26. března 2014 13:25 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Životní jízda. Verner je na MS po krátkém programu čtvrtý

Tomáš Verner. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Verner. | foto: ČTK

Tomáš Verner rozhodně nelituje, že si oproti původnímu plánu prodloužil kariéru ještě o jeden závod. Na mistrovství světa v Saitamě předvedl životní krátký program. Vylepšil si v něm osobní rekord o 5,57 bodu a je průběžně čtvrtý, jen těsně za olympijským vítězem Hanjuem!

Trenér Michael Huth k němu před jízdou dlouze promlouval. Pak Verner v kostýmu kovboje bruslil, skákal a exceloval. Čtverný toeloop, trojitý axel, kombinace trojitého flipa s toeloopem, piruety, skoky. Žádná chyba, vše čisté!

Japonci ho vždy milovali. Když hudba dozněla, 20 tisíc diváků ve vyprodané hale v Saitamě vyskočilo na nohy a aplaudovalo mu. 

On sám otevřel pusu dokořán a v návalu euforie si lehl na záda na led. Pak vstal, jásal, zvedal triumfálně ruce nad hlavu. 

Trenér Huth bouchl nadšením do mantinelu, pak objal druhou trenérku Kopřivovou, které se draly do očí slzy dojetí.

"Absolutorium," hodnotila Vernerovu jízdu mezinárodní rozhodčí Olga Žáková v přenosu České televize. "Bylo tam naprosto všechno, navíc rytmicky, krásně provedeno."

Radost ještě dlouho zářila z Vernerovy tváře. Objal oba trenéry, když čekal na známky. Pak na komputeru zazářilo: 89,08, výrazně zlepšený osobní rekord.

Krasobruslař Tomáš Verner.

Na takovou jízdu čekal mistr Evropy z roku 2008 léta. Tolikrát se trápil, ztrácel sebevědomí i skoky, poslouchal narážky, že je na ledu psychicky labilní. Na samém konci kariéry jakoby z něj veškeré napětí spadlo. Konečně opět ukázal, jaký potenciál se v něm skrýval.

Průběžně mu před páteční volnou jízdou patří 4. místo. V technické známce dokonce porazil olympijského šampiona Juzuru Hanjua, který padl po čtverném toeloopu. Ovšem známkou za předvedení jej japonský favorit předčil.

Nečekaně je ve vedení druhý z Japonců, čtyřiadvacetiletý Tacuki Mačida. Pátý krasobruslař z olympiády atakoval stobodovou hranici. Druhá příčka patří evropskému šampionovi Fernandézovi, třetí Hanjuovi.

Michal Březina krátký program vůbec nezvládl. Čtverný salchow s dotekem ruky na ledu byl ještě v normě, jenže vzápětí rozbalil po dvou otáčkách flip a padl na led, načež předvedl jen jednoduchý axel. Se skloněnou hlavou a ztrápeným výrazem opouštěl led. Rukou naznačil, že se odstřelí.

Trenér Viktor Petrenko poklepal Březinu po rameni, ten však jen zakroutil hlavou. Výsledná známka 62,25 bodu znamená, že jen s odřenými zády se vmáčkl mezi 24 postupujících pro volné jízdy. Přitom před odletem myslel na medaili.

Mistrovství světa v krasobruslení v Saitamě (Japonsko)

Muži - po krátkém programu: 1. Mačida (Jap.) 98,21, 2. Fernández (Šp.) 96,42, 3. Hanju (Jap.) 91,24, 4. Verner (ČR) 89,08, 5. Jan Han (Čína) 86,70, 6. Kozuka (Jap.) 85,54, ...23. Březina (ČR) 62,25.

Sportovní dvojice - po krátkém programu: 1. Savchenková, Szolkowy (Něm.) 79,02, 2. Duhamelová, Radford (Kan.) 77,01, 3. Stolbovová, Klimov (Rus.) 76,15, 4. Suej Wen-ťing, Cha Cchung 72,24, 5. Pcheng Čcheng, Čang Chao (všichni Čína) 71,68, 6. Mooreová-Towersová, Moscovitch (Kan.) 69,31.

Tomáš Macek

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!