Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Získat světovou tenisovou jedničku do Prostějova? Stačilo zavolat

US Open

  9:58
PROSTĚJOV/PRAHA - Známosti, známosti a ještě jednou známosti. Nebýt dlouholetého přátelství Davida Kotyzy s Piotrem Wozniackým, nemohl by teď prostějovský tenisový klub hrdě prohlašovat: "V extralize za nás nastoupí první hráčka světa."

Caroline Wozniacká. foto: Reuters

Právě kamarádský vztah mezi trenérem tenistky Petry Kvitové a otcem světové jedničky Caroline Wozniacké umožnil, že si dvacetiletá dánská hvězda od neděle užívá českou pohostinnost. "S Piotrem jsme v kontaktu léta. Znali jsme se už v době, kdy Caroline začínala hrát, a chodili jsme do hospůdek. On je původem Polák, a tak na turnajích vyhledával spíš slovanskou společnost. I teď se těší na české pivo," vypráví Kotyza.

Už loni si spolu s šéfem prostějovského tenisu Miroslavem Černoškem lámal hlavu, jak klub posílit. "Napadla nás Caroline a opět se potvrdila moje teorie, že takové záležitosti jsou hlavně o vztazích. Byli jsme s ní domluvení, ale extraliga se nakonec kvůli postupu českých tenistů do finále Davis Cupu nehrála," vzpomíná Černošek, který do Česka přivedl už mnoho tenisových legend – Lendla, Borga, Samprase či McEnroa.

Letos uskutečnění týdenní soutěže v novém prosincovém termínu nic nebránilo. Wozniacká navíc dává přednost zimnímu tréninku v Evropě před teplejším podnebím, aby mohla trávit Vánoce doma. Proto v podstatě stačilo, aby Kotyza zvednul telefon a vytočil číslo.

Kotyza nemusel tlačit na pilu
"Nemusel jsem tlačit na pilu. Hned se jim ten nápad líbil. V Česku mají veškerý servis. Na turnajích je Karolína celebritou a s otcem žijí v takovém umělém světě. Jsou to obyčejní lidé a také touží po odpočinku a kontaktu s někým normálním," popisuje Kotyza.

A přestože je blonďatá kráska vůbec první dánskou tenistkou, která se vypracovala až na vrchol světového žebříčku, její nároky ani finanční požadavky tomu neodpovídají. "Na hráčku jejího formátu jsou hodně nízké," odmítal prozradit konkrétní sumu Černošek. ¨

Caroline Wozniacká.

Wozniacká přijela s otcem, sparingpartnerem i kondičním trenérem, s nímž překvapivě hlavně boxuje. Šlo jí především o kvalitní tréninkové zázemí a zatím je prý se vším spokojená. Možná ale neměla kvůli nadstandardním vztahům otce s Kotyzou příliš na výběr a musela přijet. "Piotr řídí celý tým a zároveň je jedním z jejích koučů. Drží nad ní pevnou ruku. Kdyby se ale Karolíně opravdu nechtělo, určitě by nepřijeli," myslí si Kotyza.

Dánka má rozhodnout finále
Jeho svěřenkyně Petra Kvitová, semifinalistka letošního Wimbledonu, navíc s Wozniackou dobře vychází. Není divu, že při pondělním setkání panovala na prostějovských kurtech dobrá nálada. Talentovaná Dánka rozdávala okouzlující úsměvy přesně tak, jak to její fanoušci znají z televize. "Působí na mě nesmírně skromně," nabízí svůj dojem Černošek.

Ten teď doufá, že trenér Jaroslav Navrátil dovede nabušený prostějovský výběr až do sobotního finále. Právě v něm by měla na kurtu rozhodnout Wozniacká. "Věřím, že to bude úspěšné finále," usmívá se Černošek, jenž má v týmu, který obhajuje titul, i Tomáše Berdycha, Lukáše Dlouhého, Jana Hájka, Lucii Šafářovou a řadu dalších úspěšných zahraničních tenistů.

Wozniacká už také v Prostějově pilně trénuje. A to nejen kvůli víkendovému zápasu. Velkou motivací je především první grandslam příští sezony v Austrálii.
"Pracuji opravdu tvrdě, jelikož chci být na Australian Open v životní formě," napsala na svém webu dánská hráčka, které stále chybí titul z turnajů velké čtyřky.

Caroline Wozniacká

Dvacetiletá tenistka z Dánska, dcera polských emigrantů, pochází ze sportovní rodiny. Matka Anna Wozniacká reprezentovala Polsko ve volejbale, otec Piotr byl profesionálním fotbalistou, hrajícím za německý Mannheim. Po přestupu do dánského Boldklubben 1909 jej následovala i rodina.

"Mám ráda házenou, plavání, fotbal, hru na piano a spoustu dalších věcí," říká o sobě tenistka, údajně fanynka fotbalového Liverpoolu

Poté co vyhrála listopadový turnaj v Pekingu, se Wozniacká stala první dánskou tenistkou, která se vyhoupla do čela žebříčku WTA

Carolininou nejlepší kamarádkou je dánská tenistka Malou Ejdesgaardová, s níž usiluje ve čtyřhře o postup na OH v Londýně 2012

Tenisové úspěchy
Wozniacké Profesionálkou se stala v roce 2005 Vyhrála 12 turnajů okruhu WTA a čtyři ITF Zápasovou bilanci má 232 výher a 88 porážek

Je teprve pátou světovou jedničkou, která nevyhrála ani jeden grandslamový turnaj V letošním finále ženského Turnaje mistrů v Dauhá podlehla Belgičance Kim Clijstersové

Australian Open: 4. kolo (2008, 2010)
French Open: čtvrtfinále (2010)
Wimbledon: 4. kolo (2009, 2010) US Open: finále (2009)

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!