Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zlato pro Čínu vydřely děti

Sport

  10:37
PEKING/PRAHA - Gymnastické soutěže žen? Spíše gymnastické soutěže dětí. Alespoň pokud jde o čínské družstvo, které ve středu vyhrálo vůbec první olympijské zlato v soutěži ženských týmů.

Je těmto čínským gymnastkám skutečně 16 let? Odborníci neskrývají pochybnosti. foto: AFP

Nad třemi gymnastkami z šestičlenného družstva se totiž vznáší podezření, že jim čínští funkcionáři zfalšovali doklady, jen aby sportovkyně mohly závodit.

 O co jde? Na olympiádě smějí startovat jen gymnastky, které dosáhnou v roce konání her šestnácti let. Ale Číňankám Jang I-lin, Che Kche-sin a Ťiang Jü-jüan je údajně kolem čtrnácti let... Nepřímé důkazy o tom přinesla ještě před startem her americká média. Právě Američanky skončily v soutěži na druhém místě.

„Hádám jim dvanáct let“ „Falšování věku je větší problém než doping,“ myslí si Bela Karolyi, manžel trenérky amerického týmu. „Je to ještě horší podvádění. Dívat se každému v klidu do očí a soutěžit tady s týmem dětí? Pane bože... To přece není správné.“ Karolyi si dokonce všiml, že jedna z trojice čínských „žen“ má v ústech stále chybějící zuby po vypadaném dětském chrupu. „Jen se jim podívejte do pusy,“ vybídl novináře Karolyi.

 Jeho manželka Martha ve svých vyjádřeních tak přímočará nebyla, ale i z jejích komentářů je zřejmé, že oficiálním údajům o věku čínských šampionek nevěří. Trenér českých gymnastů Oldřich Otava se svou americkou kolegyní souhlasí. „Některým Číňankám bych odhadl tak dvanáct let,“ uvedl pro LN.

 Mezinárodní olympijský výbor (MOV) nechává otázku věkového limitu v kompetenci jednotlivých sportovních federací. A tak v plavecké soutěži může v Pekingu klidně startovat dvanáctiletá Kamerunka Antoinette Guedianová. 

Věře Čáslavské bylo při jejím triumfu 22 let

Gymnastika si ale v roce 1997 zvolila limit šestnácti let, protože těla mladých závodnic jsou při náročných sestavách vystavena extrémnímu fyzickému stresu. „Jenže lehká dívka zvládá těžké pohybové dovednosti mnohem snáz,“ upozorňuje Otava. Kauzou dětského čínského tria se ještě před gymnastickými soutěžemi zabýval MOV i Mezinárodní gymnastická federace a oba orgány nakonec prohlásily, že věří oficiálním čínským údajům. „Všichni zkrátka nemají stejná pravidla,“ pokrčila rameny Martha Karolyiová.

Podezřelou trojici „grilovali“ novináři A tak si na mladičkých gymnastkách „smlsli“ alespoň zahraniční novináři, kteří po soutěži podrobili Jang I-lin, Che Kche-sin a Ťiang Jü-jüan palbě zákeřných otázek, při nichž se dívky měly podřeknout.

Otázka: „Ťiang, v jakém znamení čínského zvěrokruhu jste se narodila?“ Odpověď: „Opice.“ (Kdyby se gymnastka spletla, mohl by to být důkaz odhalující zfalšované datum narození – pozn. red.)

Otázka: „Che, můžete nám říct, jak jste strávila své patnácté narozeniny? Co všechno jste v ten významný den dělala?“ Odpověď: „Byla jsem s týmem, žádný významný den to nebyl. Obvykle slavíme narozeniny s týmem, nechodíme domů.“

 Číňanky ani na chvíli nevypadly z role. „Můj skutečný věk je šestnáct let,“ prohlásila Che Kche-sin. „Je mi jedno, co si lidé myslí, ale chci, aby věděli, že je mi opravdu šestnáct,“ trvala na svém.

 A protože se nakonec skoro nikdo neptal na sport, vzal si na tiskové konferenci slovo trenér Číňanek Lu Šan-čen. „Jsem nadšený. Tohle je nejsilnější tým, jaký jsme kdy měli, a vyhráli jsme na domácí půdě tu nejdůležitější medaili. Tohle zlato může v Číně přilákat další děti ke gymnastice a v budoucnu budeme ještě silnější.“
A ještě mladší?

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat