Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zlaté biatlonové finále. Koukalová ovládla poslední závod v Novém Městě

Sport

  14:00aktualizováno  16:35
Praha / Nové Město na Moravě - Až v posledním závodu se fanoušci dočkali. Do Vysočina Areny jich v neděli dorazilo 34 tisíc a všichni mohli oslavovat triumf Gabriely Koukalové v hromadném závodu. Česká biatlonistka na střelnici chybovala jen jednou a raduje se ze čtrnácté výhry ve Světovém poháru v kariéře. Druhá dojela Laura Dahlmeierová, třetí Dorothea Wiererová.

Gabriela Koukalová s medailí za vítězství v Novém Městě foto: Petr Lemberk, MAFRA

Ve sprintu udělala tři chyby a dojela třináctá. Stejnou porci 450 metrů navíc musela objet i ve stíhacím závodu a větší posun než na osmé místo z toho nebyl.

Celý závod jsme sledovali online

„Ale hromadný závod mám ráda, člověk se v něm víc zmáčkne,“ povídala Gabriela Koukalová v sobotu vpodvečer.

A ona se zmáčkla.

Od prvních metrů závodu se pohybovala v úplném čele. Po první střelecké položce byla pátá, na té druhé udělala jednu chybu a spadla na jedenáctou příčku.

Gabriela Koukalová s medailí za vítězství v Novém Městě
Petr Koukal, manžel biatlonistky Gabriely Soukalové

To bylo naposled, co se objevila ve druhé desítce průběžného pořadí. Pak už jen stoupala nahoru. Až na úplný vrchol.

Obě položky vestoje si s přehledem pohlídala, a zatímco biatlonistky kolem ní chybovala, ona dál ujížděla. Do posledního kola vyjížděla s dvousekundovým náskokem na Dorotheu Wiereovou. Italská biatlonistka ale tentokrát nebyla v takové formě, aby Češku stíhala. To Laura Dahlmeierová nakonec byla Koukalové nejblíž. V posledním kole stáhla osmnáct vteřin (!) vteřin, ale ani to vedoucí ženě Světového poháru nestačilo.

Neděle patřila Gabriele Koukalové.

„Sama jsem byla překvapená, že jsem zvládla poslední střelbu. Ale myslela jsem na všechny lidi tady. Chtěla jsem se jim odvděčit za to, co pro nás udělali. Těžko se hledají slova, jak krásný moment mé kariéry to je,“ povídala v cíli dojatá vítězka.

Veronika Vítková s Evou Puskarčíkovou udělaly shodně na střelnici tři chyby a do cíle dorazily za sebou, na šestnáctém a sedmnáctém místě.

Světový pohár dál průběžně vede Laura Dahlmeierová, která má před Kaisou Mäkäiräinenovou náskok 98 bodů. Koukalová ztrácí dalších sedm.

Jak se vše odehrálo

Na začátek čtyři kilometry. Ani ženský hromadný závod se neobešel bez změny trasy. Vyřazen byl nebezpečný úsek, ve kterém kromě Ondřeje Moravce v sobotu spadl třeba i Ukrajinec Semenov. „Ženy poběží jen dvoukilometrové okruhy s otočkou nad tubusy, přičemž před první položkou absolvují okruhy dva,“ rozhodlo ředitelství závodu.

Nervózní úvod a pády. Hned po startu se do čela závodu dostala Kasia Mäkäräinenová, se kterou se o tempo starala vedoucí žena Světového poháru Laura Dahlmeierová. Při prvním průjezdu stadionem došlo ke karambolu Švýcarky Haeckiové s Němkou Hildebrandovou. Obě se propadly na konec startovního pole. Do problémů se přimotala i Gabriela Koukalová, před kterou spadla Dorothea Wiererová.

Dvě česky v Top 5. Úvodní střelecká položka byla pro české barvy ze dvou třetin úspěšná. Za čtyřiadvacet sekund své terče jako druhá nejrychlejší vybílila Eva Puskarčíková, která odjížděla na třetím místě, pátá byla rovněž čistá Koukalová. Veronika Vítková naopak dvakrát minula, stejně jako Dahlmeierová. Jednou chybovaly Mäkäräinenová, Dorinová-Habertová nebo Wiererová.

Koukalová stíhá Hauserovou. Rakouská rychlostřelkyně si chvíli po střelnici vypracovala sedmisekundový náskok, který ale mocně stahovala Gabriela Koukalová. Před stadionem se jí to povedlo. Puskarčíková naopak uzavírala první desítku.

Hauserová dál ujíždí. Třiadvacetiletá Rakušanka zvládla i druhou střelbu vleže a znovu celému startovnímu poli ujížděla. Teď už jí stíhaly jen tři ženy – Hinzová, Akimovová a Chevalierová. Koukalová jednou chybovala, Puskarčíková dokonce dvakrát a propadla se do třetí desítky.

Stíhačka Koukalové pokračuje. I ve třetím kole česká biatlonistka naháněla čelo závodu. Ze střelnice vyjížděla jedenáctá. Za jedno kolo si polepšila o pět míst a stáhla 24 sekund!

Čistá střelba a první místo. V hromadných závodech často rozhodují položky vestoje. I tentokrát se po té první pořadí výrazně promíchalo. Vedoucí Akimovová šla na dvě trestná kola, chybovaly i další biatlonistky a tak přišel čas pro českou stopu. Koukalová chybu neudělala a posunula se na první místě. Sedm sekund ztrácely Wiererová s Dorinovou-Habertovou.

Dahlmeierová stahuje. Žena ve žlutém po úvodních dvou chybám už na střelnici nechybovala a dál se přibližovala k čelu závodu. Na Koukalovou ve čtvrtém kole stáhla 18 vteřin.

Bezchybná střelba a vítězná radost. Dorinová-Habertová chybovala, Mäkäräinenová rovněž. Zato česká biatlonistka tentokrát zaváhání nepřipustila. Vybílila i posledních pět terčů a i přes mohutné dotahování Dahlmeierové první místo udržela.

SP v Novém Městě na Moravě

Ženy - závod s hromadným startem na 12 km:

1. Koukalová (ČR) 34:42,1 (1),
2. Dahlmeierová (Něm.) -3,1 (2),
3. Wiererová (It.) 9,7 (1),
4. Hinzová (Něm.) -15,5 (1),
5. Olsbuová (Nor.) -21,6 (2),
6. Preussová (Něm.) -26,8 (2),
7. Dorinová Habertová (Fr.) -33,2 (2),
8. Mäkäräinenová (Fin.) -39,9 (3),
9. Hauserová (Rak.) -43,1 (2),
10. Akimovová (Rus.) -48,1 (2),
...16. Vítková -1:15,0 (3),
17. Puskarčíková (obě ČR) -1:17,2 (3).

Průběžné pořadí SP (po 8 z 26 závodů):
1. Dahlmeierová 410,
2. Mäkäräinenová 312,
3. Koukalová 305,
4. Dorinová Habertová 291,
5. Braisazová (Fr.) 275,
6. Wiererová 260,
...8. Puskarčíková 227,
14. Vítková 177,
39. Charvátová (ČR) 52.

Muži - závod s hromadným startem na 15 km:
1. M. Fourcade (Fr.) 36:18,9 (1 tr. okruh),
2. Schempp (Něm.) -8,3 (2),
3. Babikov (Rus.) -9,4 (1),
4. Moravec (ČR) -9,7 (2),
5. Pidručnyj (Ukr.) -10,2 (1),
6. Jelisejev (Rus.) -11,0 (2),
7. Björndalen (Nor.) -11,3 (2),
8. Fillon Maillet (Fr.) -13,7 (2),
9. J. Bö (Nor.) -19,8 (3),
10. Desthieux (Fr.) -28,8 (2),
...19. Krčmář -1:06,9 (3),
27. Soukup -2:00,3 (4),
30. Šlesingr (všichni ČR) -2:31,0 (6).

Průběžné pořadí SP (po 8 z 26 závodů):
1. M. Fourcade 468 b.,
2. Šipulin (Rus.) 310,
3. J. Bö 308,
4. Björndalen 258,
5. Schempp 251,
6. Cvetkov (Rus.) 240,
...14. Krčmář 168,
15. Moravec 167,
24. Šlesingr 131,
41. Soukup 51,
69. Krupčík (ČR) 3.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat