12. října 2010 9:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Znechucený majitel Amant Grise: Bylo to spíš pokrytecké rozhodnutí

120. Velká pardubická | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy 120. Velká pardubická | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Pardubice opouštěl notně roztrpčený. Josef Hájek mladší, majitel Hřebčína Albertovec a také bělouše Amanta Grise, který s žokejem Markem Stromským málem uzmul Josefu Váňovi sedmé prvenství ve Velké, zvažoval odvolání k dostihovému soudu.

Dostihová komise po finiši shledala, že Váňův Tiumen Amanta Grise tísnil, a uznala pokutu 500 korun, na výsledek to však prý vliv nemělo. Nepřijde vám to jako šalamounské rozhodnutí?
Šalamounské není to pravé slovo. Spíš pokrytecké. Na věži jsem po dohodě s jezdcem a trenérem Holčákem podal protest, ale pořadatelé mě tam nechtěli pustit, na rozdíl od jiných majitelů. Proto se všechno protáhlo až na dvaadvacet minut. Ať si každý udělá obrázek sám.

DÁLE ČTĚTE

Ale co si o tom myslíte vy?
Nechci nikoho hanět, pan Váňa je legenda a borec, ale i takový borec by měl umět přiznat porážku. Fair play v neděli utrpěla. Když si pak přečtu slova šéfa Dostihového spolku pana Petráně, který řekne, že si při popularitě pana Váni neumí představit, že by komise vynesla jiný výrok, tak nevím, co si o tom mám myslet. Přijde mi to jako váňomanie, přitom pana Váňu ani Tiumena nechci shazovat.

Amant Gris přišel o vítězství i předloni, když též se žokejem Stromským objeli točnu z chybné strany a byli diskvalifikováni.
No právě. My jsme tehdy verdikt dostihové komise přijali s pokorou. Přitom zanedlouho se totéž stalo při jednom známém dostihu v Anglii a tam vítězi první místo zůstalo. Pro mě je Amant Gris už dvojnásobným vítězem Velké pardubické. Jsem přesvědčený, že kdyby to teď bylo naopak, pořadí by se měnilo ve prospěch pana Váni.

Trenér Amanta Grise Radek Holčák říká, že byste se nyní měl odvolat k dostihovému soudu Jockey Clubu. Odvoláte se?
To jsem dlouho nevěděl. Pan Váňa je miláček poloviny národa, to je fajn, v žádném případě nechci hanět jeho jméno, ale jde o pravidla. A ta by měla platit pro všechny stejně. Na odvolání jsem měl 48 hodin po dostihu, tedy do úterka do odpoledne.

Nebál jste se, že byste si případným odvoláním popudil lidi, kteří se kolem koní pohybují?
Člověk se nikdy nezavděčí všem. Nikoho neovlivňuji, každý ať má svůj úsudek. Můj je, že Amant Gris je fantastický kůň a Marek Stromský předvedl, že je výborný žokej.

Odvoláte se tedy, nebo nikoli?
Nakonec jsem došel k tomu, že protest nepodám. To už by byla opravdu bžunda, jak pan Váňa říká. Já tuhle parodii nezačal, ale snažím se ji ukončit. Nebolí mě to, ale mrzí. Stejně máme co oslavovat, Amant Gris je borec.

Najdete na Lidovky.cz