Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Skvělý Moravec bojoval o zlato, nakonec bere bronz

Sport

  11:45
LAURA (Od našeho zpravodaje) - Biatlonisté na olympijských hrách v Soči excelují. Ondřej Moravec v závodě s hromadným startem vybojoval už svou druhou medaili -ke stříbru ze stíhačky tentokrát přidal bronz. Po bezchybném střeleckém představení nestačil v posledním kole pouze na dvojici Emil Hegle Svendsen, Martin Fourcade.

Radující se biatlonista Ondřej Moravec. foto: MAFRA - Michal Sváček

"Paráda! Říkal jsem si, že to je jako zlato. Nastřílel jsem zase čtyři nuly a na víc jsem neměl," vykládal šťastný Moravec

Po čtvrté střelbě už bylo jasno: medaile si rozdělí trojice Svendsen, Fourcade a Moravec. Favoritem do finiše byl norský závodník, ovšem skupinu táhl do drsného stoupání Moravec a rval se o první historicky první zlato pro český biatlon. Držel se zhruba polovinu kola, pak nastoupili soupeři. Čech neměl sílu a opadl.

"Chvílemi na trati to vypadalo, že polevujou, ale jak v kopci vyjeli, tak mi bylo jasný, že Emil taktizoval celej závod," popisoval Moravec. "Schválně mě pouštěl dopředu, ale mně to ani nevadilo, jel jsem tempo, které jsem potřeboval."

Dávno totiž věděl, že medaili mu může vzít jen katastrofa, pronásledovatelé byli příliš daleko. Moravec si tak v závěrečné rovince pořádně užil své druhé medailové oslavy v Soči. Bušil pěstí do hrudi a na cílové čáře vyskočil v radostném opojení.

ON-LINE REPORTÁŽ ZDE

Pro českou výpravu získal šestou medaili. Celkem čtvrtou z biatlonového areálu. Tímto výkonem vyrovnali čeští olympionici bilanci z Vancouveru, a to ještě mají před sebou své závody snowboardistka Ledecká nebo rychlobruslařka Sáblíková.

Zlato po sprinterském souboji slavil Svendsen, stříbro urval Fourcade, ačkoliv to s ním po první střelbě vypadalo hodně zle. Za hustého sněžení a zbytků mlhy, která zabránila biatlonistům odjet závod v neděli i v pondělí, minul jeden terč. A musel tak stíhat bezchybného Svendsena i Moravce.

Na první položce chybovali biatlonisté s čísly 1,2 a 3, tedy Björndalen, Fourcade Landertinger, kteří zalehli vedle sebe, a museli kroužit trestné kolo. Vláček favoritů se pak zařadil na chvost startovního pole. Vpředu určoval tempo Svendsen, Garaničev, ale i Soukup, jenž odjel ze střelnice jako pátý. Moravec se pohyboval na hraně nejlepší desítky.

Čerstvě napadaný sníh zpomaloval trať a čelo závodu se brzy spojila do velké skupiny. Soukup na druhé položce jednou minul a zmizel z čela závodu, Moravec byl bezchybný a chvátal uprostřed pětičlenné skupiny, jíž vedl Emil Hegle Svendsen. Za nimi vznikla dvacetisekundová díra.

Ondřej Moravec na střelnici.

Třetí střelba byla klíčová: Moravec si dal na čas, pečlivě se připravil, vytáhl si dres a opět ani jednou nechyboval. Jediný, kdo držel s Moravcem krok, byl Svendsen.  Tato dvojice odjela ze střelnice s desetisekundovým náskokem před Fourcadem a Björndalen, kteří se vzpamatovali po zkažené úvodní položce a naháněli vedoucí duo.

Oba skvělí běžci se dotáhli na čelo, jenže Björndalen po vyčerpávajícím okruhu nedokázal zklidnit dech a na čtvrté střelecké zastávce znovu dvakrát chyboval. Zato zbylá trojka svištěla dál bez jediné chyby a už bylo jasné: Moravec, Svendsen a Fourcade si rozdělí medaile.

Muži - závod s hromadným startem (15 km)

1. Svendsen (Nor.) 42:29,1 (0 tr. okruhů), 2. M. Fourcade (Fr.) stejný čas (1), 3. Moravec (ČR) -13,8 (0), 4. Fak (Slovin.) -28,1 (2), 5. Garaničev (Rus.) -56,2 (3), 6. Lindström (Švéd.) -1:01,4 (2), 7. Landertinger (Rak.) -1:03,7 (2), 8. J. Bö (Nor.) -1:05,1 (1), 9. Green -1:09,2 (2), 10. Le Guellec (oba Kan.) -1:12,5 (1), ...24. Soukup (ČR) -2:53,1 (4).

Autor:

Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?
Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?

30 rodin dostalo od nás zdarma pokračovací nebo batolecí mléko od prémiové značky Beggs. Co o něm ve svých recenzích napsali? Přečtěte si hodnocení...