Středa 28. října 2020Den vzniku samostatného československého státu 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Zbabělost a další selhání atletického svazu. Radcliffeová zuří kvůli rušení starých rekordů

Mistrovství Evropy fotbalistek do 17 let - skupina A: ČR - Francie. Radost... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mistrovství Evropy fotbalistek do 17 let - skupina A: ČR - Francie. Radost... | foto: Reprofoto

LONDÝN Bývalým britským hvězdám Paule Radcliffeové a Jonathanu Edwardsovi se nelíbí návrh Evropské atletické asociace na zavedení nových pravidel, která by přinesla zrušení řady světových a evropských rekordů. Radcliffeová, která by mohla přijít o světový rekord v maratonu z roku 2003, označila tyto plány za zbabělé.

„Ranilo mě to a beru to jako poškození své pověsti a důstojnosti,“ uvedla Radcliffeová v prohlášení na twitteru. Podle ní atletické federace opět selhávají, když mají chránit čisté atlety.

„Museli jsme závodit proti podvodníkům, nedokázaly nám (federace) zajistit rovné podmínky. Přicházeli jsme kvůli podvodníkům o medaile, zážitky a peníze. Byli jsme svědky toho, jak je náš sport kvůli podvodníkům vláčen bahnem. A teď kvůli těm, kteří se rozhodli podvádět, přijdeme o světové a kontinentální rekordy,“ napsala někdejší britská vytrvalkyně.

Aby mohly být rekordy uznány, musí se podle návrhu evropské asociace atlet mimo jiné před dosažením výsledku podrobit určitému množství dopingových kontrol a jeho vzorek z rekordního závodu musí být uchováván 10 let pro případné opětovné testování. IAAF však skladuje dopingové vzorky až od roku 2005, takže řada rekordů tuto podmínku nesplňuje.

Včetně maratonského času Radcliffeové 2:15:25 a trojskoku Edwardse, jenž vévodí historickým tabulkám výkonem 18,29 metru od roku 1995. Edwards s rozhodnutím atletických funkcionářů zásadně nesouhlasí. Podle něj se jejich snaha ubírá špatným směrem.

„Pokud existují rekordy, které jsou neuvěřitelné a podezřelé, běžte po nich. Myslel jsem si, že můj rekord jednou padne, ale ne kvůli bandě sportovních úředníků. Vypadá to zbaběle. Nemyslím si, že tím dosáhnou toho, co chtějí. Místo toho to vyvolává pochybnosti o generacích atletických výkonů,“ řekl listu Guardian.

Radcliffeová míní, že krok evropské asociace akorát zmate veřejnost. Navíc v době, kdy atletika už takhle bojuje o místo na trhu. „Jak vysvětlí, že klubové a národní rekordy a rekordu stadionů jsou lepší než světové a kontinentální rekordy?“ uvedla.

Rovněž míní, že testování stále ještě není na takové úrovni, aby bylo možné chytit každého, kdo podvádí. „Tak proč to mazat právě teď? Opravdu věříme tomu, že rekord z roku 2015 je naprosto čistý, zatímco ten z roku 1995 ne?“

Evropská asociace se rozhodla přezkoumat hodnověrnost atletických rekordů už letos v lednu především kvůli podezřelým výkonům sportovců z někdejšího východního bloku z 80. let minulého století. Čeští atleti drží šest evropských rekordů, čtyři pod otevřeným nebem a dva halové.

Ir Pierce O’Callaghan, který je v čele zvláštní komise zodpovědné za revoluční návrhy, v reakci na kritiku sportovců uvedl, že u Radcliffeové či Edwardse jde o „vedlejší škody“ změn. „Omlouváme se těmto atletům, nikdy jsme neměli v úmyslu poškodit jejich pověst a odkaz. Naším záměrem je poskytnout lidem víru a důvěryhodnost v to, co ve sportu sledují,“ řekl O’Callaghan BBC.

Krok přirovnal ke změnám v anglickém fotbale po vzniku Premier League, kdy se zdeformovaly dosavadní ligové historické zápisy.

Plány na změny rekordních tabulek, které podporuje šéf světové atletiky Sebastian Coe, musejí nejprve schválit všechny kontinentální federace.

Vstoupili jsme do nové fáze destrukce Západu, říká exprezident Klaus

Václav Klaus je editorem sborníku Sebedestrukce Západu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Současný vývoj na Západě mění dlouhodobé tendence společnosti směrem k laxnosti a k podceňování ekonomické dimenze...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...