9. července 2015 11:25 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Lokty v akci, déšť, pády. Strašná etapa, líčil zdrcený Štybar

Momentka z 5. etapy Tour de France. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Momentka z 5. etapy Tour de France. | foto: Reuters

AMIENS (Od našeho zpravodaje) Mohl to být první klidnější den závodu, ale počasí bylo proti. Pátá etapa cyklistické Tour de France opět přinesla pády, v pelotonu bylo i díky mohutnému vichru a vytrvalému dešti znát napětí. „Celá etapa byla strašná,“ říkal v cíli Zdeněk Štybar, který pomohl týmovému kolegovi Cavendishovi ke třetímu místu.

Co Štybarovi nejvíc vadilo? „Borci se začali loktovat už po pěti kilometrech a všichni byli nervózní kvůli tomu větru,“ prozradil český jezdec stáje Etixx, průběžně desátý muž Tour.

Před čtvrtou etapou, která končila na kostkách, si sice déšť přál, tentokrát by ale asi spíš uvítal přívětivější podmínky.

„Když začalo pršet, tak to začalo klouzat, přišly první pády. Silné týmy najely dopředu a celý závod byla cítit velká nervozita,“ líčil. 

„Bylo to hrozně uklouzané, chvílemi jak na ledě. Naštěstí finále už se jelo na suchu, jinak by se určitě padalo ještě víc.“

Dalšího z Čechů, Romana Kreuzigera, průběh etapy moc nepřekvapil. „Že bude nervózní, to se dalo čekat už podle předpovědi, hlásili velký vítr,“ říkal kousek za cílem, kam dojel s číslem 44 na dresu symbolicky na 44. místě, ve stejném čase jako vítězný Greipel. 

„Počasí se mělo v závěru vylepšit, ale přeháňky byly vlastně pořád. Naštěstí aspoň těch posledních deset nebo patnáct kilometrů bylo suchých.“

Ve chvíli, kdy přestalo pršet, se už na špici bojovalo o pozice pro závěrečný spurt. V něm za Greipelem, držitelem zeleného dresu, dojeli na druhém a třetím místě parťáci Kreuzigera a Štybara: Peter Sagan a Mark Cavendish.

„Peter to má tak, že když není v ohrožení Alberto, tak si pomůže sám. A když je, tak mu pomáhá,“ přiblížil Kreuziger.

„To bylo vidět i v úterý na té kostkové etapě. Myslím, že to máme dobře rozdělené a že tým je hodně vyrovnaný.“

Sagana druhé místo mohlo celkem těšit, s přehledem díky němu uhájil bílý dres pro nejlepšího jezdce do 25 let. Zato Cavendish z bronzové pozice úplně nadšený nebyl.

Spurt měl nadějně rozjetý, vláček jeho týmu, na jehož čele dlouho dřel i Štybar, navedl peloton do posledních metrů. V nich ale Cavendish musel hledat prostor pro finiš a nakonec se před něj natlačili dva soupeři.

„Dělali jsme, co jsme mohli, aby Cav vyhrál. Dali jsme do toho maximum,“ říkal vyčerpaný Štybar, když mířil z cílového prostoru k týmovému autobusu. 

Matteo Tosatto se nechává ošetřovat po pádu, do nějž se zapletl i Leopold König.
Závěrečný spurt v 5. etapě.

„Spurt je vždycky nervózní, není to vůbec nic jednoduchého. Všichni tam mají své vláčky, každý svého sprintera. Každý se tam cpe, plus se tam dostávají i ti, kteří myslí na celkové vítězství. Doopravdy je to boj.“

Podobně může vypadat i další etapa. „Jsem rád, že tahle je za námi, ale bojím se, že ta následující nebude o moc lepší,“ napsal ve středu večer Štybar na Twitter.

Přesto už po závodě vyhlásil: „Určitě to budeme zkoušet dál, chceme, aby Mark nějakou etapu vyhrál.“

Povede se to už ve čtvrtek?

David Čermák

Najdete na Lidovky.cz