Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zlatý Ondřej Synek: Veslařský pánbůh to nebyl? Byl jsem to já!

Sport

  10:21
PRAHA - Stihl to. Sotva vystoupil na letišti v Ruzyni, dozvěděl se skifař Ondřej Synek (28), že jeho partnerka ještě neporodila. „Počkali na mě,“ potěšilo prvního českého veslaře, který získal světové zlato v olympijské disciplíně.

Nejlepší skifaři (zleva): stříbrný Drysdale, Synek a Campbell. foto: ČTK

Jak se cestovalo světovému šampionovi do vlasti?
Hrozně. Letěl jsem čtyřiadvacet hodin, ale celkem cesta i s mezipřistáním v Soulu trvala o dalších čtrnáct hodin víc, jsem utahanej. A navíc jsem tentokrát neměl letenku v byznys třídě, o to víc moje dvoumetrové tělo trpělo, fakt jsem si to užil. (úsměv)

Zajisté jste si ale užil i titul mistra světa...
A ještě si ho užiju! Ale těší mě to, povedlo se, doufám, že to bude impulz pro celé české veslování.

Kolem čeho se točily vaše myšlenky cestou z Nového Zélandu domů?
Hlavně abych stihl porod, to je teď nejdůležitější. Ale už mám zprávy, že to stihnu, nabitý fotoaparát mám, takže věřím, že teď už všechno bude v poklidu.

Na to, jaký vás čeká okamžik, vypadáte nesmírně klidně...
To je tím, že jsem strašně utahanej. Teď se těším na další zlato, to bude cennější než medaile od vody.

Přál by si Ondřej Synek synka, nebo dcerku?
Hlavně ať jsou dítě i mamka zdraví. Možná bych o trošku radši klučíka, ale vlastně je to jedno. Není přece všem dnům konec... (úsměv) Teď spěchám domů, naštěstí nebudu muset řídit, mám šoféra. Domů mě poveze náš nejlepší badmintonista Petr Koukal. Má rakovinu varlete, ale zvládá to, včera nastoupil druhou vlnu chemoterapie.

Prozraďte – jaké to je, vracet se jako mistr světa?
Řeknu vám upřímně, že výborné, vynikající, naprosto úžasné. Dobře vím, že o to usilovaly celé generace veslařů, rád bych tenhle titul věnoval všem, kterým se to nepovedlo.

Jaké bylo závodit ve finále proti domácímu favoritovi Mahemu Drysdaleovi, kterého povzbuzovalo třicet tisíc diváků?
To byl taky zážitek, na který hned tak nezapomenu. Všichni křičeli kivi, kivi, protože Novozélanďani jsou všichni kivi. takže to bylo neskutečné. O to větší byla moje radost.

Ve finále jste jasně porazil právě Drysdalea, který na vás i na ostatní soupeře v předchozím semifinále vyrukoval s podvůdky v podobě odlepujících se samolepek z lodi. Neříkal jste si, že v boji o medaile vzal všechno do rukou veslařský pánbůh a potrestal ho?
Ne ne, veslařský pánbůh to nebyl. Byl jsem to já, kdo to vzal do svých rukou, nikdo jiný.

Partnerka vám v případě, když stihnete porod potomka, slíbila nějakou lahůdku k večeři. Víte, co chystá?
Mám slíbené jahodové knedlíky se šlehačkou. Moc se těším! (smích)

Ondřej Synek: Teď už vím, jak na to

Skifař Ondřej Synek zakončil životní sezonu ziskem zlaté medaile na mistrovství světa a už pomalu začíná spřádat plány do budoucna. Dalším cílem bude triumf na olympijských hrách ve Londýně, ke kterému se však osmadvacetiletý veslař zatím přímo neupíná. Dobře si uvědomuje, že se do Londýna musí nejprve příští rok kvalifikovat.

"Úspěch na Novém Zélandu je výsledek desetileté práce a šestiletého cyklu, kdy se věnuju skifu. Vždy jsem byl druhý nebo třetí a stále mi chybělo udělat poslední malý krůček, což se teď podařilo," řekl Synek na dnešní tiskové konferenci v Praze.

Ondřej Synek.

Výhrou ve finále světového šampionátu prý prolomil bariéru. "Teď už vím, jak na to. Fyzicky jsem na to měl už od roku 2005, ale chyběl mi maličký krůček, který byl v hlavě. Shodli jsme se na tom s trenérem i dalšími lidmi z veslování," uvedl Synek.

K úspěchu mu prý pomohl i rozhovor s úspěšným oštěpařem Janem Železným, který krátce před mistrovstvím četl. "Řekl v něm, že člověk nesmí o úspěchu zapochybovat. Jak to udělá, tak nevyhraje. A je to pravda," řekl veslař pražské Dukly, který se domů z dějiště MS vrátil po náročné cestě v pondělí večer.

Ondřej Synek.

Synek má za sebou životní sezonu, ve které vyhrál všechny závody. Přemožitele nenašel ve třech dílech Světového poháru, na mistrovství Evropy a teď ani na mistrovství světa. "Od prvního závodu mi to přišlo až moc jednoduché. Na začátku jsem se toho až lekl. Pak jsem si ale říkal, proč by to nemohlo vyjít i příště? A podařilo se," usmíval se Synek.

Poslední a nejdůležitější závod sezony byl podle něj hlavně otázkou psychiky. "Nevěděl jsem, co to se mnou udělá. Bylo to na druhé straně zeměkoule, o dva a půl měsíce později než obvykle," podotkl první český světový šampion ve veslování v olympijské disciplíně. "Jsem rád, že jsem to dokázal jako první, to byla velká motivace," přiznal.

Ondřej Synek.

Synek dokázal něco, oč se dlouhé roky snažil Václav Chalupa. Jeden z nejlepších českých veslařů historie však nikdy nedokázal velký závod vyhrát. Několikrát skončil druhý. "Hned po závodě mi psal zprávu s gratulací. Odpověděl jsem mu, že je to vítězství i pro něj. Byl to můj velký vzor, je to bezva člověk. Nakopl mě ke skifu, který je královskou disciplínou a jezdí ji největší borci," podotkl Synek.

V souvislosti se šampionátem na jezeře Karapiro se ale Synek i všem omlouval. V návalu euforie a radosti po finálovém triumfu si při české hymně zapomněl sundat čepici. "Když jsem to dnes viděl v televizi, tak jsem se styděl. Celému národu se za to omlouvám," řekl Synek, který dnes od jednoho ze ze svých sponzorů dostal symbolickou korunu pro krále světových skifařů. A také dřevěnou bedýnku, aby měl kam dávat medaile. "Zatím je mám v krabici od bot, tohle bude určitě lepší," pousmál se.

Ondřej Synek.

Přestože si ještě naplno užívá současný životní úspěch, myšlenky už má i na Londýn. "Nezastírám, že bych olympiádu nechtěl vyhrát. Nejdříve se ale na ni musím se kvalifikovat z příštího mistrovství světa. Musím být do jedenáctého místa. Zatím mám proto v hlavě tenhle cíl, až na ni budu kvalifikovaný, budu řešit olympiádu," řekl stříbrný medailista z Pekingu 2008.

 ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!