Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo 7 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Zlatá oštěpařka Špotáková pokřtila knížku

Bára Špotáková se svou knihou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bára Špotáková se svou knihou. | foto: ČTK

PRAHA Cestu oštěpařky Barbory Špotákové atletickým životem, korunovanou úchvatným olympijským vítězstvím v Pekingu, popisuje kniha autora Petra Čermáka s příznačným názvem Bára. Dnes ji v Praze pokřtili trojnásobný olympijský vítěz a mistr světa v hodu oštěpem Jan Železný a zpěvačka Monika Absolonová.

Studium má přednost

Kvůli lehce bolavé Achillově šlaše dostala olympijská vítězka v hodu oštěpem Barbora Špotáková od lékařů týden odpočinku. Hodí se jí to, příští pondělí ji totiž čekají státnice na vysoké zemědělské škole, obor ekologie. Hned den nato ale zahájí v Turnově sezonu, která může být stejně úspěšná jako loni. Příprava se jí totiž povedla a tréninkové ukazatele napovídají velmi dobré formě.

Hned po olympiádě začala pracovat na diplomové práci. "Musí být prostě ve všem nejlepší," uvedl její kouč Rudolf Černý. "Když je člověk sportovec a chce být nejlepší, tak to má ve všem," reagovala Špotáková na dnešním setkání s novináři v Praze. "Takže státnice jsou první věc, kterou musím teď dokončit. Bude to možná trochu i úleva, že už to budu mít za sebou. Už tam chodím dost dlouho, že to je až skoro ostuda," prohlásila oštěpařka s úsměvem.

Vrchol sezony přijde až v srpnu na mistrovství světa v Berlíně, kde bude obhajovat titul z Ósaky. "Je potřeba, aby člověk zůstal zdráv a přálo mu štěstí. Je to ještě tři měsíce," podotkla.

Finále na MS je 18. srpna, jen tři dny před výročím sovětské okupace. Na olympiádě právě 21. srpna vyhrála posledním pokusem před Ruskou Marií Abakumovovou. "Určitě mi to bude chtít vrátit," tušila Špotáková. "Ale já se nedám," doplnila.

"Bára je fenomén nejen z pohledu sportovního, ale také společenského a lidského. Umí myslet nejen na sport, ale vidí ho v souvislostech. I proto ji národ miluje, proto je českou Lady Dianou," řekl Čermák.

Špotákové se takové přirovnání zdálo až přehnané. "Byla to krásná žena, určitě si jí moc vážím a to srovnání je velký kompliment. Pamatuji si dobře ten den, když zemřela, docela jsem to prožívala," doplnila oštěpařka.

Kniha popisuje její atletické začátky v Jablonci, vícebojařské úsilí i neblahou roční zkušenost v Americe. Osudové setkání s Janem Železným, který ji přiměl změnit atletickou disciplínu. Kniha vrcholí titulem mistryně světa v Ósace a nezapomenutelným příběhem o porážce Rusky Marie Abakumovové v Pekingu v den čtyřicátého výročí ruské okupace.

Špotákovou po olympiádě kontaktovalo hodně lidí s nápadem na knihu. "Já jsem nechtěla, protože v mém věku mi to připadalo jako uzavření kapitoly. Ale olympijské zlato je závěr nějaké pouti, svůj význam to má, zvlášť když to byl takový příběh," popisovala Špotáková, jak kniha vznikala. "Není to úplně nuda a kniha také slouží k tomu, abych pořád nemusela opakovat notoricky známé věci," usmívala se oštěpařka.

Železný věří, že Špotáková ještě zdaleka neřekla své poslední slovo. "Pokud bude chtít a bude mít to zázemí, které má nyní, tak bude ještě hodně dlouho nejlepší na světě. Taková sezona se bude hodně těžko opakovat, ale Bára je člověk, který to může dokázat," věřil světový rekordman. "Určitě to nebude poslední kniha," prohlásil.

"Druhý díl?" reagovala Špotáková. "To ale musí napsat osud, jako to napsal teď. Ale jak Honza (Železný) říká, ono to už někde napsané je," přiznala, že věří v osud. "Těžko ale říct, jestli něco překoná tu zlatou z olympiády. Já jsem moc ráda, že mě to potkalo aspoň jednou v životě," dodala.

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vítězka soutěže Peče celá země Petra Burianová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...