8. července 2015 15:01 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Zemřel zázračný hřebec Overdose, jeden z nejlepších dostihových koní světa

Overdose - nejúspěšnější kůň maďarského dostihového závodění posledních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Overdose - nejúspěšnější kůň maďarského dostihového závodění posledních... | foto: Wiki

BUDAPEŠŤ Milovníci koní v Maďarsku truchlí. Zemřel Overdose, nejúspěšnější kůň maďarského dostihového závodění posledních desetiletí. Hřebec, který se narodil v roce 2005 v Anglii, nečekaně podlehl nemoci (břišní kolika) v jednom německém hřebčínu, kde byl ustájený na chov. Podle majitelů by tento hnědák mohl krýt klisny ještě patnáct let.

Overdose patřil mezi nejlepší koně světa, v prosinci 2008 byl na světovém žebříčku na třetím místě, v Evropě v této době jednou i první, protože vyhrál za sebou dvanáct dostihů. 

Jak se ukázalo, tyto výkony dosáhl i přes zánět kopyta, který u něj lékaři později objevili. Tato nemoc se pro Overdose ukázala jako osudná, protože v roce 2009 se dlouho léčil, ale skvělá forma se mu už nikdy nevrátila. Se závoděním skončil před dvěma lety.

Koně koupil na dražbě koní v britském Newmarketu v listopadu 2006 slovenský podnikatel maďarského původu Zoltán Mikóczy za 2000 guineas (asi 3000 eur). 

Podnikatel tenkrát ani netušil, na jaký poklad narazil. Na vrcholu slávy cena hřebce byla odhadována na pět milionů eur. Overdose se brzy stal skutečnou celebritou nejen doma, ale i v zahraničí.

Overdose patřil k nejlepším dostihovým koním světa.
Overdose patřil k nejlepším dostihovým koním světa.

První velké vítězství, až o 18 koňských délek, zaznamenal v červnu 2007 v Budapešti. I v dalších závodech, například v Paříži či v Římě, vyhrával s velkým náskokem. V roce 2008 Baden-Badenu vyhrál prestižní dostih o dva a půl délky. Jezdili na něm slavní žokejové jako Andreas Suborics, Christophe Soumillon či Gary Hind.

Zvláštní jméno získal díky nápadu majitelovy dcery. Podle pravidel se mělo začít na „O“, podle matky. Rodina si po nápadech jako Obsession, Orient Express či Osama bin Ladin nakonec vybrala Overdose, zejména proto, že hřebec byl předávkovaný talentem. 

Získal i přezdívky, doma mu říkali Dózi, v Německu Wunderpferd, ve Velké Británii Budapest Bullet a v USA The Hungarian Seabiscuit.

Kolovaly se o něm legendy. Jedna vypráví o tom, že Overdose měl rád rychlost při cestování. Když řidič jel pomaleji než 120 kilometrů za hodinu, kůň se prý stal neklidným. Jiná vzpomíná na jeho obsesi v závodění.

Při jednom dostihu, kde neběžel, ale obecenstvu ho předvedli jako atrakci, údajně regulérně onemocněl z toho, že nemohl závodit.

ilIstván Léko