Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Životní sezona Strýcové. ‚Díky indické spoluhráčce mám spoustu nových fanoušků‘

Sport

  9:00
PRAHA - Obdivuhodná zarputilost letos vynesla tenistku Barboru Strýcovou k sérii životních úspěchů. K singlové bilanci 36-21 na WTA Tour, k osobnímu rekordu na žebříčku (19. místo), k olympijské medaili a dalším titulům v deblu. Sezona jí však stále nekončí. Ještě se může probojovat na turnaj WTA Elite Trophy do Číny a čeká ji též finále Fed Cupu ve Francii.

Sania Mirzaová a Barbora Strýcová v Tokiu. foto: ČTK/AP

Kapitán Petr Pála ji ve středu jmenoval mezi čtyři dámy, které se 12. a 13. listopadu pokusí ovládnout Fed Cup popáté v posledních šestech letech a potřetí za sebou. O nominaci drobné válečnice tentokrát nebylo pochyb.

Proti Mladenovicové, Garciaové a spol. budou Češky ve Štrasburku favoritkami. Taky Strýcová týmu věří: „Bude to těžké, ale zkušenosti z finále máme. Myslím, že je to hratelné.“

Sama vytrvale válí už od ledna. Třebaže jí v březnu bylo třicet, nachází stále nové zdroje energie. Jen na podzimních turnajích v Tokiu, Wu-chanu a Pekingu podstoupila šest třísetových utkání, čtyři z nich vyhrála. Dařilo se jí též v deblu s Indkou Mirzaovou. Momentálně trénuje v Praze na Spartě.

Jak hodně jste vyždímaná z asijské šňůry?
Byla náročná, na všech třech turnajích jsem hrála dvouhru i čtyřhru. Jsem ráda, že jsem dost zápasů vyhrála. Ale musím říct, že jsem docela vyčerpaná. Tolik mačů jsem v žádné sezoně nenahrála, tělo si na to musí zvyknout.

Musíte se teď hodně nutit do tréninku?
Trénuju, abych hrála dobře na turnaji v Moskvě a kvalifikovala se do Ču-chaje. To je pěkné nucení. Moskva rozhodne, jestli pojedu na Elite Trophy, nebo ne. Je to výzva. Těším se.

Víte, kam musíte v Moskvě postoupit, abyste se do Číny protlačila?
Musím hrát dobrý tenis. Můj trenér to ví dopodrobna. Já se na to radši neptám, akorát by mě to znervozňovalo. Není dobře si zanášet hlavu tím, kolik bodů má holka přede mnou.

Je to hodně těsné, těsně za vámi je Wozniacká, naopak na Stosurovou a Vesninovou vám chybí pár bodů...
... Dvacet. Stejně to vím, no! (hlasitě se směje)

Jak bude náročné se na konci sezony přesouvat do Číny a odtud zase zpátky do Evropy na Fed Cup?
Jsem unavená, ale potřebuju se na poslední akce připravit a namotivovat. Odhlásila jsem se z Lince, abych měla síly do Moskvy a případně do Ču-chaj, kde bych se taky ráda předvedla. Doufám, že mi to vyjde.

Co vám v Asii dalo nejvíc zabrat? Dvě třísetové bitvy s Jankovičovou a Cibulkovou v jeden den ve Wu-chanu?
Oba zápasy trvaly dvě a půl hodiny, v tom druhém už mi docházely síly. Rozpis pro mě nebyl ideální, ale tak to bylo. Ještě jsem dokonce měla jít na debla, ale to bych nastoupila někdy v jedenáct v noci.

Podstoupila jste někdy namáhavější šichtu?
V Birminghamu jsem jednou stihla tři utkání za den, ale na trávě jsou zápasy rychlejší. Můj tenis je založený na dřině, takže jsem zvyklá.

Ve čtyřhře jste si báječně sedly se Saniou Mirzaovou. Málem jste se prosadily na Turnaj mistryň, kam se Indka už předtím kvalifikovala s Martinou Hingisovou. S kým by nastoupila, kdybyste si Singapur vybojovaly?
Naše spolupráce funguje nad očekávání dobře. V srpnu jsme začali titulem v Cincinnati. Po čtyřech turnajích jsme se v letošním žebříčku vyšplhaly na jedenácté místo. Kdyby se nám lépe povedl Peking, kvalifikovaly bychom se na Masters. A hrály bychom spolu.

Když jste se dala dohromady s Indkou, hned jste získala spoustu nových fanoušků, ne?
Samozřejmě mi na Instagramu přibylo strašně moc příznivců. Vyhrály jsme turnaj a já hlásila Sanie: Tak další tisíc navíc! (směje se bujaře)

Olympijská medaile, nejvíc vítězství v singlu, úspěchy v deblu, postup do finále Fed Cupu... Označila byste letošní sezonu za životní?
Asi jo. Celý rok byl stabilní. Neměla jsem výkyvy. Nestalo se, že bych třikrát za sebou prohrála v prvním kole. Moc mi pomohl můj trenér, který mě bičuje od rána do večera. Ale je to potřeba. Ta spolupráce mě baví, pomáhá mi.

Bude vás Tomáš Krupa bičovat i v roce 2017?
Bude.

Na co se jste se těšila domů? Kam jste vyrazila?
Nechodím vůbec nikam, jsem nejradši doma. Jen jsem si vyšla do lesa, abych načerpala energii. Těšila jsem se na vlastní postel, na rodinu, na svého kluka. Taky na normální české jídlo - tady na Spartě mám slíbený segedín.

Sania Mirzaová a Barbora Strýcová v Tokiu.
Sania Mirzaová a Barbora Strýcová v Tokiu.

Zadaří-li se, čeká vás putování Praha - Moskva - Ču-chaj - Štrasburk. Ve finále Fed Cupu proti Francii jste coby obhájkyně favoritkami. Nemůže se stát, že byste podcenily soupeřky, které postrádají vyloženou hvězdu?
To se nám nestalo a nestane asi nikdy. Nikdy nikoho nepodceňujeme. Kapitán vybere kvalitní tým, v týdnu se připravujeme naplno a držíme při sobě jako jedna velká parta. To všechno se pak o víkendech projevuje.

Češky vyhrály čtyři z posledních pěti ročníků. Máte pořád stejnou touhu vítězit?
Hrát finále Fed Cupu je úžasné a mě to motivuje. Že bych si jako říkala: „Jéžiš, zase to finále!“ To mě teda nenapadlo.

Nevadí vám, že drtivá většina rivalek bude mít aspoň o týden víc času na odpočinek a přípravu na další sezonu?
Datum finále rozhodně není ideální. Volno potřebujeme a není ho dost. Ale vnímám to tak, že ostatní holky mají o týden delší volno, zatímco my máme tu trofej. A ta je cennější. Až jednou skončím, tak třeba budu mít doma dva Fed Cupy. A volna si ještě užiju.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!