Znovu to dokázala! Sáblíková vyhrála poosmé v kariéře Světový pohár

15:15
Měla takový bodový náskok, že jí stačilo i páté místo. Martina Sáblíková nakonec na poslední trojce sezony v Heerenveenu obsadila 4. pozici, která ji vynesla mezi nezapomenutelné - česká rychlobruslařka poosmé celkově vyhrála Světový pohár na dlouhých tratích.

Martina Sáblíková s trofejí. foto: ČTK/AP

Na dlouhých tratích Světového poháru, kam se počítají distance 3000 a 5000 metrů, měla letos Sáblíková bilanci 3 výhry a 2 druhá místa. Další pódium už však nepřidala.

Podepsala se na tom únava z dlouhé sezony, kvůli níž také trojnásobná olympijská vítězka vynechala páteční závod na 1500 metrů. "Už musíme šetřit se silami," říkal i trenér Petr Novák. Hlavní důvod vynechání patnáctistovky však byla koncentrace sil a pozornosti na poslední start, co rozhodl o celkovém triumfu.

A s ním se Sáblíková stala rekordmankou.

Šestadvacetiletá rychlobruslařka je první ženou v historii, která vyhrála poosmé v řadě. Víc titulů má na dlouhých tratích jen Němka Niemannová, jenže ta měla uprostřed své vítězné šňůry roční mateřskou přestávku.

Ve Světovém poháru Sáblíková před tímto závodem vedla o 80 bodů před Claudií Pechsteinovou, se kterou se utkala i ve finálovém závodě hodnoceném dvojnásobnou porcí bodů. Německé veteránce však ujela a bylo po hrozbách - konečný rozdíl mezi první a druhou byl 134 bodů!

Wüstová závod vynechala

Největší favoritkou trojky v Heerenveenu měla být Nizozemka Wüstová, ale z úvodu sezony měla takovou ztrátu na českou závodnici, že už ji nemohla v poháru dohnat, a na start se ani nepřihlásila. Z překvapivého vítězství se radovala domácí Annouk van der Weijdenová.

Za ní Sáblíková časem 4:03,88 zaostala o 1,66 sekundy a od třetího místa Rusky Olgy Grafové ji dělilo jen devět setin sekundy. Českou hvězdu porazila i další Nizozemka Yvonne Nautaová.

Finále Světového poháru v rychlobruslení v Heerenveenu (Nizozemsko)

Muži: 500 m: 1. R. Mulder 34,81, 2. Smeekens (oba Niz.) 34,97, 3. Junio (Kan.) 35,00.

Průběžné pořadí (po 11 z 12 závodů): 1. R. Mulder 662 b., 2. M. Mulder 623, 3. Mo Te-pom (Korea) 527.

1500 m: 1. Juskov (Rus.) 1:45,55, 2. Verweij (Niz.) 1:45,60, 3. Bródka (Pol.) 1:45,81.

Konečné pořadí SP (po 6 závodech): 1. Verweij 440, 2. Juskov 430, 3. Davis (USA) 401.

Stíhací závod družstev: 1. Nizozemsko (Blokhuijsen, Groeneveld, De Vries) 3:45,00, 2. Polsko 3:45,73, 3. Norsko 3:50,08.

Konečné pořadí SP (po 4 závodech): 1. Nizozemsko 450, 2. USA 280, 3. Norsko 270.

Ženy: 500 m: 1. Fatkulinová (Rus.) 37,67, 2. Richardsonová (USA) 37,79, 3. Kodairová (Jap.) 37,95, ...9. Erbanová (ČR) 38,53.

Průběžné pořadí (po 11 z 12 závodů): 1. Fatkulinová 810, 2. Richardsonová 810, 3. I Sang-hwa (Kor.) 700, ...14. Erbanová 186.

3000 m: 1. Van der Weijdenová 4:02,22, 2. Nautaová (obě Niz.) 4:03,65, 3. Grafová (Rus.) 4:03,79, 4. Sáblíková (ČR) 4:03,88.

Konečné pořadí SP (po 6 závodech): 1. Sáblíková 550, 2. Pechsteinová (Něm.) 416, 3. Nautaová 326.