20. června 2010 10:24 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Zemřel basketbalista Manute Bol, nejvyšší hráč v historii NBA

Basketbalový obr Manute Bol | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Basketbalový obr Manute Bol | foto: Reprofoto

CHARLOTTESVILLE V 47 letech zemřel bývalý americký basketbalista Manute Bol, který se zapsal do historie NBA jako její nejvyšší hráč. O tento primát se rodák ze Súdánu, jenž měřil 231 cm, dělil se stejně velkým Rumunem Gheorgem Muresanem.

Bol zemřel v sobotu v nemocnici v Charlottesville, kde byl hospitalizován kvůli problémům s ledvinami. V elitní zámořské soutěži odehrál deset sezon za Washington, Golden State, Philadelphii a Miami. V dresu Washingtonu tvořil krátce komickou dvojici s Muggsy Boguesem, jenž byl pro změnu se 160 centimetry nejmenším hráčem v historii NBA.

Basketbalový obr Manute Bol

Bol se díky své postavě prosazoval hlavně jako skvělý blokař. Jeho dalším unikátem je, že jako jediný hráč v soutěži zaznamenal více bloků (2086) než bodů (1599). V roce 1996 ukončil basketbalovou kariéru, ale do povědomí fanoušků se vrátil epizodními vystoupeními v jiných sportech.

Objevil se v boxerském ringu, na ledě jako hokejista a v roce 2003 si dokonce vyzkoušel roli žokeje. Těmito aktivitami chtěl především získat finanční prostředky na pomoc rodnému Súdánu, kde se v poslední době snažil budovat školy. "Pořád usiloval o pomoc druhým a chtěl udělat svět lepším," uvedl prezident a generální manažer Philadelphie 76ers Ed Stefanski.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz