Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Závodník Josef Král na formuli 1 nemyslí. Alespoň zatím

Sport

  15:21
PRAHA - Poznali ho motorističtí fanoušci po celém světě. Český pilot Josef Král se proslavil v červnu hrůzostrašně vypadající nehodou v druhém nejlepším formulovém seriálu GP2. Ve Valencii se totiž jeho monopost vznesl a poté v rychlosti okolo 200 km/h narazil do bariér.

Video s incidentem obletělo svět, povídali si o něm i jezdci formule 1. Král utrpěl zlomeninu páteře v oblasti hrudníku a na okruhy se vrátil až v listopadu při posledním závodě sezony v Abú Zabí.

"A dopadlo to nejlépe, jak mohlo, dojel jsem osmý a pátý. Paradoxně mi to zranění hodně pomohlo. Myslím, že po něm jsem byl připraven fyzicky i mentálně ještě lépe," vysvětloval včera Král při setkání s novináři.

Jeho výkonů si nemohli nevšimnout zástupci ostatních stájí. Král dostal od týmu Hispania Racing možnost vyzkoušet si monopost F1. "A jen volant, na kterém je spousta tlačítek, jsem studoval přes 20 minut. A stejně jsem k tomu dostal ještě čtyřstránkový manuál," usmíval se první český pilot v GP2. "Ale co je hlavní, splnil jsem si sen, který jsem měl od osmi let," přiznal Král.

Výsledky způsobil poprask
Pozornost na sebe strhl i o několik dní později, kdy absolvoval oficiální testy týmů GP2. Usedl do monopostů stájí Addax, Arden a iSport a při všech testech patřil mezi nejlepší. "Našimi výsledky jsme v paddocku způsobili velký poprask," pochvaloval si Králův manažer Petr Najman.

"Všichni manažeři sledovali Pepův návrat s očekáváním, ale tohle nikdo nečekal. Ohlasy byly i z formule 1, a velmi pozitivní. Zájem je enormní, nabídek je hodně," líčil Najman. "Takže teď není ani jisté, zda Josef pojede GP2, i když je to naše hlavní priorita."

Král by si podle vlastních slov troufl dokonce i na závod F1. "Odjel jsem 61 kol, asi 330 kilometrů. To je závodní vzdálenost. Takže si myslím, že by to nemusel být takový problém. I když odjet celý závodní víkend je ještě o něčem jiném," vyprávěl.

Závodník Josef Král

Přesto není pro Králův Bohemia Racing Team F1 zatím prioritou. "Naším cílem momentálně není snaha rychle dostat Josefa do formule jedna. To by byl podle nás špatný krok. Navíc je otázka, co by nám to přineslo dlouhodobě. Nechceme, aby to bylo například o jedné akci, závodě nebo o jedné sezoně. Chceme, aby to někam směřovalo, aby zhodnotil svůj talent," přiblížil Najman.

Jedno je však jisté. V budoucnu by Král nejprestižnější motoristický seriál jezdit chtěl. A věří, že se mu to podaří, i když za ním "nestojí" velký finanční kapitál. "Některým lidem se to už povedlo. Krásným příkladem je Robert Kubica. Je ale pravda, že je to těžké, musí se sejít více věcí dohromady, chce to být ve správný čas na správném místě," dodal Král.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat