3. srpna 2013 8:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Záhadná smrt královny Griffithové-Joynerové oživila dopingové pochyby

Americká atletka Florence Griffithová-Joynerová vítězí v závodě na 100 metrů na olympijských hrách v Soulu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americká atletka Florence Griffithová-Joynerová vítězí v závodě na 100 metrů na olympijských hrách v Soulu | foto: ČTK

PRAHA Měla všechno. Rodinu, slávu i peníze. Ale místo klidu se kolem ní stále vznášely pochybnosti, řada lidí v ní viděla podvodnici. A temné stíny její předčasná smrt ještě přiživila. Florence Griffithová-Joynerová, atletická královna a nejrychlejší žena planety, zemřela v pouhých 38 letech.

Vyšel speciál LN 101 pohnutých osudů

Nový magazín LN - 101 pohnutých osudů.

Nový magazín LN - 101 pohnutých osudů.

Byl to fenomenální výkon. "To není možné, digitální časomíra se musela rozbít. Takhle rychle žádná žena běžet nemůže," divil se před 25 lety atletický expert při komentování americké olympijské kvalifikace. Florence Griffithová-Joynerová právě zaběhla světový rekord v prestižním běhu na 100 metrů. Rekord, který budí kontroverze už čtvrtstoletí...

Do role rozmarné atletické královny se Florence Griffithová-Joynerová, nebo-li "Flo-Jo", jak zněla její přezdívka, pasovala ještě před tím, než utekla celému světu. Vždy pestře nalíčená tvář rámovaná hustými vlasy, extrémně dlouhé, různobarevně nalakované nehty, extravagantní atletický dres s jednou dlouhou nohavicí, extrovertní vystupování. Jen těžko si mohly státem a dopinkem vypreparované sportovkyně z totalitní NDR představit odlišnější arcisoupeřku.

V roce 1998, v osmatřiceti letech, Florence Griffithová-Joynerová nečekaně zemřela. Ve spánku. Mohl za její předčasnou smrt nepřiznaný doping? Po měsíci policie uzavřela vyšetřování sprinterčiny smrti. Závěry ale nedaly jasnou odpověď. "Flo-Jo" se nejspíše udusila, za což mohl nečekaný epileptický záchvat (po ukončení sportovní kariéry ji před tím několikrát postihl). Vyšetřovatelé zmínili jako jednu z dalších příčin i nezhoubný cévní nádor na předním mozku, který mohl být příčinou záchvatů.

Martin Prachař

Autor

Martin Prachařmartin.prachar@lidovky.czČlánky

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz