Už před půl osmou, kdy francouzská sláva začala, bylo jasné, že na letošní zahájení se bude vzpomínat. Uměle vytvořené kulisy, na které byli sportovci a diváci zvyklí v předešlých letech, nahradily historické památky.
Slavnostní zahájení OH v PařížiSledovali jsme v podrobné reportáži |
V mezidobí mezi uměleckým programem, jehož sledování desetitisícům diváků kolem Seiny usnadňovalo 80 velkoplošných obrazovek, patřila pozornost sportovcům.
Přesně 205 výprav absolvovalo na lodi šestikilometrový úsek, který končil na dohled Eiffelovy věže, kde na slavném náměstí Trocadéro později proběhly i oficiality zahajovacího ceremoniálu.
Líbilo se vám zahájení olympijských her na Seině?
Hlasování skončilo
Čtenáři hlasovali do 0:00pátek 2. srpna 2024. Anketa je uzavřena.
Česko vyplulo na základě abecedního pořadí, vzhledem k francouzské podobě svého názvu (Tchéquie), až jako 183. země, mezi Čadem a Thajskem. Jako jedni z mála od pořadatelů obdrželi z velké části zastřešenou loď a museli se tak trošku mačkat při jejím odhaleném okraji.
Což však sportovcům zřejmě vůbec nevadilo...
„Bylo to krásné, myslím, že jsme si to všichni užili. Počasí úplně nevyšlo, celou dobu pršelo, ale jet na lodi byl zážitek. Sice dlouhý, ale krásný,“ svěřil se po zakotvení Lukáš Krpálek, který levou rukou třímal českou vlajku. Pravou rukou mu pomáhala lukostřelkyně Marie Horáčková.
„Žádné velké vlny, kulisy okolo byly krásně postavené. Bylo tam velmi mnoho lidí, ani jsem nestíhal všem mávat,“ přidal své pocity další lukostřelec Adam Li.
Pohled na české sportovce, oděné do široce diskutované kolekce Jana Černého, přerušil televizním divákům až záběr na podobně extravagantně oblečeného tanečníka na mostě.
Vlajek dalších zemí se chopili mimo jiné basketbalista LeBron James a tenistka Coco Gauffová (USA), skokané do výšky Mutaz Issa Baršim (Katar) a Gianmarco Tamberi (Itálie), vrhačka Anita Wlodarczyková (Polsko) či sprinter Andre De Grasse (Kanada).
Zidane předal Nadalovi
Maskovaná postava ženy překlusala Seinu na koni a s olympijskou vlajkou přiběhla až na Trocadéro, které se nachází přes řeku od Eiffelovy věže. Vzhledem k velikosti ikonického komplexu se však zdá, jako by bylo přímo ním.
Formální program, kterému položil základy už Pierre de Coubertin, tak mohl začít. Projevy diváky přivítali olympijští vítězové Tony Estanguet, prezident organizační komise, a Thomas Bach, předseda Mezinárodního olympijského výboru.
„Drazí sportovci, zbožňujeme vás a od této chvíle patří Paříž vám,“ zahlásil trojnásobný olympijský vítěz ve vodním slalomu Estanguet. „Drazí sportovci, jste součástí události, která spojuje celý svět. Ať žijí olympijské hry, ať žije Francie,“ přidal Bach, zlatý šermíř z Montrealu 1976.
Po pronesení slibů sportovců i rozhodčích před diváky nastoupil s olympijskou pochodní legendární fotbalista Zinedine Zidane. Že by to však se zapálením olympijského ohně bylo až tak snadné?
Tomu věřil vzhledem k předchozímu komplikovanému programu málokdo.
Cennost legendární fotbalista předal Rafaelu Nadalovi. U čtrnáctinásobného vítěze pařížského grandslamu Roland Garros začala tenisová část štafety, jejíž součástí byla i Američanka Serena Williamsová a následně Francouzka Amélie Mauresmovová. Pochodeň poté převzali i basketbalista Tony Parker či házenkář Michaël Guigou.
Finální akt zahájení olympiády, na které poprvé v historii startuje stejný počet žen i mužů, patřil symbolicky oběma pohlavím. Oheň spolu zažehli atletka Marie-José Pérecová a judista Teddy Riner, oba trojnásobní olympijští vítězové.
Společně vystoupali k horkovzdušnému balónu, který pak zapálením ohně uvedli do letu nad Paříž.
Netradiční zapálení olympijského ohně:
Céline Dion, Lady Gaga i metal v paláci
Notre-Dame, Invalidovna, Louvre a další pařížské monumenty majestátně dohlížely nad vystoupením tanečníků, rapperů, operních pěvců. Pokračovali žongléři, kaskadéři, Mimoňové, přehlídky na mostě a další vychytávky režiséra Thomase Jollyho.
Vrcholem bylo emotivní vystoupení ikony Céline Dion, která v samém závěru programu zazpívala z prvního balkónu Eiffelovy věže skladbu L’hymne à l’amour od Édith Piaf. Před publikem se představila poprvé od roku 2022, kdy jí byla diagnostikována vzácná autoimunitní porucha.
Naopak hned v úvodu se potvrdily spekulace o možné účasti Lady Gagy. Rodačka z New Yorku v první pauze mezi plavbami vystoupila s kabaretním představením à la Moulin Rouge.
Poprvé v historii byla součástí i metalová hudba. Ve výklencích paláce Conciergerie, kde byla v dobách Velké francouzské revoluce držena ve vězení Marie Antoinetta, se usídlila kapela Gojira, která v doprovodu ohňové show odkázala na jedno z hesel Velké francouzské revoluce – liberté (svoboda).