Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zídek: Hvězdy NBA zaplatí asi jen Turci

Sport

  8:04
PRAHA - Loví velkou rybu. Basketbalový Besiktas Istanbul po účastníkovi All Star Game NBA Deronu Williamsovi jedná s ještě větší hvězdou. Výluka nejlepší basketbalové soutěže světa zřejmě přiměje změnit dres Kobeho Bryanta, nejužitečnějšího hráče z roku 2008.

Kobe Bryant. foto: Reprofoto

"K žádnému exodu hráčů z Ameriky ale nedojde. Jenom málo klubů je totiž schopno je zaplatit," říká Jiří Zídek (37), bývalý hráč NBA a současný manažer pro mezinárodní vztahy Nymburka.

LN: Myslíte si, že dojde k nějakému početnějšímu odchodu hráčů do Evropy?
Odejít do Evropy - to pro kluky z Ameriky zní lákavě. Jenže tady je pouze velmi málo týmů, které jsou schopny je zaplatit. To se týká hlavně hvězd. Žádný velký exodus bych tedy neočekával.

LN: Kdo si je podle vás může dovolit?
Hlavně kluby z Turecka. To je specifická země - Turkish Airlines jsou titulárním sponzorem Euroligy mužů. Turecko je podle mě na tom z celé Evropy finančně nejlépe. Proto tam zamířil Williams, Saša Vujačič a možná i Bryant.

LN: A kromě Turecka?
Možná i někdo ze Španělska - Barcelona a Real Madrid. Tradičně by byly ve hře i řecké kluby Olympiakos a Panathinaikos. Jenže pokud je pravda všechno, co čtu, tak mají obrovské existenční problémy.

LN: Někteří hráči NBA už ale podepsali smlouvy. Jaký budou mít vůbec dopad na evropské ligy a Euroligu?
Oživí je, za mořem jsou samozřejmě kvalitní basketbalisté. Ale hrají jiným stylem. Při poslední výluce před třinácti lety se také od některých hráčů v Evropě čekalo více, než předvedli...

LN: Williams podepsal Besiktasi za pět milionů dolarů. Bryant asi bude chtít více, že?
Samozřejmě. Kobe Bryant je totiž kapitola sama pro sebe. Pokud by opravdu zamířil do Evropy, byla by to velká bomba. Čtrnáct let září v NBA, je superhvězdou první velikosti. Problémem ale je, co by se stalo, kdyby pak v zámoří soutěž začala.

LN: Jak to myslíte?
Bylo by totiž otázkou, zda by hráči v Evropě byli ochotni dokončit kontrakty až do konce sezony. Mnoho z nich chce klauzule, aby mohli odejít v případě konce výluky zpět do NBA. Evropský klub, který by vsadil na hráče NBA, by tak šel do obrovského rizika.

LN: Do kdy myslíte, že se výluka protáhne?
Podle mých kontaktů v NBA už je teď jasné, že se do Vánoc nezačne. Rozpory obou stran jsou závažné. Vlastníci klubů jdou do jednání tvrdě s tím, že dvaadvacet týmů z třiceti prodělává. Chtějí tedy soutěž přeorganizovat, aby měli nad financemi větší kontrolu než nyní.

LN: Majitelé ale dopustili, že hráči NBA berou průměrně 4,79 milionu dolarů - tolik žádní jiní kolektivní sportovci na světě nemají...
Nikdo vlastníkům nedržel pistoli u hlavy, aby vyšroubovali kontrakty až do takové výše. Ale někteří mají kluby jako hračky. To je třeba příklad majitele Dallasu Marka Cubana, který nad výší smluv rozhodně plakat nebude.

LN: Vy jste si vyzkoušel obě role - hráče i manažera. S kým ve sporu v NBA sympatizujete?
To nejde říct. Kdybych řekl, že rozumím vlastníkům, protože jsem nyní na jejich straně, tak bych popřel svoji hráčskou kariéru. Normální člověk pracuje ve své profesi 40 až 45 let. Basketbalisté třeba hrají na vysoké úrovni jen čtyři roky. Nikdo jim nemůže mít za zlé, že si chtějí co nejvíce vydělat. Když to trochu zbagetelizuju, tak alternativou u většiny z nich je jít otáčet hamburgery k plotně u McDonalda.

LN: Zastupujete Nymburk. Nepošilhává po nikom z NBA?
Odpovím takhle: podle mě bude hranice, aby si vás někdo vůbec všiml, 500 000 eur, možná i milion...