Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zátopková: Bára trochu poškádlila atletického pánbíčka

Sport

  8:30
Nadšení z dramatického finále oštěpařek neskrývala ani legendární atletka Dana Zátopková, vítězka v hodu oštěpem z OH v Helsinkách v roce 1952 a majitelka stříbra z Říma 1960.

Barbora Špotáková. foto: ČTK

„Statečný boj Báry mě uchvátil, obstála výtečně. Po jejím prvním hodu 68,80 jsem myslela, že vyhraje, protože největší soupeřky hodily málo, a říkala jsem si, že oštěp přece nejsou běhy. Jenže ono se z toho stalo drama, jaké jsem ještě neviděla. Nakonec vyhrála Abakumovová, přece jen měla o chloupek lepší formu a taky víc štěstí, ale to už k tomu patří,“ pravila Zátopková ve svém bytě v pražské Troji.

Špotákové prý nemůže vytknout zhola nic, projevila se její forma i zkušenosti z velkých závodů. „Bylo vidět, že je na vrchol sezony dobře připravená, nic nepokazila. Taky nedala na kvalifikaci, v níž jí sice stačilo hodit jen jednou, ale v horku se prý necítila dobře. Já bych ale řekla, že zkušenost se projevila i tady – cítila jsem, že nehází na plný plyn, že šetří náboje na finále. To bylo správné, a ne aby se jako Němka Obergföllová bila v hruď kvůli kvalifikačním 68 metrům a ve finále pak hodila málo... To jsou právě ty vystřílené náboje a Bára to určitě dobře ví,“ usmála se čiperná dáma, která 19. září oslaví 89. narozeniny.

Pak si přece jen vzpomněla na jedinou chybičku. „Po pátém pokusu Bára neměla jásat, vrabec ještě nebyl v hrsti. Tím trošku poškádlila atletického pánbíčka, ale opravdu jen trošku. Byla skvělá, také ona ohrožovala svůj světový rekord. Hlavně ať mi nikdo neříká něco o porážce. To se k tomuhle závodu a Bářinu výkonu vůbec nehodí,“ kroutila hlavou Zátopková.

Mohlo by vás zajímat