23. července 2015 21:25 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Vyčerpaný Štybar: Nějak přežívám, ale už se opravdu nemůžu dočkat Paříže

V cíli šesté etapy byl Zdeněk Štybar první ze všech, na další triumf to na letošní Tour de France zatím nevypadá. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V cíli šesté etapy byl Zdeněk Štybar první ze všech, na další triumf to na letošní Tour de France zatím nevypadá. | foto: Reuters

ST. JEAN-DE-MAURIENNE Mark Cavendish se v cíli 18. etapy Tour vyčerpaně opíral o řídítka a teprve po chvíli se pokusil o unavený úsměv. Britského sprintera Alpy bolí. Ale také proto má k ruce i Zdeňka Štybara, který mu pomáhá, aby se s jejich nástrahami vyrovnal. Dnes jej Štybar a další členové týmu Etixxu dovezli ve velké skupině do cíle se ztrátou 35 minut.

Jak obtížná byla pro vás další alpská etapa, Zdeňku?
Těžké to bylo. Hned start byl dnes do kopce a už tam to bylo tvrdé a balík se nadělil poprvé. A potom se to před dlouhým kopcem (Glandon) rozdělilo ve sjezdu, což bylo docela blbé, protože nás najednou zůstalo vzadu 100 lidí.

Je složité snažit se pošetřit síly a zároveň dorazit včas v časovém limitu?
My jsme v podstatě do těch kopců nasadili takové tempo, abychom neutrhli Marka (Cavendishe), aby je s námi přejel. A potom ze sjezdů se naopak jelo ostřeji a na rovinách se střídal celý ten náš balík.

Síly však v třetím týdnu rozhodně rychle ubývají.
Dneska to ještě celkem šlo, nějak to přežívám. I tím, že v těch kopcích zůstávám s Markem v grupettu, nějaké síly našetřím. Máme toho dost, ale nejsem zatím úplně mrtvý.

Jak potom po etapě regenerujete?
Teď se ještě půjdu vyjet na trenažer, pak do ledové vany a pokusím se odpočívat co nejvíc. Poslední dny spím málo, dneska to bylo jen pár hodin. Usnul jsem až v půl třetí v noci a byl vzhůru zase v sedm ráno. Už doopravdy budu rád, až budeme v Paříži.

TO JSOU VRACEČKY! Momentka z 18. etapy Tour de France.
Tady je jeho místo. Leopold König (vpravo) se stará o tempo lídrovi celkového...

Včera váš tým ztratil Michala Kwiatkowského, dnes nedojel ani Mark Renshaw. Proč?
Už včera ho bolela hlava a byl na tom docela špatně. A dneska si to protrpěl od začátku. Je to škoda, určitě nám bude chybět v Paříži při rozjíždění spurtu pro Marka.

A zároveň se tím změní i vaše pozice v Cavendishově vláčku.
Což není úplné vítězství, protože jde o velkou zodpovědnost a potřebujete na to někoho, kdo má s rozjížděním spurtů spoustu zkušeností. Jet druhý nebo třetí před Markem, je vážně obrovská zodpovědnost.