Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zejda: Odposlechy neberte jako důkaz

Sport

  13:25
Ostrava - Podle odposlechů se Zejda nechal uplácet a využíval služby prostitutek, nyní tvrdí, že jde jen o spiknutí.

Ilustrační foto foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

Případem fotbalových činovníků a rozhodčích, kteří jsou podezřelí ze snahy ovlivnit zápasy SFC Opava a druholigových Vítkovic, se dnes zabýval ostravský okresní soud. Ze čtveřice obžalovaných vypovídal jen sudí Václav Zejda, který podle obžaloby přijímal nejen peníze, ale i služby prostitutky. Zejda dnes popřel, že by se někdy v kariéře nechal koupit. Naopak tvrdil, že se sám snažil na korupci ve fotbale upozornit.

"Chtěl jsem ukázat na korupci ve fotbale. Měl jsem ale obavy. Věděl jsem, že když otevřeně vystoupím, tak jsem ve fotbale skončil. To se předtím stalo několika lidem," řekl. Podle něj byl delší dobu odposloucháván a domníval se, že to má na svědomí jiná skupina lidí ve fotbalovém svazu.

Tvrdí proto, že se s dalšími činovníky domluvil na tom, že budou v telefonech záměrně mluvit o nepravdivých věcech. "Mluvili jsme například o tom, že jsem odpískal 30 trestných kopů v jednom zápase nebo jsem kritizoval práci jiných kolegů. Chtěli jsme tak zjistit, kdo nás odposlouchává," uvedl.  K odposlechům samým a jejich obsahu se nechtěl vyjadřovat. Podle obžaloby v jednom z rozhovorů, kdy mu další souzený nabídl 50.000 korun za ovlivnění zápasu, reagoval: "Hm, i za to, když to bude nerozhodně, jo." Zejda ale tvrdí, že odposlechy jsou nezákonné a soud by je jako důkazy brát neměl. Policisté podle něj vybrali jen část rozhovorů. Další, z kterých je jednoznačně poznat, že vše bylo vymyšlené, prý součástí spisu vůbec nejsou.  "Mám štěstí, že jsem se tam nezmínil o tom, že bych někoho
nejradši zabil. Pak bych tu dnes stál i za přípravu vraždy," uvedl muž, který figuroval i v řadě jiných kauz fotbalové korupční aféry.

V případě podplácení ve prospěch fotbalového klubu 1. HFK Olomouc byl loni v listopadu zproštěn obžaloby pro nedostatek důkazů. Letos v lednu byl v Kroměříži ale za kauzu Synot potrestán peněžitým trestem.  Zmocněnec fotbalového svazu Jan Žák považuje Zejdovu obhajobu za absurdní a nevěrohodnou. "S verzí nějakého spiknutí a simulace korupčního jednání v telefonických hovorech přišel až na závěr hlavního líčení v Kroměříži," řekl Žák. Podle něj Českomoravský fotbalový svaz odhaduje, že korupční aférou vznikla škoda okolo 54 milionů korun. Náhradu této částky v trestním řízení svaz neuplatnil a vymáhat ji bude v civilním řízení.  Na lavici obžalovaných společně se Zejdou usedl i jeho kolega Jaroslav Gruber, bývalý sportovní manažer SFC Opava Gustav Santarius a bývalý obchodní ředitel druholigových Vítkovic  Radomír Hruboň.

Oba fotbaloví funkcionáři rozhodčím nabízeliúplatky za ovlivnění zápasů. Hruboň Gruberovi 100.000 korun za vítězství Vítkovic v zápase s Mostem a Zejdovi 50.000 korun, pokud Vítkovice porazí Drnovice.  Santarius pak podle obžaloby zaplatil jako úplatek ubytování v luxusním hotelu a navíc služby prostitutky, když opavský celek porazí Sigmu Olomouc. Kvůli stejnému zápasu pak měl Zejda v hotelu převzít 200.000 korun. "Částka 80.000 byla určena pro něho, zbytek pro další rozhodčí," uvedl státní zástupce v obžalobě.  Soudce dnešní den vyhradil výslechu obžalovaných a čtení listinných důkazů. Pak hlavní líčení odročil. Příště budou předvoláni svědci a řada přijde i na záznamy odposlechů.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!