Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zimní královna vládne i Česku: Sáblíková je potřetí Sportovcem roku

Sport

  22:21
PRAHA - Rychlobruslařka Martina Sáblíková se stala potřetí českým Sportovcem roku. V prestižní novinářské anketě předtím triumfovala také v letech 2007 a 2009. Ve třiadvaceti letech se tak dostala na jedno vítězství za rekordmany ankety - oštěpaře Jana Železného a gymnastku Věru Čáslavskou.

Martina Sáblíková s trofejí pro Sportovce roku. foto: ČTK

Očekávání se naplnila, éra mimořádných žen v českém sportu pokračuje. Po Kateřině Neumannové, která v roce 2006 přerušila 22 let dlouhou nadvládu mužů, Martině Sáblíkové, Barboře Špotákové a opět Sáblíkové se žezla znovu ujala rychlobruslařská superstar. Již potřetí.

Čtěte unikátní rozhovor Sportovce roku Martiny Sáblíkové s dalšími sportovci z elitní desítky ve čtvrtek v deníku

Tradiční anketu ovládla majitelka dvou zlatých a jedné bronzové olympijské medaile a držitelka titulů mistryně světa a Evropy s výrazným předstihem 417 bodů před běžcem na lyžích Lukášem Bauerem.

A královna, která jinak chodí pouze v kalhotách, si podobně jako loni přišla pro korunu na galavečeru v hotelu Hilton v šatech. "Už v tom mám jasno. Dobře vím, že při takových příležitostech nemůžu chodit jako kluk," pravila třiadvacetiletá Sáblíková, která modré šaty doplnila černými kozačkami na podpatcích.

Rok 2010 v obrazech

"Od loňského vyhlášení mám takové oblečení poprvé... Vlastně podruhé," opravila se. "Měla jsem ho i v dubnu při vyhlášení nejlepších hokejistů roku, kdy jsem předávala cenu Dominiku Haškovi. Ale i teď jsem se bála, abych s těmi podpatky neupadla," usmála se.

VÝSLEDKY

SPORTOVEC ROKU 2010:
1. Martina Sáblíková (rychlobruslení) - 2157
2. Lukáš Bauer (běh na lyžích) - 1740
3. Ondřej Synek (veslování) - 1620
4. Tomáš Berdych (tenis) - 1343
5. Zdeněk Štybar (cyklokros) - 1249
6. Filip Jícha (házená) - 1197
7. Šárka Záhrobská (lyžování) - 1161
8. Hana Horáková (basketbal) - 1098
9. Jaromír Jágr (hokej) - 963
10. Barbora Špotáková (atletika) - 869

KOLEKTIV ROKU 2010:
1. hokejisté Česka - 574
2. basketbalistky Česka - 552
3. štafeta běžců na lyžích - 342
(Jakš, Bauer, Magál, Koukal)

JUNIOR ROKU 2010:
Tomáš Paprstka (cyklokros)

SPORTOVNÍ LEGENDA:
Eva Bosáková
(gymnastika – in memoriam)

Vítězství v anketě si velmi považuje. "Beru to jako velkou poctu a také tentokrát jsem si to užila. Je to superocenění. Protože jsem ho dosáhla v zemi, kde žiju, velmi si toho vážím. A poprvé jsem prvenství v anketě obhájila, proto je tenhle večer krásný, ale i zvláštní. Taková tečka za rokem, kdy se mi povedlo úplně všechno," dodala.

Bauera sníh brzdil
"Martina vyhrála zaslouženě. V zimní sezoně jednoznačně kralovala, navíc byla olympiáda, takže už ji během roku nemohl překonat nikdo. Je fakt dobrá," složil vítězce poklonu Lukáš Bauer.

Lyžařova cesta do Prahy se nečekaně protáhla. "U nás na horách byla spousta zavřených silnic a musel jsem volit jinou cestu. A Praha? Ta byla podobná. Jako by dnes všichni mířili na svátky, přes město jsem jel hodinu!" krčil rameny majitel dvou bronzů ze ZOH ve Vancouveru a vítěz Tour de Ski.

"To já jsem dorazil v pohodě," reagoval veslař Ondřej Synek, kterého historický titul mistra světa na skifu vynesl v anketě na třetí místo, a zahloubal se nad blížícím se Štědrým dnem. "Dárky ještě nachystané nemám. Ale pokud jde o Alici (novorozená dcera, poz. redakce), už jsme dostali dva igelitové pytle plyšáků, takže jsme rozeslali prosby, aby ten příliv ustal," líčil.

Český sportovec roku 2010 - Ondřej Synek.

Těšilo jej, že si opět po čase mohl povídat se Sáblíkovou. "Je výborná. A protože vyhrála dvě olympijské zlaté, je výborná dvakrát," pokýval hlavou, ale pak se zamyslel. "Kdybych mohl jet dvoukilometrovou trať, ale taky třeba 1500 a 1750 metrů, možná bych byl trojnásobný mistr světa," usmál se.

"Já bych ti to přála," řekla mu rychlobruslařka a vyjádřila obavu, že příští rok pro ni bude těžký. "Budu muset obhajovat tituly, a zatím jsem byla na Světových pohárech dvakrát druhá," povzdechla si. "Ty to dokážeš," uklidňoval ji veslař.

Své královně jistě věří nejen veslařský mistr světa, ale také její fanoušci.

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...