7. října 2011 15:34 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Žokej Váňa: O dráhu se nestarali, nejde o sabotáž

Josef Váňa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Váňa. | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Několik dnů před 121. Velkou pardubickou byl poničen trávník závodiště. Podle mluvčí pardubické police někdo polil dráhu látkou, která ho poškodila. "Šlo o nevhodnou péči o trávník," řekl naopak pro Tyden.cz legendární žokej Josef Váňa.

"Nemyslím si to jen já. Ale o ostatní zemědělci a koňaři jsme o tom přesvědčeni," sdělil Váňa.

Škoda je odhadována na 100 tisíc korun. Skok na Irské lavici je téměř spálený. U Taxisova příkopu jsou zase vypáleny dva kruhy o průměru tři metry. "U Irské lavice byly stopy od traktoru. Z cisterny pak vyteklo nadměrné množství hnojiva a dráha se poškodila. O závodiště se prostě rok nikdo pořádně nestaral a teď to chtěli všechno dohnat," pokračoval Váňa.

Podle primátorky Štěpánky Fraňkové je ale Velká pardubická ohrožena dalšími sabotážemi.  "Máme indicie, že v neděli by měl být zastaven přívod elektrické energie a přestat téct voda. Požádala jsem ředitele městské policie o výraznou součinnost s Policií ČR. Šokuje mne nenávist a nevraživost, která je dotažena do konce," uvedla ČTK Fraňková.

"Jde o změnu výrazně barevného pole, které kůň vnímá při překonávání překážky, a mohlo by dojít k jeho zásadnímu vyrušení, tím pádem k ohrožení koně i jezdce," řekl ve středu novinářům Petr Buchal, ředitel Dostihového spolku.