Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Žebřík na Everest? Už chybí jen lanovka a eskalátor, míní horolezci

Sport

  18:00
NEPÁL/PRAHA - Plán Nepálu na vybudování žebříku pod vrcholem Mount Everestu se u českých horolezců nesetkal s velkým pochopením. Země sice argumentuje tím, že zástupy lidí musí čekat ve frontě na to, aby zlezli takzvaný "Hillaryho schod" a mohou přitom umrznout. Podle Libora Uhera, Radka Jaroše a Josefa Rakoncaje jde spíš o snahu dostat na nejvyšší horu světa co nejvíc turistů.

Horolezec Radek Jaroš se chystá na zdolání osmitisícové hory K2 foto: ČTK

Libor Uher (vlevo)

Libor Uher
(Zlezl tři osmitisícovky - K2, Gašebrum I, Gašebrum II)
"Na Everestu je jedno, jestli tam bude o jeden žebřík víc nebo méně. Z dnešního pohledu už je pozdě na to, aby se Everest zachránil. Pro Nepálce je to byznys, Mount Everest je živí. Mají tam problémový úsek, kde se dělají špunty, tak to chtějí vyřešit. Ale je to neštěstí. Už není daleko k tomu, aby tam vznikly eskalátory a výtahy. Cokoliv tam postaví, tak tím kazí atmosféru a zvyšují četnost výstupů na Everest. Hlavním problémem je totiž klientela. Takhle to kazí těm, kteří dokáží na vrchol vylézt. Místo se zahltí dalšími lidmi, které nahoru vytáhne skupina šerpů nosících zavazadla. Čistější a ryzejší už zůstává jen výstup na té severní straně, kde to místní drží víc zkrátka."

Horolezec Radek Jaroš se chystá na zdolání osmitisícové hory K2

Radek Jaroš
(Zlezl třináct osmitisícovek. Aby vystoupal na všechny, chybí mu už jen K2)
"Nedivím se tomu. To souvisí s tím, co se kolem horolezeckého byznysu děje. Jde o peníze. Everest je plný byznysmanů, právníků, politiků a těch, kteří potřebují usnadnit cestu. Hlavním cílem Nepálu je dostat na vrchol co největší masu lidí a žebřík to do jisté míry splní. Vždyť ty lidi jsou občas takový nemehla, že jim dělá problém vyšplhat i po lanech. A mě už je to vlastně jedno, protože s tím nic nenadělám. Horolezci, kteří dělají pravé horolezectví, tak už na Everest téměř nejezdí. Tohle je dobré asi tak k tomu, že bude ročně o jednoho mrtvého méně."

Josef Rakoncaj.

Josef Rakoncaj
(Zlezl dvanáct osmitisícovek, v roce 1986 jako první horolezec na světě vystoupil podruhé na vrchol K2)
"Já se k tomu už snad ani nechci vyjadřovat. Everest je zkorumpovaný šerpama a zničený turisty, kteří jim platí za výstup. Podobné zásahy do přírody už mě ani nepřekvapují. Tohle je jenom částečné řešení, mělo by se uvažovat o vybudování lanovky s kabinou. Pak by se všichni ti komerční lezci stáhli na Hillaryho schod a jinde by byl klid. Hillaryho schod je nejtěžší úsek Everestu a stavba žebříku je degradace. Stačí, že jsou tam už lana, která ničí ten pravý pocit z horolezectví."