18. října 2017 6:30 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Zjevení z Řecka. Mladík s komplikovaným jménem je novou hvězdou NBA

Jannis Antetokunmpo v NBA v minulé sezoně zazářil. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jannis Antetokunmpo v NBA v minulé sezoně zazářil. | foto: Reuters

PRAHA Takovou přetahovanou o trůn NBA dlouho nepamatuje. Kdo je nejlepší? LeBron James? Stephen Curry? Kevin Durant? Russell Westbrook? Nebo tichý všeuměl Kawhi Leonard? Již brzy je pod sebou může zanechat Jannis Antetokunmpo.

Dvaadvacetiletý mladík s dlouhým a těžko vyslovitelným příjmením už sbírá rekordy slavné soutěže.

Vycházející hvězda z Milwaukee Bucks začne v NBA svou pátou sezonu. Každým rokem jdou její výkony strmě vzhůru.

Nejprve se rodák z Atén ve světě boháčů rozkoukával. O pár let dřív poznal ústrky v životě nigerijského ilegála a na ulicích turistům podsouval cetky.

Těsně po příchodu do Spojených států se sžíval s vlastním tělem. Po draftu vyrostl skoro o deset centimetrů – na 211. 

Pak přibral přes 15 kilogramů svalů. Tak velkou ruku jako on v NBA nikdo nemá. Ani tak dlouhý krok. I proto mu v Americe říkají Greek Freak. Řecké monstrum.

Ale tu přezdívku si vysloužil také proto, jak strašidelný je jeho potenciál.

Už teď Jannis patří mezi hvězdy. Jeho trenér Jason Kidd ho přesunul na pozici rozehrávače, aby byl víc u míče. 

Tento tah se v minulé sezoně vyplatil, i bez zraněných parťáků Khrise Middletona a Jabariho Parkera táhl tým ke 42 výhrám a šesté příčce v konferenci. V play off pak Bucks zle zatápěli Torontu, kterému podlehli v šesti utkáních.

Antetokunmpo (anglický přepis jeho řeckého jména zní Giannis Antetokounmpo, jeho matka mu ovšem dala i nigerijské jméno, které zní Ougko Adetokunbo - pozn. red.) však zaujal hlavně svými čísly, když jako teprve pátý hráč historie vládl klubovým statistikám ve všech pěti základních údajích – bodech, doskocích, asistencích, blocích a ziscích. 

Jako první v dějinách NBA uzavřel sezonu v těchto sledovaných kategoriích v top 20.

Definitivně si získal respekt basketbalové Ameriky. Kevin Durant, opora úřadujících šampionů Golden State, ho ve videochatu s fanoušky označil za potenciálně nejlepšího hráče všech dob. Může prý překonat i Michaela Jordana... 

„Jannis je skvělý. Nikdy jsem neviděl nikoho jemu podobného. Mohl by se stát nejlepším hráčem historie, pokud bude dostatečně chtít, což je docela děsivá představa. Rozhodně je to hráč, kterého sleduji z celé ligy nejradši,“ prohlásil Durant a zpráva okamžitě obletěla svět. Hvězdy jako on nechválí soupeře bez důvodu.

Také USA Today zvolilo Jannise Antetokunmpa za nejzábavnějšího hráče celé ligy. Před Jamesem, Westbrookem i Currym.

Dosah usměvavého čahouna je ale větší, než kam sahají jeho nekonečné paže. Časopis Time jej pro letošek zvolil mezi dvacítku nejvlivnějších lidí své generace.

Antetokunmpo, jehož rodina roky marně usilovala o řecké občanství, dnes ve svém rodišti pomáhá následovníkům. Financuje vysokoškolská stipendia, pomáhá stavět školy. „Než odejdu z tohoto světa, pomůžu co nejvíce mužům a ženám k lepší budoucnosti,“ slíbil si.

Teď má za sebou bídné týdny. Těšil se na evropský šampionát, kde měl dovést Řecko k medaili, po lehkém zranění kolene mu však Milwaukee účast zatrhlo. Na konci září jej dostihla ještě mnohem smutnější zpráva. Jeho otec Charles po infarktu zemřel.

Veškerou frustraci z neradostného léta hodlá Antetokunmpo přenést na hřiště a to znamená varování pro všechny soupeře. Při dalším očekávaném zlepšení je jedním z kandidátů na nejužitečnějšího hráče NBA.

Jméno Adetokunbo v jazyce kmene Jorubů znamená „Král, který přešel přes moře“. V Jannisově případě krásné nomen omen.

Jakub Eichler

Najdete na Lidovky.cz