Ze tří českých motocyklistů dojel v Katalánsku pouze Pešek

12:25aktualizováno  17:44
BARCELONA - Velkou cenu Katalánska dokončil z českých motocyklistů pouze Lukáš Pešek. V královské třídě MotoGP dojel těsně za body na poslední 16. příčce, zatímco Karel Abraham kvůli poruše elektroniky závod nedokončil. Podobně dopadl v Moto3 i Lukáš Kornfeil, který ztratil dobře rozjetý závod.

Český motocyklový závodník Lukáš Pešek foto: Reuters

Po pádech soupeřů se totiž propadl z osmého místa až na konec startovního pole a deset kol před koncem kvůli problémům se strojem odstoupil. "Jestli to včera bylo mega špatné, tak dneska to bylo ještě horší. Dneska totiž všechno fungovalo na jedničku, měl jsem perfektní start - prostě pecka. Ve třetím kole jsem byl dokonce nejrychlejší na trati. Jenže to by se nesmělo stát to, co se stalo," řekl na svém webu Kornfeil.

Španělský motocyklový závodník Luis Salom

Český jezdec totiž odstartoval ze 17. místa a postupně si polepšil až na osmé. Pak ho ale zdržel pád trojice soupeřů a dvacetiletý český jezdec se propadl na 16. pozici. Z ní se dokázal vrátit na desáté místo, jenže kvůli pádu Belgičana Livia Loie vyjel mimo trať a z poslední pozice posléze kvůli vibrujícímu přednímu kolu a poškození motorky zajel do boxů a ze závodu odstoupil. "Říct, že mě to mrzí, je opravdu hodně slabé vyjádření mých pocitů. Je to prostě hrozné, když všechno funguje, cítíte se dobře, jedete rychle a přijde tak nešťastný okamžik. Je to nula, která bude hodně bolet," dodal.

Abraham v MotoGP nebodoval po dvou závodech

Abraham v MotoGP nebodoval po dvou závodech, v nichž skončil shodně patnáctý. Než mu selhala motorka, pohyboval se kolem desátého místa. "Co na to mám říct? Moc slušných slov mě nenapadá. Mohli jsme mít velice pěknou porci bodů a nemáme nic," uvedl v tiskové zprávě. "Držel jsem se ve skupině, kde jsem bojoval o osmé místo, ale na rovince mi začala motorka vynechávat. Zatím jsme nepřišli na to, co bylo příčinou. Jsem zklamaný, byl jsem blízko nejlepšímu výsledku sezony a asi na to budu dlouho vzpomínat," dodal.

Odstoupení Abrahama a dalších sedmi jezdců pomohlo k nejlepšímu výsledku Peškovi. Po pádu se dokázal vrátit na trať, ale umístění navzdory stíhací jízdě nevylepšil a skončil na poslední 16. příčce. V Moto3 si pro vítězství dojel domácí Luis Salom před dvojicí krajanů Alex Rins, Maverick Viňales. V průběžném pořadí se jednadvacetiletý španělský jezdec posunul se 127 body na první místo.

Španělský motocyklový závodník Jorge Lorenzo

Před druhým Viňalesem vede Salom o pět bodů, třetí Rins zaostává už o 26. Kornfeil, který po pádu v poslední zatáčce při předchozí Velké ceně Itálie nedokončil závod MS podruhé za sebou, klesl na 11. místo. Také v MotoGP se na stupních vítězů seřadili domácí závodníci. Vyhrál Jorge Lorenzo a v pořadí šampionátu snížil náskok dnes druhého Daniho Pedrosy na sedm bodů. Španělští jezdci navíc díky Lorenzovi ovládli i šestou letošní Velkou cenu. Něco podobného se v nejsilnější kubatuře povedlo naposledy v roce 1984 Američanům, kteří tehdy vyhráli všech dvanáct Grand Prix v sezoně.

Velká cena Katalánska, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Barceloně

Moto3: 1. Salom 41:15,331, 2. Rins -0,211, 3. M. Viňales -0,634, 4. Á. Márquez (všichni Šp./KTM) -3,993, 5. Vázquez (Šp./Mahindra) -6,243, 6. Oliveira (Portug./Mahindra) -9,295, ...Kornfeil (Kalex KTM) nedokončil.

Průběžné pořadí MS (po 6 ze 17 závodů): 1. Salom 127 b., 2. M. Viňales 122, 3. Rins 101, 4. Folger (Něm./Kalex) 63, 5. Á. Márquez 48, 6. Oliveira 43, ...11. Kornfeil 27.

Moto2: 1. P. Espargaró 41:17,307, 2. Rabat (oba ŠP./Kalex) -0,081, 3. Lüthi (Švýc./Suter) -6,264, 4. Redding (Brit./Kalex) -9,051, 5. Nakagami (Jap./Kalex) -10,597, 6. Krummenacher (Švýc./Suter) -11,577.
Průběžné pořadí MS (po 6 ze 17 závodů): 1. Redding 114, 2. P. Espargaró 79, 3. Rabat 75, 4. Kallio (Fin./Kalex) 65, 5. Aegerter (Švýc./Suter) 61, 6. Terol (Šp./Suter) 58.

MotoGP: 1. Lorenzo (Šp./Yamaha) 43:06,479, 2. Pedrosa -1,763, 3. M. Márquez (oba Šp./Honda) -1,826, 4. Rossi (It./Yamaha) -5,874, 5. Bradl (Něm./Honda) -26,756, 6. Smith (Brit./Yamaha) -32,228, ...16. Pešek (Ioda-Suter) -1 kolo, Abraham (ART) nedokončil.

Průběžné pořadí MS (po 6 z 18 závodů): 1. Pedrosa 123, 2. Lorenzo 116, 3. Márquez 93, 4. Crutchlow (Brit./Yamaha) 71, 5. Rossi 60, 6. Dovizioso (It./Ducati) 59, ...23. Abraham 2.