6. listopadu 2012 19:54 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Zemřel bývalý lyžař Weisshäutel, trenér a manažer Neumannové

Servismani zkouší lyže | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Servismani zkouší lyže | foto: ČTK

PRAHA Po krátké a těžké nemoci zemřel v pondělí Jan Weisshäutel, významná osobnost českého běhu na lyžích. Za týden by oslavil 69. narozeniny. Bývalý závodník, trenér a manažer stál na začátku kariéry Kateřiny Neumannové.

"Ani nemůžu říct, jak mi bude chybět," řekla dnes Neumannová. Právě Weisshäutel ji přivedl k lyžím Madshus, na nichž olympijská vítězka a mistryně světa závodila 15 let, a umožnil jí také trénink pod vedením Stanislava Frühaufa mimo reprezentační družstvo. "Zásadně stál u začátku mé kariéry. Ale hlavně zůstal napořád kamarádem," uvedla v tiskové zprávě.

Weisshäutel pracoval i jako servisman a v této roli byl i na mistrovství světa v roce 1974 ve Falunu. "Celý život pomáhal lyžování," řekl bývalý běžec Stanislav Henych, držitel stříbrné medaile právě z tohoto MS.

V posledních sezonách stál Weisshäutel u zrodu Patria Direct Teamu, v kterém se prosazoval mezi elitou dálkový běžců na lyžích Stanislav Řezáč. Ještě v lednu s ním absolvoval estonský Tartu maraton.

Weisshäutel také provozoval firmu Sprint, která na český trh vozila kvalitní lyžařský materiál norských značek.

ČTK

Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu
Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu

Teploty stoupají a krásné počasí nás zve do stínu stromů zahrad a parků. A to je ideální příležitost něco si ukuchtit. Inspirujte se nejlepšími recepty na grilování od našich uživatelek.