Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zlomil pádlo. Pak už jen svou jízdou Ježek bavil diváky

Sport

  17:04
PRAHA - Dojel ve finále teprve k páté brance, a třebaže to na první pohled nebylo hned patrné, kanoista Stanislav Ježek už věděl, že Světový pohár ve vodním slalomu v Troji je pro něj minulostí. Pátý muž z olympijských her v Pekingu i Londýně zlomil o některou z překážek, nebo o dno pádlo a nezbylo mu pak už nic jiného než pojmout zbytek závodu před plnými tribunami jen jako exhibici

Stanislav Ježek se zlomeným pádlem foto: ČTK

Chvíli se snažil ještě pádlovat s listem, který svíral nezvyklý úhel. Když ale potřeboval v jednom z náročných přejezdů znovu pořádně zabrat, pádlo otočil a ulomená část definitivně upadla. I proto se pak na chvíli ocitl dnem vzhůru, ale i se zbytkem náčiní se dokázal bleskově dostat eskymáckým obratem zpět nad vodu. Nevyplaval, naopak až do cíle se snažil řídit a dokonce se při tom usmíval, byť si coby jeden z organizátorů pražských závodů svou jízdu představoval jinak.

"Člověk se tomu trochu směje, ale je mu líto, že nemůže závodit," řekl Ježek. V kanálu je kvůli suchu o něco méně vody než obvykle, a i když jsou karbonová vlákna pevná, nevydrží všechno. "A to se používají ve vesmíru," upozornil Ježek. "Ale stává se to, člověk sem tam pádlo zlomí," poznamenal pětatřicetiletý závodník. Sám zničil třetí pádlo v kariéře, v závodu se mu to ale přihodilo poprvé.

ČTĚTE TAKÉ

Navíc Ježek přišel o olympijské pádlo. Na jeho tyči se vyjímaly olympijské kruhy, nápis Londýn 2012 i jméno výrobce. "Je ho škoda, ale na zeď bych si ho stejně nevěšel," mávl nakonec rukou Ježek. Nástroj, který si v šedesátých letech vodáci vozili na lodi ještě jeden rezervní, přijde zhruba na pět až šest tisíc korun. V běžných sezonách má Ježek dvě pádla, letos měl ale kvůli přejezdům do Londýna na tréninkové kempy k dispozici hned pět kousků. "Takže si prostě vezmu další," dodal.

Nebyl by to ale Ježek, aby situaci, do které se dostal, nezlehčil. "Petr Panenka (výrobce) mi říkal, že když neuměl jezdit, že také lámal pádla," řekl s úsměvem. "Asi si příště vezmu nějaké plastové, to je bytelnější, mám ho na vodu s holkama (žena a dvě dcery), abych se mohl odpíchnout od šutrů," žertoval.

Přestože byl ve finále poslední, desátý, od diváků sklidil aplaus i proto, že se snažil s pahýlem jet dál. "To opravdu nešlo, ale bylo milé vidět, že to lidé vzali, tleskali. Ale radši bych pořádně závodil a odměnil se jim medailí," konstatoval Ježek, který se aktivně podílí na pořádání závodu SP v Troji jako odborník na počítačové technologie.

Autor:

Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca
Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca

Chladící tašky jsou užitečné pro udržení potravin a nápojů chladných, když jste mimo domov. Jsou skvělé i pro každodenní použití, například při...