11. listopadu 2015 10:49, aktualizováno  11:54 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Zákulisí vyšetřování ruských podvodníků: před komisaři utíkali i oknem

Ředitel WADA Richard Pound (uprostřed) a další členové komise. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ředitel WADA Richard Pound (uprostřed) a další členové komise. | foto: Reuters

MOSKVA/PRAHA Jak fungoval dopingový systém v Rusku? Zpráva vyšetřovací komise odhaluje skandální detaily. Třeba příběh komisaře, který musel utéct policii, aby zabránil manipulaci s pozitivními vzorky.

Ruská atletika má obří dopingový problém. Což však neznamená, že by všichni Rusové toužili dopovat. Naopak. Jeden z atletů se proti systému pokusil vzbouřit. Stěžoval si, že se mu nelíbí dopingové praktiky v týmu.

Odpověď? „Nech toho, nebo se taky může stát, že se náhodou připleteš do bouračky.“

Tak to alespoň vyplývá ze zprávy vyšetřovací komise Světové antidopingové agentury (WADA), kterou její autoři v pondělí odhalili na tiskové konferenci v Ženevě.

Bývalý předseda IAAF rezignoval

Bývalý předseda Mezinárodní atletické federace IAAF Lamine Diack rezignoval v souvislosti s nynější dopingovou aférou na funkci čestného člena Mezinárodního olympijského výboru. Dvaaosmdesátiletý Senegalec, který byl členem MOV 15 let a loni se stal čestným členem, je podezřelý, že přijal nejméně 200.000 eur (takřka 5,5 milionu korun) od ruských atletů za krytí jejich dopingových případů.

Nejde však o jediný popis extrémních metod, které ruská „dopingová chobotnice“ využívala, aby utajila podvody sportovců.

Atleti a jejich trenéři podle zprávy utíkali před inspektory, aby se vyhnuli kontrolám. Pod falešnými jmény se registrovali například na tréninkových kempech v Portugalsku.

Když se dopingoví komisaři pokoušeli dopátrat, kde se atleti zrovna nacházejí, zvedali jim telefon zpravidla jen trenéři. A ti se tvářili, že o svých svěřencích nevědí.

Jindy se zase sportovci údajně vymluvili na to, že kvůli své špatné angličtině neporozuměli instrukcím, a proto se nedostavili k testům.

Před policií utíkal oknem

Rusové rovněž pozorně sledovali dopingové komisaře. Když už je nechali odebrat vzorky, dohlédli na to, aby byly odeslány do laboratoře v Moskvě, kde s nimi tamní personál následně manipuloval.

Pokud se chtěli komisaři vyhnout sledování a zamezit následnému krytí dopingu, museli si dát mimořádný pozor. Jeden z nich se o něco podobného pokusil – a jeho vyprávění připomíná špionážní thriller.

Vzorky od atletů odebral v Saransku, městu vzdáleném 500 kilometrů východně od Moskvy, to vše za důkladného dozoru policie. Ta čekala před jeho hotelovým pokojem a chtěla ho doprovodit ve vlaku do ruského hlavního města.

Vyloučení z her hrozí i Keni

Vyloučení z účasti na olympijských hrách v Riu de Janeiro hrozí i keňských atletům, pokud tato africká země urychleně nezmění svůj přístup k boji s dopingem. Někdejší slavný běžec a současný předseda národního olympijského výboru Keni Kipchoge Keino to řekl agentuře Reuters.

Keňští atleti byli letos na mistrovství světa v Pekingu nejúspěšnější výpravou se šestnácti medailemi včetně sedmi zlatých. Sbírali je nejen tradičně v bězích, ale i v hodu oštěpem.

Během posledních tří let však mělo 35 keňských atletů pozitivní dopingový nález a podle německé televize ARD, jejíž zjištění současný dopingový skandál letos v srpnu odstartovalo, to byla jen špička ledovce.

Zdroj: ČTK

„Byl tam i trenér – muž, který vedl v posledních pár letech přes 20 pozitivně testovaných atletů – a přímo přede mnou volal do Moskvy, aby jim nadiktoval počty lahviček, které přivezu.“

Komisař, který si přál zůstat v anonymitě, se však nedal zastrašit. „Hotelový pokoj jsem opustil v noci oknem. Nechal jsem rozsvícené světlo a zapnutou televizi, aby to vypadalo, že jsem uvnitř,“ líčil ve zprávě WADA.

Výsledek? Čtyři pozitivní testy.„Šel jsem na vlak, ale policie už čekala na nádraží v Moskvě. Musel jsem se hodně snažit, abych se jim vyhnul a doručil vzorky někomu jinému.“ Jeho kontakt následně přepravil vzorky do Lausanne.

Odvážný čin však nezůstal bez odezvy. Muž, který se postaral o přesun materiálů do Švýcarska, už nikdy žádné další vzorky nedoručoval. A rodina dopingového komisaře čelila výhrůžkám.

Dočkají se teď aspoň nějakého zadostiučinění? Po provalení dopingového skandálu se světová atletika chystá jednat.

Její šéf Sebastian Coe bude čekat do pátku, jak Rusové na obvinění zareagují. Pak je připraven trestat – včetně suspendace ruských atletů ze všech soutěží.