Sobota 1. října 2022, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ZKLAMÁNÍ ROKU 2010: Rok Tygra byl Woodsův nejhorší

Sport

  22:41
PRAHA - Podle čínského kalendáře měl být rok 2010 obdobím tygra a nést se v duchu jeho síly, energie a odvahy. Uplynulých dvanáct měsíců nepomohlo ani samotné šelmě, které je stále ohroženým druhem, ani jejímu jmenovci Tigeru Woodsovi. Nejbohatší sportovec světa a neohrožený král golfu zažil nejhorší sezonu v kariéře.

Tiger Woods na US Open foto: Reuters

Nepřehlédněte

Přišel nejen o post světové jedničky, sponzory, miliony dolarů a auru neporazitelnosti, ale také o manželku a děti. Rok Tygra tak pro Woodse nakonec splnil pouze nepatrnou část své charakteristiky – byl plný emocí a životních zvratů. Image dokonalého otce rodiny se otřásla už před loňskými Vánoci, kdy jeho zdánlivě nevinná autonehoda spustila lavinu událostí a vedla až k obřímu skandálu.

Čeští sportovci...

Fotbalisté začali porážkou
Poté co loni nepostoupili na mistrovství světa, chtěli čeští fotbalisté začít kvalifikaci na Euro 2012 vítězstvím nad průměrnou Litvou, ale místo toho v Olomouci 0:1 prohráli i přesto, že útočník Milan Baroš kopal penaltu a výběr kouče Michala Bílka měl celý zápas velkou herní převahu. ... zbytek světa

Rozhádaná Francie
Na mistrovství světa v Jihoafrické republice měli francouzští fotbalisté obhajovat druhé místo, ale skončili už v základní skupině. Hráči navíc sabotovali trénink poté, co se útočník Anelka pohádal s trenérem Domenechem. Skandál řešili po návratu domů i politické špičky.

Nevýrazný Schumacher
Vrátil se, aby znovu vládl formuli 1. Jenže po sezoně musel legendární Michael Schumacher nakonec sám uznat, že si vytyčil přehnaný cíl. Vždyť ani jednou nedosáhl na stupně vítězů a v devatenácti závodech pětkrát chyběl v první desítce. V celkovém hodnocení skončil devátý.

Ikona se přiznala k mnohonásobné manželské nevěře a na pět měsíců skončila s golfem, aby urovnala problémy v rodině a zbavila se sexuální závislosti. Tehdy nebylo vůbec jasné, jestli na svou golfovou kariéru ještě někdy naváže.

V únoru však televizním divákům, fanouškům i sponzorům směroval dokonale naučenou omluvu a naznačil, že se na zelená hřiště vrátí. Comeback třiatřicetiletého rodáka z Kalifornie přišel v dubnu na turnaji série Masters v Augustě. Až do konce bojoval o vítězství, ale skončil čtvrtý. Po tak dlouhé pauze solidní výsledek, nemyslíte?

Jenže pak přišel příkladný náraz na dno. V Quail Hollow zahrál druhé nejhorší kolo mezi profesionály a pošesté v kariéře neprošel cutem. Kritici stále častěji hovořili o konci Woodsovy éry, během níž vyhrál čtrnáct titulů Masters a 632 týdnů kraloval golfovému žebříčku.

Krize mezitím pokračovala, Woods vynechával turnaje a nečekaně odstoupil také z prestižního Players Championship – prý kvůli zraněné šíji. O čtyři týdny později pak obsadil na Memorial Tournamentu dělené 19. místo, čímž zahrál nejhorší výsledek od roku 2002. Nejtěžší chvíle potom přišla na přelomu října a listopadu, kdy ho Brit Lee Westwood po dlouhých 281 týdnech připravil o post světové jedničky. "Ale tak už to chodí, své místo chci co nejdříve zpátky," povzdechl si smutně Woods a doufal v lepší zítřky.

Dočkal se jen částečně. Jak se konec sezony blížil, jeho výkony pod novým trenérem Seanem Foleyem se zlepšovaly. Ne ovšem tolik, aby mohl zpátky na trůn. Na prestižním Ryder Cupu pomohl výběru USA, i když to na vítězství nad Evropou nestačilo. Růst potvrdil i na začátku prosince na Chevron World Challenge. Do nového roku nemá úplně špatné vyhlídky.

Období bez trofejí si před ním navíc vybraly i golfové legendy typu Jacka Nicklause, a přestože mu kvůli skandálu tři z hlavních reklamních partnerů okamžitě vypověděli smlouvu, v žebříčku magazínu Forbes je stále nejlépe placeným sportovcem planety.

Seriál Lidoých novin pokračuje. Výhled na rok 2011 a citáty roku čtěte v pátečním vydání

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi
Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi

Mary Kay slaví 25. výročí na českém a slovenském trhu. To už je pořádný důvod k oslavě a při té příležitosti jsme si pro Vás připravili soutěž o...

Mohlo by vás zajímat