23. června 2014 8:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Zatím pršelo jen jednou, chválí počasí před Wimbledonem Berdych

Servírující Tomáš Berdych. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Servírující Tomáš Berdych. | foto: Reuters

Počasí je v anglických zdvořilostních konverzacích klíčovým tématem. Při Wimbledonu často vstupuje do děje. Přesouvá program a ovlivňuje podmínky. Českému tenistovi Tomáši Berdychovi letos zatím dělá jen radost.

„Začínám v Anglii už třetí týden a pršelo akorát jednou,“ diví se. „Mohl jsem v klidu trénovat. Kurty jsou za sucha tvrdší. Míče na nich skáčou výš a pravidelněji, člověk se na nich snáz pohybuje.“

Vždycky tvrdíte, že pro vás je na trávě nejpodstatnější právě pohyb. Jak se na běhání po kluzkém povrchu připravujete?
Snažím se na něm strávit co nejvíc času, abych zase získal cit. Abych poznal, co si můžu dovolit. Mám už dost zkušeností s přechodem z antuky, takže vím, jak se s ním vypořádat.

ČTĚTE VÍCE

Jak jste byl spokojený s turnajem v Queensu, kde jste postoupil do čtvrtfinále?
Hlavně jsem potřeboval nahrát nějaké zápasy. Měl jsem toho plný brejle. Rozhodně se nedá říct, že bych tam byl v super formě. Ale chtěl jsem si co nejrychleji zvyknout na trávu a to se povedlo.

Chvíli jste odpočíval, potrénoval a na exhibici v Hurlinghamu porazil Dimitrova a Nišikoriho. To vám taky zlepšilo náladu?
Bylo to fajn. Samozřejmě se nehraje tak, že by člověk na kurtu nechal duši, ale je příjemné si zahrát pár gamů. Máte zápas s rozhodčími, sběrači. Je to příjemná změna v tréninku. A když to dobře dopadne, je to ještě příjemnější.

Dáte hodně na pocit, s jakým vstupujete do turnaje? Projeví se pak v jeho průběhu?
Ano, ledacos to ukazuje. Jen na to člověk nesmí moc hřešit. Počasí vyšlo, odtrénovali jsme, co jsme chtěli a jak jsme chtěli. To člověku upevní sebevědomí, které pak dál roste s vyhranými zápasy.

Radující se Tomáš Berdych.

Radující se Tomáš Berdych.

Letos na Wimbledonu není jeden jasný favorit. Může to být jeden z otevřenějších ročníků?
Hmm, mně se cesta k titulu rozhodně nezdá snadnější. Pořád bych musel porazit dva nebo spíš tři z nejlepší čtyřky (Djokovič, Nadal, Federer, Murray). A to se ještě nebere v potaz, že už tam jsou další mladí zajíci, kteří čekají na šanci a chtějí nám to pekelně znepříjemnit.

Po Wawrinkově triumfu na Australian Open se říkalo, že tenis získal nový náboj. Že se vláda Top 4 rozpadá. Co si o tom myslíte?
Že nová doba skončila stejně rychle, jako začala. Deváté Nadalovo vítězství v Paříži ten trend hned smazalo. Myslím, že to je trošku škoda. Čtyři borci vyhráli 35 z posledních 37 grandslamů. Dá se čekat, že si je budou rozdělovat dál. Nepřipadá mi to moc fér.

Karel Knap