11. září 2015 18:38, aktualizováno  21:30 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Senzace na US Open. Vinciová překazila Sereně sen o kalendářním Grand Slamu

ZKLAMÁNÍ. Serena Wiliamsová končí na US Open v semifinále. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ZKLAMÁNÍ. Serena Wiliamsová končí na US Open v semifinále. | foto: Reuters

NEW YORK Ke vstupu mezi největší legendy jí chyběly už pouze dva kroky. Ale ten předposlední tenistka Serena Williamsová nezvládla. V semifinále US Open prohrála s Italkou Robertou Vinciovou 6:2, 4:6, 4:6 a kalendářní Grand Slam tak letos nezíská. Vítězka se ve finále střetne s krajankou Flavií Pennettaovou.

Možná Petra Kvitová. Či Viktorie Azarenková. Nebo snad Simona Halepová?

Jen pár tenistkám se dávaly před startem letošního US Open šance, že by mohly zastavit světovou jedničku Serenu Williamsovou v jejím tažení za kalendářním Grand Slamem.

Nakonec to dokázala jiná, před zápasem takřka odepisovaná. Drobná Italka Roberta Vinciová, na turnaji nenasazená hráčka.

Dvě hodiny trval její boj se superfavoritkou. První set dle předpokladů prohrála 2:6. Ale postupně začala být nejisté Američance stále vyrovnanější soupeřkou. Až nakonec mohla slavit senzační triumf.

Na lavičce po zápase jen stěží zadržovala slzy.

„Omlouvám se Američanům. Sereně a její touze po Grand Slamu. Všem. Ale dnešek byl můj den,“ řekla 32letá Vinciová v rozhovoru na dvorci. „Je to neuvěřitelný moment. Jako sen.“

43. hráčka světa porazila vládkyni žebříčku jako teprve třetí tenistka v sezoně po Petře Kvitové a Belindě Bencicové.

Tato prohra však bolela ze všech nejvíc.

Serenu svázala vlastní nervozita

Už před zápasem znalci odhadovali: Serena Williamsová se proti Vinciové může porazit jedině sama.

To se také stalo. Jistě, Vinciová sehrála skvělý zápas. Ale na Američance bylo od začátku vidět, že není zcela v pohodě.

Jako by ji těsně pod vrcholem stále víc svazovala nervozita. Občas volila zvláštní úder. Dělala nečekané chyby. Nefungoval jí její obvykle „zabijácký“ return.

Přesto nebyla daleko od výhry. Zvládla první set. Ve druhém sice ztrácela, ale za stavu 4:5 měla brejkbol, mohla se dotáhnout.

Ve třetí sadě zase vedla 2:0. Jenže následně při brejkbolu soupeřky zahrála dvojchybu a od té doby spadla do vážných problémů.

Vinciová cítila životní šanci. Snažila se nevnímat vítězné skřeky, kterými Williamsová doprovázela skoro každý vítězný fiftýn.

RADOST Z POSTUPU. Roberta Vinciová se raduje ze senzačního skalpu.
Roberta Vinciová senzačně vyřadila Serenu Williamsovou.

Rozhodující moment přišel za stavu 3:3. Vinciová nejprve srovnala na shodu po nejhezčí výměně zápasu. Odvrátila několik útoků soupeřky, a když už publikum bylo takřka na nohou, zakončila vítězným volejem na síti.

Následně si vybojovala brejkbol a Američanka při něm zahrála míček do autu.

Serena Williamsová už letos na grandslamech zvládla několik kritických situací, z této už se však nedostala. 3:5. 4:5.

Vinciová jde podávat na vítězství. Tři úspěšné výměny a tři mečboly.

Náběh na síť, perfektní halfvolej.

A dílo je dokonáno.

„Nejlepší moment mého života,“ vydechne šťastná vítězka.

Pennettaová po světové čtyřce vyřadila i dvojku

Pennettaová, 26. hráčka světa, dosud nikdy grandslamové finále ve dvouhře nehrála. V New Yorku se jí však obvykle daří - a letos zažívá životní jízdu.

Po světové čtyřce Petře Kvitové vyřadila i druhou hráčku žebříčku. A jak! Na výhru jí stačila necelá hodina, 59 minut. Za tu dobu nastřílela 23 vítězných úderů. Po tom posledním, perfektním prudkém forhendu, zdvihla ruce nad hlavu a pak schovala obličej do dlaní.

Ovládalo ji dojetí. A nemohla uvěřit tomu, co dokázala.

„Neexistuje slovo, které by popsalo, jak jsem šťastná,“ řekla 33letá Italka v rozhovoru pro Eurosport. „Snažila jsem se na soupeřku hodně tlačit a to bylo nakonec klíčové, v tom byl rozdíl.“

Pravda, od Halepové to nebyl ideální výkon. Napáchala 23 nevynucených chyb. Obzvlášť v prvním setu některé gamy Pennettaové takřka odevzdala.

Prohrála i úvodní servis ve druhém setu, pak se ale zvedla. Otočila na 3:1, zase působila nebezpečně. Jenže Pennettaová dál chodila agresivně do míčů, takřka nekazila - a Halepovou už nenechala vyhrát jediný game.

Výsledky tenisového grandslamu US Open

Ženy:
Dvouhra - semifinále:

Vinciová (It.) - S. Williamsová (1-USA) 2:6, 6:4, 6:4
Pennettaová (26-It.) - Halepová (2-Rum.) 6:1, 6:3.

Čtyřhra - semifinále:
Dellacquaová, Švedovová (4-Austr./Kaz.) - Grönefeldová, Vandewegheová (Něm./USA) 6:7 (3:7), 7:5, 7:5.

Ondřej Novotný