodně pomáhali. V tomhle případě to ale snad ani nešlo. Domácí převaha na tribunách byla zdrcující,“ vybavil si Karel Rada, který v obraně odehrál celé utkání. „Holanďané měli být jedním z favoritů na celkové vítězství. Asi i kvůli vysokému očekávání tak suverénní nebyli.“

Nebýt dlouho probírané penalty nařízené sudím Collinou v předposlední minutě utkání, pravděpodobně by domácí selhali hned při první příležitosti. Takhle se mohli radovat z těsného vítězství.

Současný Brücknerův výběr má potenciál vypořádat se s účastí ve sledované premiéře lépe. Přesněji to ale budeme vědět až za 186 dní.

Najdete na Lidovky.cz