Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Žokej Váňa: Nevím, jestli Velkou pojedu i příští rok

Sport

  19:26
PARDUBICE - Nepovedlo se. Josef Váňa (59), několikanásobný rekordman Velké pardubické, na devátý triumf v jednom z nejtěžších překážkových dostihů v kontinentální Evropě nedosáhl a historicky nejstarším vítězem se také nestal. Přesto po velmi rychlém dostihu nesmutnil. Otázku, zda se zúčastní i příští rok, ale nechal bez jasné odpovědi.

Josef Váňa skončil třetí. foto: ČTK

Berete třetí místo jako malé vítězství?
Ne, určitě ne. Já chtěl vyhrát... (úsměv) Pro mě je to prohra, ale, bohužel, nejlepší ze soupeřů byli nachystaní líp než my. Bylo znát, že nám hluboká půda nesedí. Tiumen se s tím popral perfektně, v průběhu dostihu nevidím chybu, ale když jsem šel na Havlův skok na dobré pozici, tak jsem myslel, že ta Faltejskova kobylka musí "chcípnout" a někde ji doženu. Bohužel se to nestalo, takže těm lepším musím pogratulovat. Byli perfektně připravení. Ale těší mě, že všichni tři soupeři z ostrovů, kteří pro mě byli favoriti, museli uznat, že u nás děláme dostihový sport dobře.

Váňovi rekord utekl, Velkou pardubickou ovládl Faltejsek

Pan Köhler před dostihem říkal, že Velká bude honem na Tiumena - jeho koně, a nyní to tak trochu vypadalo. Vítězná klisna Orphee des Blins nasadila ostré tempo, takže vás zaskočila. Souhlasíte?
Ne že by nás honila, ale prostě nás uhnala. A nejen mě, ale uhnala úplně všechny! (úsměv)

Dvanáctiletou Sixteen váš dvorní žokej Josef Bartoš zadržel. Není to smutný konec úspěšné kariéry?
Spíš vidím to, že všechno se s prominutím posr... pátečním transportem do Pardubic. To nás vyhodilo ze zajetých kolejí, neměl jsem to dělat. Měl jsem ale strach z té dopravní hrůzy, která tady hrozila, bál jsem se, že nestihneme zdravotní prohlídku, která byla v osm ráno. Bohužel jsem byl blbej. Pan doktor Olehla to riskl, z Jeseníků vyjel brzy ráno a vyšlo mu to.

Pan Köhler se nechal slyšet, že s vámi v sedle Tiumena počítá i pro příští ročník Velké pardubické. Co vy na to?
To je možné, ať počítá, s čím chce. (úsměv) Já, pokud nebudu mít puls v klidu jako před touhle Velkou, tak se na to určitě vykašlu. Pravda sice je, že jsem se ani nezadýchal a ten kůň je lehce jezditelný, navíc si myslím, že si pořád hodně dobře rozumíme - jen na něj lehce křiknu a on přidá, ale teď to říct nemůžu. Při téhle rychlosti a těžké půdě to nedal ideálně, ale je pravda, že příští rok to může být jiné. Uvidíme, jak na tom bude Tiumen, a uvidíme, jak na tom budu já. Teď nevím. Vždyť mi za týden bude šedesát! (smích)

Celý rozhovor najdete v pondělním vydání Lidových novin

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!