Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav 0 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Zdrcený König: Jsem teď prázdný. Deset sekund a my ztratíme celou Vueltu

Leopold König ve 13. etapě Vuelty. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Leopold König ve 13. etapě Vuelty. | foto: Facebook Sky

FORMIGAL (OD NAŠEHO ZPRAVODAJE) Skvěle zvládl královskou etapu. Chtěl bojovat o stupně vítězů. Ale v neděli, v krátké a explozivní druhé pyrenejské etapě, přijel Leopold König do cíle na vrcholu Formigal až v poslední skupině, společně s dalšími 90 jezdci - a se ztrátou 54 minut!

Už na 3. ze 118 kilometrů vyprovokoval první dělení pelotonu Ital Brambilla z Etixxu. Vzápětí zaútočil Alberto Contador, chytl se ho Quintana a vytvořila se 14členná silná vedoucí skupina, rychle navyšující náskok.

Za ní dělení pokračovalo. Ve druhé skupině jeli Froome a dva jeho pomocníci, naopak pět dalších jezdců Sky zůstalo až v té třetí. Včetně Leopolda Königa.

Co se stalo, Leo?
Udělali jsme ze začátku jedno chybné rozhodnutí. Pouhých pět nebo deset vteřin nás stálo pravděpodobně celou Vueltu. Jak mě, tak asi i Chrise v jeho boji o titul.

Nebyli jste při rychlém dělení pelotonu po startu etapy ve správnou chvíli na správném místě?
My byli vepředu, ale ze sjezdu se to rozpojilo. Měli jsme tu první skupinu na 10 vteřin, ale možná jsme trošku zpanikařili. A s Chrisem pak zůstali od nás z týmu ve druhé skupině jen dva lidi (Lopéz a Puccio). Prostě chyba.

Vy i další čtyři jezdci Sky jste se propadli do třetí skupiny. A v té už nebyla vůle ostatních týmů s vámi spolupracovat?
Nebyla, nebyla. Chvíli jsme to ještě zkoušeli trochu udržovat, kdyby třeba vepředu Quintana a Contador v první skupině zpomalili, ale oni nezpomalili. Pak už to nemělo cenu. Ty dvě první skupiny jely opravdu naplno. V té naší už nikdo nechtěl jet.

Je to zvláštní, že? Po tolika hodinách práce ztratit Vueltu v jediný krátký okamžik? Přitom jste byl plný sil.
Je to dost divné, cítím se teď takový prázdný. Je to fakt hrozné... 80 nebo 90 hodin trvá celá Vuelta a v deseti vteřinách ji najednou celou ztratíte.

Na to nyní nejvíc myslíte?
Myslím na všech těch 15 etap stresů, na snahu neztratit ani vteřinu navíc. Teď to přišlo vniveč. Mrzí mě to vážně hodně. Ale nechci říkat: to je život. Není to život. Je to sport, pořád jen sport.

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, říká klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS: Čím umí zaujmout obři SUV

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tahle dvě auta patří k největším SUV na trhu, delší je pouze Rolls-Royce Cullinan. Zatímco Mercedes má ve třídě obřích...

Pokus, na který se zapomnělo. Z rybky z PET lahve je kapitální sumec albín

Petr Fišer se zlatým sumcem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Před čtrnácti lety vypustil Petr Fišer do nádrže ve Svatém Jiří u Chocně malou zlatou rybku.Teď je z ní 152 centimetrů...