18. listopadu 2012 12:46 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Berdych na Ferrera nestačil. Osud je v rukou Štěpánka

Finále Davis Cupu Tomáš Berdych - David Ferrer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Finále Davis Cupu Tomáš Berdych - David Ferrer | foto: MAFRA - Michal Růžička

PRAHA Stav finále Davisova poháru mezi Českem a Španělskem je vyrovnaný 2:2. Tomáš Berdych v prvním nedělním zápase dvouhry prohrál s Davidem Ferrerem ve třech setech 2:6, 3:6 a 5:7. O vítězi se tak rozhodne mezi týmovými dvojkami Radkem Štěpánkem a Nicolasem Almagrem.

Štěpánkův soupeř v pátek ukázal, že se přizpůsobil rychlému povrchu, a potrápil Berdycha v pěti setech.

ČTĚTE TAKÉ

Česká daviscupová jednička zaspala začátek. Zatímco pátý hráč světového žebříčku Ferrer na úvod zaznamenal čistou hru, Berdych o svůj servis okamžitě přišel. A právě v podání byl patrný největší rozdíl mezi aktéry sledované bitvy: Španěl byl jednoduše lepší a přesnější.

"Byl to můj nejlepší výkon v daviscupové kariéře, jsem rád, že jsem to zvládl," řekl spokojený Ferrer v rozhovoru na kurtu. "Nevypořádal jsem se s jeho hrou. Ferrer má v současnosti skvělou formu," uznal Berdych na tiskové konferenci.

On-line reportáž ZDE

Zaplněná pražská hala vycítila naději v sedmém gemu prvního setu, v němž rodák z Valašského Meziříčí své zaváhání mohl napravit, jenže mu nebylo přáno: žádný z tří nabídnutých brejkbolů nevyužil. A když se to podařilo v další hře Ferrerovi, první set skončil vítězstvím hostujícího hráče v poměru 6:2.

Bohužel i začátek druhé sady byl jasně v režii Ferrera. Berdych za stavu 0:3 zmizel na pár minut v šatně a vrátil se nabuzený. Fungoval mu servis a konečně si ho pohodlně udržel. V dalším gamu pak vedl 30:0 při podání soupeře. Španěl však zachoval klid a game otočil.

V šesté hře znovu ukázal český hráč zlepšení na servisu, vytáhl z rukávu dvě esa a snížil. Ferrer ovšem dál vytrvale běhal po kurtu, jeho dělové rány vystřídal sem tam i technický úder.

Po jedné výměně měl Berdych trochu zoufalý výraz, Ferrera byl totiž - obrazně řečeno - plný kurt, natáhl se i po zdánlivě ztraceném míčku a snaha českého hráče tak přicházela v podstatě vniveč. Ovšem lídr českého týmu bojoval dál, stav O:30 otočil a ještě jednou korigoval skóre. K zisku setu to bylo málo... 

Ani zlepšení nestačilo...

Ve třetím setu sice konečně Berdych udržel servis v úvodním gamu, brejk stejně neúnavný Ferrer získal ve třetím gamu. Za stavu 2:4 už vypadala situace kriticky, český hráč se však nevzdal a vzepřel se k obratu.

S problémy na podání snížil, pak soupeře poprvé v utkání obral o servis a čistou hrou brejk potvrdil. Berdych zaťal pěst a diváci na tribunách zase burcovali českého lídra do boje.

S Ferrerem to vůbec nezamávalo. Po čistém gamu srovnal a pak měl postupně tři brejkboly. Vypracoval si je opět neskutečnou obranou. Ten třetí španělský bojovník přetavil v brejk a definitivně soupeře zlomil.

Výsledky finále Davis Cupu

Páteční zápasy:
Štěpánek - Ferrer 3:6, 4:6, 4:6
Berdych - Almagro 6:3, 3:6, 6:3, 6:7 (5:7), 6:3

Sobotní zápas:
Berdych, Štěpánek - M. López, Granollers 3:6, 7:5, 7:5, 6:3

Nědělní zápas:
Berdych - Ferrer 2:6, 3:6, 5:7

Michael Bereň, vlh

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?