Pondělí 15. srpna 2022, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Žokej Váňa mladší prohrál půlmaraton. Přesto zůstává jedničkou

Sport

  14:03
"Poslední dva kilometry to byl děs, totálně mi odešla lýtka. Takže bych teď měl být trojkou, že?" Žokej Josef Váňa mladší za cílem sobotního Pražského půlmaratonu lapal po dechu, ale ve tváři mu hrál úsměv. Jeho otec, osminásobný vítěz Velké pardubické, už před Vánocemi přišel s originálním nápadem. Tři jezdci z jeho dostihové stáje, jeho syn, Jan Kratochvíl a Michal Kubík, se v pražském závodě na 21 975 metrů poperou o post stájové jedničky. "Táta nám dal limit dvě hodiny," připomněl Váňa junior.

Josef Váňa mladší. foto: MAFRA - Jindřich Mynařík

"Musel jsem kluky nějak motivovat, aby na sobě přes zimu zapracovali," uculoval se Váňa starší. "Tak jsem to vymyslel takhle. Kdo bude nejrychlejší, bude v sezoně jezdit nejlepší koníky. Kluci souhlasili a začali makat, běhat chodili třikrát týdně," dodal legendární žokej a trenér.

Všichni tři běželi půlmaraton poprvé, nicméně výsledek byl možná nečekaný. Nejrychlejší byl Jan Kratochvíl (1:37:20 - celkově 969. místo), za ním skončil Michal Kubík (1:42:31 - 1565.) a až třetí byl nejstarší z nich, dvaadvacetiletý Váňa mladší (1:48:24 - 2290.).

"No jo, jenže všichni vědí, proč to tak dopadlo. Pepča závodí v neděli ve Španělsku a celý týden se nemohl najíst, aby se vešel do pětašedesáti kilogramů. Víc tam mít nesmí, na trati tedy neměl z čeho brát energii. Ale jsem rád, že k tomu kluci přistoupili zodpovědně. A zaběhli si dobré časy, takže příští rok už nebudou muset stát na startu až někde vzadu," pochvaloval si otec Váňa.

"Byl to prima nápad," povídal Váňa mladší ještě před cestou na nedělní dostihy ve Španělsku. A místo stájové jedničky? O to se prý nebojí. "Kluci vědí, jak se věci mají, vždyť s koňmi teprve začínají. Ale běželi moc dobře, krásně nám to zapadlo do přípravy na sezonu. Myslím, že budeme mít z čeho čerpat," pokýval hlavou syn legendy, mimo jiné pětinásobný účastník Velké pardubické, jeden z předních českých žokejů.

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat