Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zahájeno! Hry v Riu byly odstartovány, ‚Češi přišli oblečení jako rozhodčí NFL’

Sport

  4:30aktualizováno  15:47
RIO DE JANEIRO - Olympijské hry v Riu de Janeiro byly oficiálně zahájeny. Olympijský oheň na závěr slavnostního ceremoniálu na stadionu Maracaná zapálil běžec Vanderlei de Lima, hrdina olympijského maratonu v Aténách v roce 2004. Nahradil legendárního fotbalistu Pelého, jenž se toho kvůli zdraví musel vzdát. Českou výpravu vedl při nástupu jako vlajkonoš judista Lukáš Krpálek.

Lukáš Krpálek - vlajkonoš ČR na slavnostním zahájení olympiády v Riu. foto: Reuters

První olympijské hry na jihoamerickém kontinentu zahájil viceprezident Michel Temer, protože brazilská prezidentka Dilma Rousseffová je dočasně odvolaná. Když pronesl jedinou protokolem předepsanou větu, diváci podle očekávání pískali a bučeli. Vyjadřovali tak postoj k současné politické a ekonomické krizi v Brazílii.

Zcela odlišné reakce vyvolal poslední člen štafety s olympijskou pochodní. De Lima běžel na OH v Aténách sedm kilometrů před cílem maratonu v čele, když se na něj vrhl pomatený bývalý irský kněz a srazil ho na zem. Brazilský vytrvalec byl sice otřesen, ale vrátil se do závodu a skončil třetí.

Za své vystoupení později obdržel Medaili Pierra de Coubertina za fair play a nyní se dočkal další satisfakce. Završil štafetu, do níž se zapojilo na 12 tisíc běžců. S pochodní uběhli 20 tisíc kilometrů. Olympijský oheň, který De Lima zažehl, byl umístěn do středu symbolického Slunce. Z Maracaná se přesune do centra města, kde bude hořet do konce her.

Olympiády se zúčastní téměř 11 tisíc sportovců v 28 sportech a 306 disciplínách. Česká republika má se 106 sportovci nejmenší olympijskou výpravu za posledních 60 let. Rozšířit ji může Martina Sáblíková, která v Brazílii čeká na rozhodnutí arbitráže, jež ji může na poslední chvíli dostat do startovní listiny cyklistické časovky.

Češi zaujali. Ale ne tak, jako vlajkonoš Tongy

Českou výpravu přivedl na plochu stadionu Maracaná coby vlajkonoš judista Lukáš Krpálek. Osobně se slavnostního zahájení olympijských her v Riu de Janeiro účastnilo asi 40 českých sportovců z více než stočlenného týmu. Server BBC označil oblečení české výpravy jako by na plochu přišli rozhodčí z ligy amerického fotbalu NFL.

Nástup 207 výprav zahájili Řekové, zakončili ho brazilští hostitelé. Před nimi pod olympijskou vlajkou nastoupil tým uprchlíků, jehož význam vyzdvihl prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach.

Ten také ocenil bývalého keňského běžce Kipchogea Keina, který se stal prvním držitelem olympijského vavřínu - nově zřízené ceny za úspěchy v oblasti školství, kultury, rozvoje a míru dosažených prostřednictvím sportu.

Největší rozruch ale jednoznačně vyvolal vlajkonoš Tonga - metrákový taekwondista Pita Nikolas Taufatofua, který se okamžitě stal miláčkem především žen a dívek.

Krpálek byl jedním z devatenácti judistů, kteří nesli vlajku svých států. Tato pocta mohla těšit i tenisty Rafaela Nadala, Andyho Murrayho a Caroline Wozniackou nebo plavce Michaela Phelpse a Federicu Pellegriniovou. Německou výpravu přivedl stolní tenista Timo Boll, ruské olympioniky volejbalista Sergej Teťuchin.

Sportovci zasazovali základ k Lesu sportovců

Na vozíku nesla vlajku íránská lukostřelkyně Zahra Nematíová. Byla držitelkou černého pásu v taekwondu, než jako náctiletá po autonehodě ochrnula. V Riu bude startovat také na paralympiádě, kde obhajuje zlato.

Vedle vlajkonošů šly po ploše děti s rostlinami. Vlajkonoši pak rostliny zasadili a vznikne z nich Les sportovců, k němuž každý ze sportovců mohl přidat semínko.

Vanderlei de Lima zapaluje olympijský oheň.
Gustavo Kuerten olympijský oheň nakonec nezapálil.

České sportovce z tribuny pozdravil prezident Miloš Zeman. Byl jedním z 37 světových státníků, kteří se podle portálu O Globo měli zahájení zúčastnit. Přicestoval také slovenský prezident Andrej Kiska nebo jeho francouzský protějšek Francois Hollande.

V programu před nástupem režisér Fernando Meirelles představil milníky brazilské historie, zdůraznil význam ochrany přírody a roztančil účinkující i diváky. Historické vzpomínky začaly u původních obyvatel v amazonském pralese a příjezdu portugalských objevitelů. Na ploše se objevil dvouplošník 14-bis, s nímž Brazilec Albert Santos-Dumont v roce 1906 v Paříži uskutečnil první motorový let.

Za doprovodu písně „Dívka z Ipanemy“ se napříč stadionem jako po přehlídkovém mole prošla brazilská topmodelka Gisele Bündchenová. Pak se začalo tančit a zpívat nejen na ploše, ale také v hledišti.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat