Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Záhadné tenisové mašiny Made in China. ‚Za deset let už budou tenis hrát jenom Číňanky,‘ říká Strýcová

Sport

  7:00
Londýn (Od našeho zpravodaje) - Pravačka. Levačka. Ne, pravačka. Levačka! Karolína Plíšková zjišťovala, co je zač Ču Lin, její první soupeřka ve Wimbledonu, a nemohla se dobrat pravdy.

Li Na, dosud jediná grandslamová vítězka z Číny. foto: ČTK/AP

Kvitová a Strýcová jsou po boji ve 3. kole Wimbledonu. Siniaková nestačila na Kontaovou

„Jedna půlka lidí mi tvrdila, že hraje levou, a druhá zase, že raketu drží v pravé ruce,“ pobaveně líčila nasazená trojka trampoty s určením totožnosti čínské sokyně.

„Na okruhu je jich víc, mají podobná jména i obličeje, takže jsem vůbec nevěděla, na koho jdu. Zjistila jsem to vlastně až při nástupu na kurt.“

Trenérka Conchita Martinezová při taktické přípravě samozřejmě vypátrala nějaké záznamy na internetu, aby českou hvězdu vybavila náležitými radami. Plíšková přesto kráčela tak trochu do neznáma.

Podobně na tom bývají další české tenistky, jež se při putování po okruhu WTA setkávají s anglickými přepisy čínských jmen. A tápou.

Čínská tenistka Čang Šuaj

„Zheng, Zhang, Wang... Je jich tolik, že nejdřív nevím, která je která. Orientuju se až podle fotek na Googlu,“ tvrdí Barbora Strýcová. „A podle tváře si vybavím, jak hrajou.“

V Top 200 se nyní na žebříčku nachází jedenáct Číňanek, v elitní padesátce momentálně sídlí tři z nich, 15. Wang Čchiang, 43. Čeng Saj-saj, 50. Čang Šuaj.

Wang Čchiang na turnaji ve Wu-chanu.

„Rozeznávám je podle raket a trošku podle stylu,“ říká Tereza Martincová, kterou v úterý na londýnské trávě vyřadila solidní a trpělivá Wang Ja-fan, 57. žena pořadí WTA.

V reprezentantkách nejlidnatější země světa si z oslovených krajanek udržuje největší pořádek Kateřina Siniaková. 

Někdy musí s jejich rozlišením pomoci svému otci a trenérovi. Leč jak sama poznamenává, vždycky si svůj dojem raději zkontroluje na webu.

Straní se ostatních

Není divu, že Číňanky kdekomu v branži splývají. Zatímco šmrncovní a vtipná Li Na, šampionka Roland Garros 2011 a Australian Open 2014, se stala globální sportovní celebritou, její následovnice ničím příliš nevynikají.

„Jsou naprogramované stroje bez emocí. Lítají ze strany na stranu. Nedají vám nic zadarmo, strašně dřou,“ popisuje jejich tenisové vlastnosti Martincová.

„Nemají rády lifty ani čopy,“ postřehla Plíšková.

„Hodně do toho chodí, nezkoušejí žádnou vyťukávačku,“ podotkla Strýcová.

Čínská tenistka Šuaj Pcheng

Čínská tenistka Šuaj Pcheng

Občanky státu řízeného všemocnou komunistickou stranou spojuje rovněž chování na dvorci, do něhož se promítá přísná kázeň, v níž jsou vychovávány. Žádné házení raketou, ba ani vztekání a nadávky.

„Jsou pravý opak hrozně sebevědomých Američanek nebo Rusek, které předvádějí různá divadýlka,“ tvrdí Martincová.

Na rozdíl od vstřícné Li Na, jež se například skamarádila s Petrou Kvitovou, se čínské dámy na WTA Tour obvykle straní ostatních. Tvoří uzavřené skupinky, nanejvýš poklábosí s dalšími Asiatkami. Mnohé příliš neovládají angličtinu.

Skvěle zaplacená otrava

Pouze Siniaková se zmiňuje o družbě se znamenitou deblistkou Čang Šuaj, třicetiletou dcerou fotbalisty a basketbalistky z přístavního Tchien-ťinu, který má okolo patnácti milionů obyvatel: 

„Ona i její tým jsou velice příjemní, zdraví mě a dokonce mi fandí. Párkrát jsme spolu trénovaly. A docela fajn je ještě Čeng Saj-saj.“

ČÍSLO 40. Světová čtyřicítka Šuaj Čang z Číny je soupeřkou české tenistky Kristýny Plíškové ve druhém kole Australian Open.

Přátelství se obecně v tenisovém společenství dvakrát nepěstuje, poněvadž se jeho členky mezi sebou takřka neustále perou o slávu a peníze.

Čínská tenistka Li Na

Číňanky v něm proto představují relativně novou sílu, která roste s tím, jak se vzmáhá hospodářství v jejich vlasti.

„V Asii se pořádá víc a víc turnajů. Ony si tam někde nasbírají body, pak přijedou sem a my je neznáme,“ poznamenala Karolína Muchová.

Boj s nájezdnicemi z Dálného východu tak za nějaký čas může pro Evropanky, Američanky a Australanky představovat ještě zásadnější výzvu.

„Za deset let už budou tenis hrát jenom Číňanky,“ nadsazuje rozverně Strýcová a usmívá se, protože tuší, že v této době už si bude hovět v penzi.

Naplnění její věštby nasvědčuje přesouvání mnoha akcí WTA do říše se sáhodlouhou a košatou historií a téměř neomezenými finančními zdroji.

Letos se v Šen-čenu poprvé uskuteční Turnaj mistryň s rekordní dotací čtrnáct milionů dolarů (přes 315 milionů korun).

Tenistky na jednu stranu brblají, že v hotelových televizích nenaladí kloudný kanál, že se zamořený vzduch skoro nedá dýchat a že tamní cenzoři blokují přístup na některé populární internetové stránky.

Čínská tenistka Li Na ovládla turnaj v Cincinnati
Čínská tenistka Šuaj Pcheng

Zároveň ovšem uznávají, že Číňanům jako pečlivým pořadatelům jinak není co vytknout.

Pročež jim nezbývá, než si zvyknout jak na pobyty v exotickém prostředí, tak na obtížně rozeznatelné konkurentky se zkratkou CHN za jménem.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!