Neděle 1. srpna 2021, svátek má Oskar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ženy ani děti Tyson nebije, tvrdí jeho přítel a promotér

Sport

  15:13
PRAHA - Fanoušci Mika Tysona již netrpělivě odpočítávají. Za dva týdny přiletí jeden z nejslavnějších boxerů všech dob poprvé do Prahy. Promotér akce Rey Remo Karpf dopředu varuje, že se v Česku neobjeví agresivní monstrum. „Nebije děti ani ženy. Má moc rád zvířata, už od dětství chová holuby,“ říká o boxerské legendě.

Mike Tyson. foto: ČTK

Kdo je Rey Remo Karpf

Švýcarský podnikatel žijící v Praze od roku 1996. Osm let byl manželem bývalé miss ČR Michaely Maláčové.

Živí se dovozem vodky z Ruska do Velké Británie. S otcem má také firmu na zdravotnické přístroje.

S Tysonem se seznámil před osmi lety v Birminghamu. "Musíte mu být od začátku sympatičtí. Jinak nemáte šanci. Mike mě později pozval do Las Vegas, kde teď žije, já jeho na oplátku do rodného Curychu," zavzpomínal na počátky svých kontaktů s boxerskou legendou.

Přesně za dva týdny Mike Tyson přiletí na šestidenní návštěvu Prahy. Jaké jsou poslední novinky spojené s jeho návštěvou?
Novinkou je, že se Mike Tyson 21. října zúčastní jako host akce Heroes Gate 2, turnaje MMA (Mixed Martial Arts – sdružuje různá bojová umění, bojuje se v klecích s minimálními chrániči a to jak ve stoje, tak na zemi, pozn.redakce), kde bude předávat evropská pás ISKA.

Jak dlouho jste přemýšlel nad tím, že přivedete Mika Tysona do Prahy? 
Poprvé mě to napadlo před dvěma lety. Loni jsem to navrhl Mikovi a další půlrok jsme připravovali s právníky smlouvy. A následně jsme měli půl roku na přípravu celé akce.

Kolik bude Tysonova návštěva v Praze stát?
Pražská zastávka pro nás nebude zisková, vyjde nás zhruba na 18 až 20 milionů korun (na celé akci ale mohou pořadatelé vydělat podle odhadu LN cca 25 milionů korun), ovšem ještě musíme zaplatit samotnou hlavní hvězdu. Mike Tyson stojí 300 tisíc dolarů na den (cca 5,6 milionu korun), když je plně vytížený. Pokud se v rámci toho dne realizuje například nějaké reklamní focení, stojí daleko víc. Za charitu, jako je například návštěva nemocnice, ale Mike peníze nechce.

Jakou chystáte mediální propagaci?
Komunikujeme édii, mám připraveno několik televizních štábů. Bude se také natáčet propagační dvd, které poté budeme používat na dalších zastávkách. Plánujeme také knížku o návštěvě Tysona v Česku.

Kdo je Mike Tyson

Narozen: 30. 6. 1966
Bývalý boxer, jenž se proslavil nejen skvělými výkony v ringu, ale i mnoha skandály. Nejvíce se hovořilo o tom ze zápasu s Evanderem Holyfieldem: během nelítostné řežby ukousl svému soupeři část ucha.

Profesionální bilance:
50 výher (z toho 44 KO) a 6 proher.

Jak bude evropská tour pokračovat?
Potrvá 14 měsíců a navštívíme celkem 22 měst. Pojedeme například do Vídně, Curychu, Paříže, Londýna, Mnichova, Berlína, Kyjeva, Moskvy, Petrohradu či Bělehradu. Poté máme namířeno také do Asie.

Celou tour organizujete vy?
Ano, naše společnost s centrálou v Londýně. Spolupracujeme poté vždy s regionálními partnery.

Nedá se očekávat nějaká show? Třeba jakou předvedl v nejznámější americké wrestlingové lize WWE, když s vybraným zápasníkem sehrál bojové divadélko pro fanoušky?
Určitě ne, musíme být opatrní. Začíná zde evropskou část svojí tour a my si nemůžeme dovolit žádné komplikace či skandály.

Je domluvený i plánovaný boxerský trénink s Tysonem?
Ano, vše je domluveno, ale podmínky zatím říct nemohu. Bude to každopádně maximálně pro dvacet lidí bez účasti médií.

Tyson o sobě tvrdí, že se změnil, a to včetně toho, že se stal veganem. Je to pravda?
Hodně se změnil. Dříve měl problémy právě proto, že jedl červené maso, proto byl tak agresivní. Teď sní třeba dvě tři kila ovoce za den. Zklidnil se, ale jeho slabostí zůstává čokoláda. Dá si spoustu čokoládových tyčinek a miluje pistácie. Ale jinak je v životosprávě k sobě skutečně tvrdý. Necestuje-li, vstává v šest ráno, od sedmi trénuje, odpoledne následuje druhý trénink a chodí spát v půl desáté večer.

Jídelní menu pro Tysona

Předkrmy:
- Nakládané tofu s listovým salátem
- Marinovaná zelenina s bazalkovým pestem
- Variace zeleninových pyré - římský hrách, červené fazole, kukuřice
-Míchaný zeleninový salát se šalotkovým dresinkem a výhonky mungo

Polévky:
- Minestrone - zeleninový vývar s červenými fazolemi a kousky zeleniny
- Čočková polévka

Hlavní jídla:
- Bezvaječné těstoviny "Al pomodoro" se šušenými rajčaty a čerstvou bazalkou
- Rizoto s pravými hřiby s rukola salátem
- Zeleninový kuskus s opečeným tofu
- Tomatová polenta s ratatouille
- Dýňová lasagne se špenátem a rajčaty

Dezerty:
- Čerstvé krájené ovoce
- Jablečný koláč s domácím sorbetem
- Grilovaný ananas s karamelovou omáčkou
- Sušené ovoce a ořechy

Nebude to trošku problém? V programu jsou naplánovány akce, které jeho obvyklou večerku přesáhnou.
Bude to trošku problém, ale po dobu, kdy bude v Praze, počítá s výjimkou a program si upraví. Ale rád by i při pobytu v Praze každý den trénoval.

Co od něj mohou fanoušci v Praze čekat? Většina lidí jej vnímá jako zvíře a nezkrotný živel, nyní mluvíte o tom, jak se změnil. Nehrozí tedy při jeho návštěvě žádné incidenty?
Stát se může cokoliv, pokud by se jej někdo snažil vyprovokovat. Nevím, třeba pokud jej paparazzi budou pronásledovat jako loni v listopadu, klidně se může stát, že mu může dát třeba facku. Z toho mám trochu strach. Ale pokud bude vše probíhat podle plánu, neměl by být problém. Mike je normální člověk, je to hodný chlap, který má dobré i špatné vlastnosti, samozřejmě jako každý z nás.

A jaké například? Začněme těmi pozitivními vlastnostmi.
Nebije děti ani ženy. Má moc rád zvířata, už od dětství chová holuby, teď jich má více než tisíc. Ženy a zvířata má samozřejmě radši než chlapy.

A ty negativní...
O tom bych nechtěl moc mluvit. Lidé o něm už slyšeli hodně špatného.

Za jeho negativní pověstí stojí i člověk jménem Don King. Bavíte se někdy o něm? Co si o něm mysli?
Je to hrozný člověk. Myslím, že mnohem horší než Mike Tyson. Mike o něm moc nemluví, ale když už, tak to nic hezkého není. Ale nelze se mu moc divit. Šlo mu jen o peníze, rušil smlouvy, podváděl.

Něco se určitě nezměnilo, a to počet členů jeho ochranky. Jak to bude vypadat v Praze?
Bude mít vlastní lidi a budou kolem něj i najatí čeští bodyguardi. Menší akce, třeba na plavbu po Vltavě, zajistí zhruba deset lidí, naopak na Žofíně nebo v klubu SaSaZu počítáme až s třiceti lidmi z ochranky. Čtyři bodyguardy bude mít i jeho manželka.

Přivezou s manželkou Lakihou i některé ze svých dětí?
Přiletí s nimi také jeho nejmladší dcera Milan. A navíc je Mikova manželka těhotná, další dítě by se mělo narodit v lednu. Takže přiletí vlastně skoro se dvěma dětmi.

V jaké kondici Tyson do Prahy dorazí?
Cítí se skvěle. Hodně mu pomohlo, že shodil přes 40 kilo, je to na něm znát. Lidé kolem něj mu říkali: Mikeu, vážíš 140 kilo, takhle nemůžeš pokračovat. Pokud ano, nedožiješ se padesátky. Proto se změnil a začal na sobě pracovat po fyzické stránce.

Krásy české kuchyně a kvalitu českého piva Tysonovi ale asi neukážete...
… Bohužel ne, bavili jsme se o tom. Ale nejde to. Nemůže pít ani jíst nic, co pochází ze zvířat.
I když je skutečně ve skvělé formě, tak tvrdí, že je pomalý a slabý, a návrat neplánuje.

Nedá se za jeho proměnou hledat snaha o případný comeback do ringu?

Třetí souboj s Evanderem Holyfieldem není na pořadu dne?
Momentálně určitě ne, začal trénovat, aby se dostal psychicky i fyzicky do pohody, a pokud by se vrátil do ringu a případně by prohrál, uškodilo by mu to. Ne fyzicky, ale hlavně po psychické stránce.

Takže neexistuje nyní nic, co by jej mohlo donutit vrátit se do ringu?
Peníze ani nic jiného ho k tomu nepřesvědčí. Není důvod, aby se nyní vracel k profesionální kariéře. Nechce boxovat, i když tvrdě trénuje. Na kariéru špičkového profíka je to podle něj málo.

Nepřispěla k tomu všemu i tragická smrt jeho dcery Exodus loni v létě? Jak začátek veganství, tak návrat k tréninku se totiž datují zhruba rok zpátky. Že by ve změně životního stylu hledal pomoc a zapomnění?
Byla to taková ta pověstná poslední kapka. Byl to poslední impuls pro to, aby něco dělal. Hodně jej smrt jeho dcery zasáhla. Ostatně, to by otřáslo s jakýmkoliv rodičem. Bylo v tom více věcí, ale je pravdou, že tohle byl ten hlavní "startovací impuls".

Má Mike Tyson vlastní charitativní organizaci?
Nemá a ani nechce. V takovém případě člověk nikdy neví, kam ty peníze jdou. Raději udělá takovou jednorázovou akci, někam zajde, třeba do nemocnice za dětmi. Setká se s těmi lidmi, předá jim peníze. Tohle ano, ale vlastní organizaci nemá. V Americe je to zcela běžné.

Věnuje se a pomáhá i své rodné čtvrti, newyorskému Brooklynu?
Ano, jezdí tam často. Často navštěvuje lidi, které zná ještě z dětství, předává zkušenosti místním dětem. Snaží se jim ukázat, jak by mohli dopadnout, kdyby se daly na špatnou cestu. Navštěvuje i věznice a nápravná zařízení.

Nechystá se předávat i své pozitivní zkušenosti – to jest tvrdý trénink šampiona?
Má tělocvičnu v Las Vegas, kam si chodí zacvičit. Vodí tam děti z ulice, které by jinak trénovat nemohly, a kteří jej mohou sledovat. Radí jim, ale že by vyloženě někoho trénoval, to zatím ne.

I přes veškeré skandály, patří nesporně mezi největší boxerské legendy. Před pěti lety v červnu ukončil kariéru, a tak letos už může být uveden do Mezinárodní boxerské síně slávy, mluvilo se případně o podzimu...
Je to pravda. Mělo by to proběhnout na velkém galavečeru v Las Vegas 18. listopadu. Jsme tam pozváni. Budou tam velké hvězdy současnosti i minulosti, včetně Holyfielda, Fraziera, Foremana či Aliho, pokud mu to zdraví dovolí. Pořadatelé mají připraveno i 333 bílých holubů, které vypustí. Myslím, že se možná dočkáme i slz v Mikeových očích, jelikož to zatím neví.

Zmínil jste jméno Muhammada Aliho, velkého vzoru Mika Tysona. Jaký mají společný vztah?
Jsou to velcí přátelé. Dalo by se říci, že je Ali pro Mikea tátou. Budou společně dělat příští rok velkou akci s dalšími boxerskými legendami minulosti, kterou budeme pořádat. Zavítají i do Evropy, do Prahy ale tentokrát ne. Objeví se v Anglii, Švýcarsku, Německu.