Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Záhrobský nemá nárok na odškodné za dlouhé prověřování zpronevěry

Sport

  16:36
PRAHA - Petr Záhrobský, otec a někdejší trenér slalomářky Šárky Strachové, nemá nárok na odškodné od státu za nepřiměřeně dlouhé prověřování jeho údajné zpronevěry dceřiných peněz.

Petr Záhrobský 13. ledna u soudu. foto: ČTK

Ve středu o tom rozhodl odvolací Městský soud v Praze, který pravomocně potvrdil dřívější zamítnutí Záhrobského žaloby. Na dotaz ČTK to uvedla mluvčí soudu Markéta Puci. Trenér požadoval po ministerstvu spravedlnosti svým jménem a jménem své společnosti celkem 150.000 korun.

Záhrobský v žalobě tvrdil, že mu policie způsobila nemajetkovou újmu tím, že ho jakožto podezřelého příliš dlouho prověřovala, zda dceři zpronevěřil peníze od sponzora a z odměn za závody. Prověřování, což je fáze před sdělením obvinění, trvalo 19 měsíců.

Za to se domáhal 100.000 korun. Dalších 50.000 korun chtěl jménem své společnosti S Team Krkonoš za to, že jí státní zastupitelství zablokovalo finanční prostředky na bankovním účtu.

Petr Záhrobský 13. ledna u soudu.
Petr Záhrobský 13. ledna u soudu.
Petr Záhrobský 13. ledna u soudu.
Petr Záhrobský 13. ledna u soudu.

Obvodní soud pro Prahu 2 již loni v létě rozhodl, že Záhrobský na zadostiučinění nárok nemá. Upozornil, že zákon sice přiznává náhradu za nepřiměřenou délku trestního řízení, to ale začíná až sdělením obvinění.

„Jestliže žalobce (Záhrobský) konstruuje svůj nárok za období 19 měsíců předcházejících zahájení trestního stíhání, pak tento nárok nelze shledat důvodným, neboť v této době trestní řízení nebylo ještě zahájeno,“ konstatoval soud.

Nepřistoupil ani na argument, že zablokování peněz na účtu společnosti S Team Krkonoš po dobu 16 měsíců pro ni mohlo mít likvidační charakter.

O ochromené činnosti nelze podle soudu uvažovat v situaci, kdy Záhrobský jako jediný společník a jednatel společnosti měl podle svého výslovného tvrzení v daném období na účtu u rakouské banky finanční prostředky ve výši přibližně 375.000 eur (10,6 milionu korun), které zablokovány nebyly.

ČTĚTE K TÉMATU

Policie Záhrobského ze zpronevěry peněz jeho dcery nakonec skutečně obvinila, přičemž tuto kauzu začal tento týden projednávat rovněž pražský městský soud. V případě prokázání viny ale někdejšímu trenérovi nemůže uložit žádný trest, protože Strachová jako poškozená s otcovým trestním stíháním nesouhlasí.

Záhrobský však na projednání věci trvá, stejně jako na své nevině. V úterý u soudu uvedl, že údajně zpronevěřené peníze nepatřily dceři, ale celému rodinnému týmu.

Autoři: ,