Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav 0 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Zátopková: Bára trochu poškádlila atletického pánbíčka

Barbora Špotáková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barbora Špotáková. | foto: ČTK

Nadšení z dramatického finále oštěpařek neskrývala ani legendární atletka Dana Zátopková, vítězka v hodu oštěpem z OH v Helsinkách v roce 1952 a majitelka stříbra z Říma 1960.

„Statečný boj Báry mě uchvátil, obstála výtečně. Po jejím prvním hodu 68,80 jsem myslela, že vyhraje, protože největší soupeřky hodily málo, a říkala jsem si, že oštěp přece nejsou běhy. Jenže ono se z toho stalo drama, jaké jsem ještě neviděla. Nakonec vyhrála Abakumovová, přece jen měla o chloupek lepší formu a taky víc štěstí, ale to už k tomu patří,“ pravila Zátopková ve svém bytě v pražské Troji.

Špotákové prý nemůže vytknout zhola nic, projevila se její forma i zkušenosti z velkých závodů. „Bylo vidět, že je na vrchol sezony dobře připravená, nic nepokazila. Taky nedala na kvalifikaci, v níž jí sice stačilo hodit jen jednou, ale v horku se prý necítila dobře. Já bych ale řekla, že zkušenost se projevila i tady – cítila jsem, že nehází na plný plyn, že šetří náboje na finále. To bylo správné, a ne aby se jako Němka Obergföllová bila v hruď kvůli kvalifikačním 68 metrům a ve finále pak hodila málo... To jsou právě ty vystřílené náboje a Bára to určitě dobře ví,“ usmála se čiperná dáma, která 19. září oslaví 89. narozeniny.

Pak si přece jen vzpomněla na jedinou chybičku. „Po pátém pokusu Bára neměla jásat, vrabec ještě nebyl v hrsti. Tím trošku poškádlila atletického pánbíčka, ale opravdu jen trošku. Byla skvělá, také ona ohrožovala svůj světový rekord. Hlavně ať mi nikdo neříká něco o porážce. To se k tomuhle závodu a Bářinu výkonu vůbec nehodí,“ kroutila hlavou Zátopková.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Hledáme 30 maminek, které vyzkouší nové mluvící hračky od Fisher-Price
Hledáme 30 maminek, které vyzkouší nové mluvící hračky od Fisher-Price

Ve spolupráci se světoznámým výrobcem hraček Fisher-Price hledáme testerky s malými dětmi, které chtějí vyzkoušet nové mluvicí hračky Linkimals.