Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Záhrobská: Potřebuju víc medailí, abych byla legenda

Sport

  9:27aktualizováno  11:30
VANCOUVER - Slalomářka Šárka Záhrobská má medaile ze všech velkých soutěží, ale legendou se ještě necítí. V pátek vybojovala bronz na olympiádě a společně s kompletní sadou cenných kovů z mistrovství světa je majitelkou čtyř velkých medailí.

Šárka Záhrobská si užívá úspěch. foto: ČTK/AP

PětadvacetiletáZáhrobská ale doufá, že přidá další.

Trenér: Šárka je psychicky silná

Silná psychika je podle trenéra Antonína Stracha hlavním faktorem, proč slalomářka Šárka Záhrobská sbírá medaile na mistrovství světa a od pátku také na olympiádě.

"Šárka je neuvěřitelně psychicky silná. Říkají to i jiné zahraniční týmy, že Šárka má opravdu dokonalou koncentraci na výkon," řekl Strach novinářům.

"Ještě musím nějakou přidat, abych byla legendou. Paní Zátopková dokázala víc a já doufám, že ještě nějaké přidám. Nehodlám končit a velmi ráda bych jela na další olympiádu," prohlásila Záhrobská s myšlenkami na příští hry v Soči.

Česká lyžařka nechtěla své medaile porovnávat. Každá má podle ní svůj příběh. "Nemůžu říci, že zlatá z mistrovství světa je víc než bronz z olympiády. Na každou jsem se nadřela jinak a všech si moc vážím. Všechny mají svou hodnotu," konstatovala.

Klaus: Milá Šárko ...

K třetímu místu jí blahopřál i prezident Václav Klaus. "Milá Šárko, jsem moc rád, že jste zvládla také druhé kolo dramatického závodu, na které jsme všichni s napětím čekali a drželi Vám palce. Udělala jste nám všem obrovskou radost," napsal.

Bronzová olympijská medaile je pro Záhrobskou první "samostatná". Před touto sezonou se po dlouhé době rozešla tréninkově s otcem Petrem, s kterým byla spojena její předchozí kariéra i dosavadní úspěchy.

Záhrobská se nechtěla pouštět do diskusí, zda je ráda, že dokázala uspět i bez otce. "Ani mě to nenapadlo. Nikdy jsem to nesrovnávala, jaký by to bylo s tátou a jak to je bez táty," řekla a stejně reagovala na otázku, zda cítí jinou radost. "Tenkrát jsme se radovali s tátou a týmem, teď s týmem, který tady je se mnou." Velkou radost měla z českých fanoušků. V hledišti pod svahem ve Whistleru jich měla ze všech závodnic nejvíc. I proto pak přišla k hrazení, s mnoha z nich si plácla a rozdávala podpisy. "Tohle potěší, je to moc krásné. Byli tu i známí z Jablonce," řekla.

VANCOUVER ON-LINE

Zatímco čekala na květinový ceremoniál pod tratí, zavolala mamince Jiřině.

Chvilku spolu mluvily a sdělovaly si dojmy. "Máma měla radost a říkala, že si otevře šampaňský. Říkala, že přijímá telefony jako maminka bronzové olympioničky. Byla moc šťastná," líčila Záhrobská.

Opět potvrdila, že umí zajet dobrý závod na velkých akcích. "Asi proto, že je beru jako normální," řekla Záhrobská. "Beru to, jak to přijde, a daří se mi. Doufám, že to bude pokračovat," dodala a podle pověry svá slova zaklepala na dřevo.

Vzor pro mladé
V Kanadě se dlouho nezdrží. Po večerním medailovém ceremoniálu se těšila, že úspěch lehce zapije, ale pak musí rychle balit. V sobotu ráno odletí domů, ale v Česku se zdrží jen den. "Pak už vyrazíme do Crans Montany, kde nás čeká v pátek kombinace," řekla.

Záhrobská doufá, že nejen ziskem bronzové medaile je z ní určitý vzor pro mladé, že motivuje hodně dětí k lyžování. Odezvy již má. Lidé jí prý píší dopisy, ve kterých jí popisují první zkušenosti vlastních dětí na lyžích.

"Někdy pošlou i fotku, a to je příjemné. Ráda bych je motivovala a ne kvůli tomu, aby vyhráli mistrovství světa, ale aby se sportu věnovali," řekla Záhrobská.

Autor: