Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 9 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Zase chci dělat lidem radost

Báječně naložená Bára Špotáková.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Báječně naložená Bára Špotáková. | foto: ČTK

PRAHA Ačkoli ji v pondělí na zemědělské univerzitě v pražském Suchdole čekají státnice a obhajoba diplomové práce, a hned den poté pošle při Memoriálu Ludvíka Daňka v Turnově poprvé oštěp do „závodní“ dálky, zdá se, že nervozitou netrpí. A to ještě olympijská vítězka, mistryně světa a světová rekordmanka Barbora Špotáková (27) včera stačila pokřtít knížku s příznačným názvem Bára.

* Nepřišla kniha příliš brzy? Nebyla jste tím nápadem zaskočená?
Po olympiádě mě kontaktovalo víc lidí právě kvůli knížce. Napřed jsem se zasekla, vůbec jsem to nechtěla, ale potom mi došlo, že ten pekingský finálový příběh, navíc ze dne 21. srpna, čtyřicet let po okupaci Československa, možná svůj význam má. Tím úžasným večerem knížka téměř končí. Snad to není nuda, snad už nebudu muset opakovat, jak to bylo tenkrát při studiu v Americe. Podám knížku a řeknu přečti si to... (úsměv)

* Autor knihy Petr Čermák vás přirovnává k lady Dianě. Co vy na to?
To je obrovský kompliment a zdá se mi to přehnané. Byla to krásná žena a dobře si pamatuju den, kdy zemřela. Tehdy jsem chodila na gympl, hodně jsem to prožívala.

* V pondělí vás čekají státnice, v úterý závody v Turnově. Tušíte, jak jste na tom s výkonností?
Příprava proběhla velice dobře, uvidíme, jak dopadne první závod. Ne že bych netušila, jak na tom jsem, ale nevím, jaké to je závodit den po státnicích! (smích) Ale hážu nejméně tolik jako loni touto dobou, na čemž má zásluhu i můj manažer Libor Varhaník. Ukočíroval mediální tlak, on byl ten zlý, kdo odháněl lidi. Díky jemu jsem měla stejně času na přípravu jako loni, kdy každý chápal, že se chystám na olympiádu.

* Mimochodem - už víte, kdy vás okolí bude moci oslovovat paní inženýrko?
Myslela jsem, že to bude možné až po promoci, ale prý už po státnicích. Takže už na závodech v Turnově by mohlo zaznít - háže inženýrka Špotáková! Tedy - doufám, že to tak dopadne. Vždyť studuju už strašně dlouho, už je to skoro ostuda... (směje se)

* Loni touto dobou se ozvala vaše achilovka. Letos je v klidu?
Tělo si řekne, kdy chce odpočívat, a mně to před týdnem oznámilo znovu právě prostřednictvím achilovky. Lékař mi naordinoval klid, aspoň se můžu učit na ty státnice. V úterý v Turnově to ale bude v pořádku. Doufám, že mi zdraví bude sloužit a že budu zase moci udělat lidem radost. Finále oštěpu je na mistrovství světa v Berlíně 18. srpna, to je skoro stejné datum jako loni, a příprava je taky podobná.

* Máte přehled, jak jsou na tom vaše největší soupeřky?
O to jsem se nikdy moc nezajímala, byť mi to vždycky nějaký dobrák neopomene sdělit... Takže vím, že Ruska Abakumovová házela i v zimě, určitě mi bude chtít oplatit ten Peking. Ale házet v zimě nemá cenu.

* Po Pekingu se toho kolem vás událo hodně - utkvělo vám něco, o čem se ještě nehovořilo?
Před Vánocemi šla po Národní třídě paní s přeplněnými taškami, chudák jen supěla, ale jakmile mě spatřila, rozzářila se. To jste vy, povídala. To je prima, když má člověk takovou moc, že jiní na chvilku zapomenou na všední starosti.

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...