Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zlepšuju se, ale ani Ivaniševič mi nezajistí titul z grandslamu, tvrdí Berdych

Sport

  6:00
ŠEN-ČEN/PRAHA - Zase nemohli být spolu, proto sdílí radost na dálku. Tenista Tomáš Berdych vybojoval titul v čínském Šen-Čenu bez nového trenéra Gorana Ivaniševiče. Chorvatský „superkouč“, jak se bývalí šampioni označují, však pomohl české jedničce radami už při pražské přípravě. „Tohle je super bonus,“ řekl turnajový vítěz Berdych.

Tomáš Berdych se na turnaji v Šen-čenu užil vítěznou obhajobu. foto: ČTK/AP

Zlatý český víkend. Po Kvitové a Plíškové triumfoval i Berdych

Když se Berdych s akutním zánětem slepého střeva vracel ze Spojených států amerických, kde měl na grandslamovém US Open poprvé otestovat spolupráci s Ivaniševičem, jeho realizační tým se s ním loučil a propustil jednatřicetiletého hráče do nemocniční péče.

„Nikdo netušil, že mi pak budou gratulovat k tomu, že jsem vyhrál turnaj. Tenis fakt přináší hezké zážitky a hodně rychlé zvraty, myslím, že je to jenom dobře,“ řekl šťastný Berdych v rozhovoru pro česká média.

Ve finále přemohl Richarda Gasqueta z Francie 7:6, 6:7, 6:3 a na okruhu ATP slaví devátý hráč světa letos poprvé.

V polovině září jste trénoval na Spartě. Co kdyby vám někdo tehdy řekl, že za necelé tři týdny získáte tuhle trofej?
Úplně bych mu nevěřil a nepřikládal těm slovům váhu. Měl jsem i trochu štěstí, že všechno dobře dopadlo a můžu mluvit jako vítěz turnaje. Je to super, jsem rád, že se mi to povedlo.

Miroslav Černošek, šéf České sportovní:

„Zažil jsem toho za dvě desítky let u vrcholového tenisu hodně, ale tohle byl neuvěřitelný víkend, což mi potvrdily i desítky SMS zpráv z celého světa. Všichni registrovali čtyři turnajové tituly a statistici pátrají, zda se někdy někde něco podobného povedlo. Potvrzují to i nedělní slova Tomáše Berdycha, jak je mu příjemné poslouchá o českých turnajových úspěších. Jsem na naše svěřence velmi pyšný a děláme vše pro to, aby měli stejně úspěšné následovníky.“

Stejnou radost má zřejmě i kouč Ivaniševič. Říkal jste, že se věci snaží zjednodušovat. Bylo tedy tohle vítězství jednodušší?
Nevím, jestli to bylo tak úplně jednoduché. (smích)Byť tady Goran nemůže být, protože jeho program byl naplánovaný dopředu jinak, tak jsme byli každý den v kontaktu. Ale jo, přesně tak, spolupráce se nese v duchu jednoduchosti. Nechci říct, že člověk nechce vyhrát turnaj, to je samozřejmě vždycky to nejlepší vyústění celého týdne. Ale spíš jsme to brali tak, že věci z pražské přípravy si podle Goranova zadání co nejvíc vyzkouším, abych si je zažil. To šlo docela dobře.

Takže jste si vyzkoušel, že novinky v tréninku můžou vést k triumfu?
Ano, je to nejlepší možný ukazatel, že ty věci jsou správné. Negarantuje to, že bych díky tomu měl vyhrát grandslam. Ta cesta je pořád hrozně dlouhá. Ale určitě je super mít vyhraný turnaj jako první důkaz. Dodá to důvěru a dobrý pocit do další spolupráce.

Jaký význam tedy přikládáte svému třináctému titulu v kariéře?
Je to další vyhraný turnaj, to vůbec nezní špatně. Cíl celého asijského tripu byl pracovat na těch věcech, co Goran chce. Jak se pak zápasy budou vyvíjet, je v uvozovkách jedno. Vyhraný turnaj je super bonus. Nevypadalo to, že bych měl v sezoně ještě něco předvádět. Uvidí se, jak se to bude vyvíjet dál.

Cestou k triumfu jste zvládl několik třísetových zápasů. Ukazuje se, že dobrou práci odvedl i kondiční trenér Azuz Simčič. Z fyzické kondice jste tedy pravděpodobně moc neztratil, že?
Ale ve finále nebyly tři sety v plánu (úsměv). Říkal jsem si, že bych to mohl dodržet, ale lehce se to bohužel v závěru zvrtlo. Vítězství bylo blízko, ale Gasquet zahrál koncovku druhé sady dobře. Pak bylo potřeba vytáhnout síly, které se podařilo do těla dostat po nemoci.

Tomáš Berdych na turnaji v Petrohradu.
Tomáš Berdych s Goranem Ivaniševičem

Teď se cítíte dobře?
Byť to byl náročný týden, hrálo se v hrozném vedru a vlhku, každý zápas byl těžký kvůli podmínkám, tak síly mám. Ještě mě čekají další dva větší turnaje, přesouvám se ráno do Tokia. Těším se na to. Nemůžu říct, že by bylo tělo zničené. Nic mě netrápí, nebolí. Klasická únava k tenisu patří.

Díval jste se, jak dopadly ženské turnaje? Titul ve dvouhře slavily Petra Kvitová a Kristýna Plíšková, Lucie Šafářová přidala deblové vítězství.
Jo, stačil jsem to sledovat. Je nádherné, když člověk slyší o parťačkách, které vyhrávají turnaje. Je fakt hezké, když jsme tak malá země a máme takové úspěchy.

Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2
Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2

Zapojte se s námi do soutěže a vyhrajte jeden z 10 balíčků oblíbené prémiové kojenecké výživy BEBA COMFORT 2, na které si vaše děťátko pochutná. Co...

Mohlo by vás zajímat